به گزارش خزراسپورت، تیم های بزرگ ورزشی در فصل استراحت عموما به مکان های خوش آب و هوایی که اتفاقا صاحب امکاناتی مناسبی تحت عنوان دهکده المپیک هستند می روند تا هم تمرینات تیم پیگیری شود و هم لذتی از حضور در آن مکان ببرند. در ایران به دلیل فقدان چنین مکانی عموما تیمهای خوب […]

به گزارش خزراسپورت، تیم های بزرگ ورزشی در فصل استراحت عموما به مکان های خوش آب و هوایی که اتفاقا صاحب امکاناتی مناسبی تحت عنوان دهکده المپیک هستند می روند تا هم تمرینات تیم پیگیری شود و هم لذتی از حضور در آن مکان ببرند. در ایران به دلیل فقدان چنین مکانی عموما تیمهای خوب کشورمان ریالشان را به دلار تبدیل کرده و در کشورهای چون ترکیه، امارات، مالزی و یا غیره اردو می زنند در صورتیکه اگر یک دهکده المپیک مناسب در کشورمان بود نه تنها از خروج ارز از کشور جلوگیری می شود بلکه مالکان تیم ها با یک سوم آن هزینه، سودآوری هنگفتی به یک بخش داخلی می رساندند. علیرغم اطلاع از این مزایا اما کشورمان همچنان از داشتن یک دهکده المپیک درخور محروم است،

این مقدمات از این رو مطرح شد که سنگ بنای چنین پروژه ای از حدود ۵ سال پیش در گیلان زده شد ولی همچنان در گیر و دار کاغذبازی اسیر مانده و اقدامی عملی درخصوص اجرای آن به طور جدی شکل نگرفته است. متولیان امر گردشگری گیلان خود اذعان دارند که به دلیل فقدان تفرجگاهی درخور، ماندگاری سیل گردشگرانی که به این منطقه می ایند کمتر از سه ساعت است، در حالیکه اگر این پروژه عظیم که شامل محیطهای گردشگری فراوانی است راه اندازی شود نه تنها سرانه ورزشی استان را به یکباره به اوج می رساند بلکه ساعتهای متمادی گردشگر را درگیر خود می کند.

سرمایه گذار بخش خصوصی این پروژه عظیم در خصوص روند اجرای این پروژه چنین توضیح می دهد: از سال ۱۳۸۸  زمینی به متراژ ۴۴ هکتار در کیلومتر ۱۰ جاده رشت – تهران از سوی اداره کل منابع طبیعی استان گیلان به منظور ایجاد دهکده اتومبیلرانی به ما تعرفه شده است. با پیگیری های که انجام دادیم به سمت جهاد کشاورزی هدایت شدیم، این سازمان نیز به ما اعلام کرد زمین مذکور در راستای اجرای ماده ۱۰ به مالکیت سازمان مسکن و شهرسازی سابق درآمده است.

لازم به یادآوری است که ماده ۱۰ مالکیت زمینهایی که در محدوده محورهای ارتباطی قرار دارند را به سازمان مسکن و شهرسازی می دهد.

محسن واحدی که اتفاقا رییس هیئت اتومبیلرانی و موتورسواری استان گیلان نیز هست افزود: در مراجعه به مسکن و شهرسازی هم دریافتیم علیرغم وجود این قانون اما زمین مذکور هنوز به مسکن شهرسازی تعلق نگرفته است. از این رو به اداره ثبت اسناد و املاک رشت مراجعه کردیم و دریافتیم در چند سال قبل این اتفاق افتاده و سند زمین مورد نظر به نام مسکن و شهرسازی صادر شده و در کشوی کمد خودشان بوده و از آن بی اطلاع بودند، در حقیقت ما ۱۸ ماه دوندگی بیهوده داشتیم.

وی ادامه داد: در زمان صدارت روح الله قهرمانی بر استانداری گیلان بحث واگذاری به بخش خصوصی به طور جدی مطرح و پی گیری شد و حتی با نظر مثبت استاندار وقت اقدام به کلنگ زنی پروژه با حضور خود قهرمانی چابک، قلعه بانی معاون وقت وزیر نفت، شهریاری نایب رییس کنفدراسیون اتوموبیلرانی و موتورسواری آسیا و رییس فدراسیون ایران و جمعی از نمایندگان مجلس گیلان در مرداد ۱۳۸۹ کردیم. بعد از کلنگ زنی هم پیش نویس نامه واگذاری را به استاندار دادیم، استاندار هم در نامه ای به مسکن و شهرسازی خواستار اجرای ماده ۳۲ (تغییر کاربری) شد تا از زمین بدون کاربری به کاربری ورزشی تبدیل گردد.

واحدی در ادامه به پیشنهاد مدیرکل وقت تربیت بدنی گیلان اشاره کرد و گفت: بعد از اینکه مسکن و شهرسازی استان برای تغییر کاربری مشغول استعلام از وزارتخانه شد، محمدی اصل مدیرکل وقت تربیت بدنی گیلان پیشنهاد خوبی مطرح کرد تا این پروژه از دهکده اتومبیلرانی به دهکده المپیک تغییر پیدا کند، چراکه در سفر سوم ریاست جمهوری احمدی نژاد به گیلان راه اندازی یک دهکده المپیک مصوب شده بود و از آنجاییکه پروژه ما طرحی عظیم و خوب بود برای این منظور مناسب به نظر می رسید.

وی گفت: وزارتخانه هم ضمن نظر مثبت با تغییر کاربری پرونده را به مسکن و شهرسازی شعبه رشت ارجاع داد و اعلام کرد که در اجرای ماده ۱۰۰ پس از کارشناسی و مزایده به واجد شرایط واگذار شود، اما درست در این زمان بود که مشکل دیگری جلوی پایمان سبز شد.

این سرمایه گذار اظهار کرد: پس از سهل الوصول کردن زمین، شهرداری رشت طی نامه ای به سعادتی استاندار وقت اذعان می دارد که برای اجرای پروژه میدان میوه و تره بار رشت دنبال زمین می گردند و سعادتی هم بدون مشورت و بدون اطلاع، به شهرداری نامه می زند و زمین مذکور را تعرفه می کند. این درحالی است که ما تا آن روز با بیش از ۶۰۰ نامه توانسته بودیم تا حدودی زمین را صاحب شویم ولی شهرداری با یک نامه همه رشته های ما را پنبه کرد. اگرچه سعادتی بعدا پس از اطلاع از پروژه ما ضمن عذرخواهی شفاهی گفته بود که جبران می کند ولی در نهایت نوشت که بخشی از آن زمین برای میدان میوه و تره بار اختصاص یابد.

وی اضافه کرد: این درگیری ها به زمان هاشم نیا استاندار سابق هم کشیده شد و علیرغم نامه های فراوانی که به ایشان نوشته بودیم اما وی با واگذاری بخش دیگری از این زمین به سازمان همیاری شهرداری ها جهت ایجاد نمایشگاه بین المللی استان موافقت کرد و وقتی از آقاجانزاده معاونت عمرانی وقت استانداری خواستار پیگیری شدیم ایشان در جواب گفتند در صورت وقوع چنین شرایطی اولویت با بخش دولتی است.

واحدی تصریح کرد: در سفر ماه گذشته سجادی معاون وزیر ورزش و جوانان هم در حضور دکتر نجفی استاندار گیلان این مهم مطرح شد و اگرچه استاندار در ابتدا کمی مخالفت کرد اما بعد از حصول اطلاع از کیفیت پروژه دهکده المپیک به شدت خواستار پیگیری آن شدند و حتی قرار گذاشتند که از زمین بازدید کنند، ایشان حتی به شعبانپور معاونت عمرانی نیز دستور پیگیری دادند، البته جناب شعبانپور چه در زمانی که مدیر کل مسکن و شهرسازی استان بودند و چه در زمانی که معاون عمرانی استانداری شدند همیشه موافق این پروژه بودن و حتی اذعان داشتند که برای نمایشگاه بین المللی در جاده جیرده و برای میدان میوه و تره بار در جاده فومن جانمایی شده است. جالب تر اینکه نوبخت هم در سفر دو سه هفته پیش خود به گیلان از استاندار خواستار پیگیری ویژه شدند و حتی نامه نیز زدند. با این حال شهرداری هنوز کوتاه نیامده و خواهان در اختیار گرفاتن این زمین است. آنها حتی به دروغ مطرح کردند که سپاه مخالف اجرای پروژه اتومبیلرانی در گیلان است در حالی که یکی از اعضای شورای شهر گفته بود چنین چیزی نه تنها صحت ندارد بلکه برعکس سپاه مخالف حضور میدان میوه و تره بار در ورودی شهر توریستی رشت هست.

رییس هیئت اتوموبیلرانی و موتورسواری استان گیلان تاکید کرد: در صورت اجرای این پروژه ضمن ایجاد اشتغال مستقیم برای بیش از ۴۵۰ نفر، در بحث فرهنگی اجتماعی هم مبارزه خوبی با معضلاتی چون اعتیاد و بیکاری خواهد داشت، در بحث ورزشی نیز با افزایش قابل توجه سرانه ورزشی استان، گیلان را به یکی از استانهای برتر در این زمینه تبدیل می کند و در بحث گردشگری هم با جذب توریست فراوان تحول عظیمی در صنعت گردشگری استان رخ می دهد، همچنین با ورود بیش از ۴ هزار ماشین خارجی مدل بالا با پلاک منطقه آزاد باید جایی برای خالی کردن انرژی این ماشین ها و صاحبانشان باشد تا امثال تصادفی که ماه گذشته در انزلی رخ داد و جان دو جوان گیلانی گرفته شد رخ ندهد. ما حتی مجوزهای لازم برای برگزاری رقابتهای مختلف ورزشی از جمله رقابتهای بین المللی را نیز گرفتیم.

وی گفت: سرمایه گذاران داخلی و خارجی دیگری نیز با بررسی پروژه خواستار مشارکت در آن شدند، این پروژه در ۵ فاز قرار است اجرا شود که سه فاز ابتدایی آن بدون استفاده از تسهیلات در ۱۸ ماه قابلیت بهره برداری دارد اما برای فاز ۴ و ۵ باید از مشارکت دیگر سرمایه گذاران که یکی ایرانی و دیگری ایتالیایی است کمک گرفت.

وی در پایان گفت: شورای شهر حمایت خوبی از این پروژه دارد، استاندار هم در جمع گیلانیان پایتخت از این پروژه به نیکی یاد کرد، وزیر ورزش هم حمایت ۱۰۰ درصدی خود را اعلام کرده است و معتقد است نظیر این پروژه در کشور نیست امیدواریم دراین دولت تدبیر و امید با کمک همه بخصوص دکتر نجفی استاندار محترم گیلانشاهد اجرا شدن این پروژه بزرگ ملی و فراملی باشیم.

گفتنی است پروژه دهکده المپیک شامل ۳۶ مجموعه بزرگ چون پیست اتومبیلرانی و موتورسواری در کلاس های مختلف، ورزشگاه فوتبال و فوتسال، یک ساختمان مجهز و مختص رسانه‌ها، سالن‌های چند منظوره، هتل پنج ستاره، خانه کارته، پیست دو و میدانی، پیست اتومبیل‌رانی بزرگسالان و کودکان، رستوران‌های مختلف، پمپ بنزین، استخر، سالن سینما و سمینار و مجموعه های مختلف است.

نویسنده: صاحب مقصودی

۰/۵ (۰ نظر)