blank

وی بعد از صحبتهای اولیه وقتی خود را با پرسش خبرنگار خزراسپورت در مورد انگیزه مردم از پیاده روی های پرهزینه این فدراسیون در روزهای جمعه مواجه دید در ابتدا با قبول و در انتهای مطالب خود با توجیه این شیوه نه چندان کار ساز اظهار داشت: مطمئنا من هم با قسمتی از حرفهایتان موافقم […]

وی بعد از صحبتهای اولیه وقتی خود را با پرسش خبرنگار خزراسپورت در مورد انگیزه مردم از پیاده روی های پرهزینه این فدراسیون در روزهای جمعه مواجه دید در ابتدا با قبول و در انتهای مطالب خود با توجیه این شیوه نه چندان کار ساز اظهار داشت: مطمئنا من هم با قسمتی از حرفهایتان موافقم ولی سوال من این است آیا راهکار بهتری نیز می توان برای بیرون کشیدن مردم از خانه هایشان آن هم در یک روز تعطیل پیدا کرد؟

در این مورد هیچ وقت به جواب قانع کننده و عملیاتی مواجه نشدم به همین جهت می توانم به جرات بگویم جایزه بهترین محرک برای پیاده روی های خانوادگی در برنامه های این فدراسیون می باشد.

وی با انتقاد از کسانیکه این روش را در سال های گذشته نا کارآمد دانسته افزود: در کتاب آسمانی ما مسلمانان نیز اشاره شده که برای تلاش انسانها باید به آنها پاداش داد ما برای آن که پیاده روی را در بین اقشار مختلف مردم نهادینه کنیم با این شیوه کار خود را استارت زدیم که مطمئنم با گذشت چندین سال فرهنگ ورزش کردن در بین مردم  استانهای مختلف بدین طریق ترویج یافته است ؟!

  • و حالا واقعیت ؟

نگارنده بر این عقیده پافشاری می کند که نمی توانیم فقط با شعار که معمولا در جایی دور از دسترس و در قابی گرد غبار گرفته قرار دارد همه ی چشمانمان را بر واقعیت های ورزش همگانی علی الخصوص طرح پیاده روی خانوادگی روزهای جمعه که با هزینه های سرسام آور و خروجی ناچیز اجرا می شود ببندیم.

همه کارشناسان ورزشی این واقعیت را تائید خواهند کرد که ورزش کردن و پیاده روی با طرح فدراسیون ورزشهای همگانی تنها به یک دلیل بازارش گرم و گردهماییهایش چند ده هزار نفر می باشد و آن چیزی نیست جزء جایزه چشمگیر و در تیررس چند ده میلیونی اتومبیلی که در پایان این تجمع به قرعه کشی نهاده می شود!! حالا برای نمونه شما این جایزه کلان را حذف نموده ببینید آیا خواهید توانست حتی هزار نفر را از خانه هایشان آن هم برای ساعتی بیرون بکشید (نمونه بارز آن عدم استقبال مردم شهر رشت در چند سال گذشته از همین همایش بدون در نظر گرفتن جایزه اتومبیل بود)

دلیل دیگر بر ادعای نویسنده در مورد اینکه جایزه هدف است نه ورزش، نحوه حضور اکثر مردم با لباس رسمی (نه ورزشی) در روزهای جمعه می باشد. به طور اجمال باید پذیرفت شکل ظاهری کسی که ژست ورزش کردن را به خود می گیرد باید کمی تا قسمتی به آنچه که کارشناسان علم ورزش به آن اعتقاد دارند نزدیک باشد.

پوشیدن لباس و کفش مناسب برای پیاده روی اولین نکته ای است که مورد تائید خواهد بود حال سوال این است طرح دوستانه فدراسیون همگانی که هنوز هم بعد از یک دهه فعالیت پر هزینه، فرهنگ سازی آن از نسلی به نسل دیگر بدرستی انتقال پیدا نکرده ورزش نمودن بدون در نظر گرفتن آیتم های علمی و اثبات شده آن می باشد یا زیر پا نهادن تمام واقعیت های ورزش فقط به صرف نمایشی بنام پیاده روی همگانی؟! آیا شما به فکر سلامتی جامعه با ورزش کردن هستید یا ارائه و اجرای یک برنامه نه چندان کارشناسانه با دلایل غیر منطقی؟!

در پایان باید گفت فرهنگ سازی در ورزش با اصرار در اجرای یک برنامه غیر اصولی شکل نمی گیرد بلکه باید با بررسی مسیر طی شده، اصلاحات علمی را در آن برای بهترین نتیجه لحاظ نمود تا در آینده بتوان فرهنگ روی آوردن به ورزش را در توده های مختلف مردم به عنوان یک ضرورت نهادینه کرد نه به صرف عوامل انگیزشی فقط تحریک نمود.

نویسنده: علیرضا هوشیاری

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)