blank

موسیقی خوب چیست؟اول باید دید که هدف غایی موسیقی چیست. اینهمه آوازه ها از شه بوود، گرچه از حلقوم عبدله بوود! این زمزمه مرکبی است تا روح تو را، بردارد و خوش به عالم یار برد. هدف غایی این است که انسان را به سوی یک معرفت سوق بدهد. آیا خود را یک گیلانی می […]

موسیقی خوب چیست؟
اول باید دید که هدف غایی موسیقی چیست. اینهمه آوازه ها از شه بوود، گرچه از حلقوم عبدله بوود! این زمزمه مرکبی است تا روح تو را، بردارد و خوش به عالم یار برد. هدف غایی این است که انسان را به سوی یک معرفت سوق بدهد.

آیا خود را یک گیلانی می دانید؟ آیا با موسیقی محلی گیلان هم ارتباط برقرار می کنید؟
بله. به گیلانی بودنم افتخار می کنم. دو اثر فولکلور گیلکی هم به نامهای «چوم به راه» و «جنگله داران» تولید کرده ایم که بسیار هم مورد استقبال قرار گرفته اند.

با توجه به معضلات عدیده ی اقتصادی و فرهنگی، موسیقی چه جایگاهی در جامعه ی ما می تواند داشته باشد؟
اولا بگوییم؛ آنجا که کلام باز می ماند موسیقی آغاز میشود. موسیقی از زمان خلقت آدم و هبوطش بر زمین همراه او بوده است. هبوط، هجران آدم است. برای شرح این هجران به مویه ای محتاج بود. این مویه ها به مرور زمان به نغماتی تبدیل شدند. در فرهنگ ما گاهی مناجاتها، گاهی قرائت کتاب مقدسمان، اذانها و ادعیه وجود دارند که همگی از آن نغمات و ملودیها هستند که به مرور زمان به شکل موسیقی درآمده اند. بفرموده ی مولانا «ناله ی سورنا و آواز دهل، چیزکی باشد از آن ناقوس کل». هرگاه نغمه ای یا آوایی ما را به طرف حقیقت، به سوی باریتعالی سوق بدهد آنجاست که میشود گفت که موسیقی موفق بوده است.

با این تعبیر بسیاری از آنچه در تولیدات فرهنگی ما به عنوان موسیقی عرضه میشود زیر سوال می رود. در ایران امروزی آیا واقعا میتوان چنین جایگاه رفیعی برای موسیقی قائل شد؟
اولا اینکه یکی از بزرگترین معجزات صدا بوده است؛ صدای حضرت داوود علیه السلام. از طرفی فخر کائنات می فرماید: هر چه را زینتی است، زینت قرآن با صوت خواندن آن است.

موسیقی گیلان در این میان از چه اعتباری برخوردار است؟
یکی از آوازهای گانه که آواز دشتی باشد به بیات گیل شهرت دارد. در زمان سکونت زنده یاد استاد ابوالحسن صبا در دیلمان، با استفاده از نغمات محلی آن منطقه چند گوشه را چه در ردیف سازی و چه آوازی در موسیقی ملی ما ثبت کردند که به گوشه ی دیلمان، گوشه ی گیلکی، زرد ملیجه و گیله اوخان شناخته میشوند.

زیباترین اثری که خلق کرده اید چیست؟
کاری که در کنار استاد زندیان با ارکستر سمفونیک بزرگ صدا و سیما انجام دادیم به نظرم بهترین اثرم بوده است که ساحل نام دارد.

این همان چیزی است که در تنهایی خود زمزمه می کنید؟
نه. ترانه ای به نام کاروان، از ساخته های استاد خرم، مونس خلوت تنهایی ام است. اما آواز اصفهان و ترانه و تصنیف همایون اصفهان را خیلی دوست دارم.

با توجه به بی مهری هایی که درباره ی هنرمندان به ویژه اهالی موسیقی میشود آیا دوست دارید فرزندتان هم به موسیقی روی بیاورد؟
این بستگی به نگرش خود آدم دارد. از نظر اقتصادی بله، همین است. به همه ی هنرمندان کم لطفی میشود. معمولا پدرها به فرزندانشان توصیه میکنند که موسیقی را در کنار یک حرفه بیاموزند. اما از نظر معنوی قابل وصف نیست. من هم اصلا به جنبه ی اقتصادی آن نگاه نمی کنم. ارزش عالم یار کجا و این مراتب زمینی کجا! اقتصاد صحبت ناسوت است، ما در موسیقی از لاهوت و جبروت میکنیم. فراتر از این که موسیقی غذای روح است، جلادهنده ی روح است.

به کسانیکه در موسیقی در آغاز راه هستند چه توصیه ای می کنید؟
معرفت! هنری که فرد را به کمالی نرساند و به معرفت رهنمون نشود بی ارزش است. باید از هنر خلقت خداوند آموخت. طبیعت همین گیلان زیبا آموزنده است؛ برگ درختان سبز در نظر هوشیار، هر ورقش دفتری است معرفت کردگار. من همیشه به هنرجویانم میگویم به معنی اشعاری که میخوانید توجه کنید. تا وقتی که خودتان آن را درونا درک نکنید نمی توانید درست انتقال بدهید و تا وقتی که به آنچه بیان می کنید معرفت نداشته باشد نمی توانید پیامش را برسانید.

                                     گفتگو از وحید شعبانی

نویسنده: گفتگو با حمید بامدادی، خواننده ی گیلانی

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)