blank

به گزارش خزرآنلاین، ورزش همگانی با شعار “ورزش برای همه” در دنیا شناخته می‌شود چرا که برای همگانی شدن ورزش باید از حداقل امکانات برای بهره مندی از حداکثر توانمندی ها استفاده کرد. اگر به رشته‌های ورزشی مرتبط با ورزش همگانی نگاهی کنیم می‌بینیم که تحقق و توسعه ورزش همگانی می‌تواند با کمترین امکانات در […]

به گزارش خزرآنلاین، ورزش همگانی با شعار “ورزش برای همه” در دنیا شناخته می‌شود چرا که برای همگانی شدن ورزش باید از حداقل امکانات برای بهره مندی از حداکثر توانمندی ها استفاده کرد. اگر به رشته‌های ورزشی مرتبط با ورزش همگانی نگاهی کنیم می‌بینیم که تحقق و توسعه ورزش همگانی می‌تواند با کمترین امکانات در همه بوستان‌ها و مکان‌های عمومی اجرایی شود. با این حال، نباید تصور کرد که ورزش همگانی به امکانات نیاز ندارد. حتی برای نرمش صبحگاهی در بوستان‌ها، فضای مناسب این کار و مربی ورزش حرفه‌ای در این بخش نیازمندیم.  اما اگر مسوولان شهری و یا دولتی به این موضوعات اهمیت ندهند، هرگز بحثی به نام ورزش شهروندی با حضور مردم مطرح نخواهد شد.

در جوامعی که ورزش همگانی در آنها توسعه یافته می‌توان ردپای یک سازمان، فدراسیون، نهاد مردمی و یا غیرمردمی را به وضوح مشاهده کرد. در برخی از کشورها، فدراسیون ها هستند که ورزش‌های همگانی را به میان مردم می‌برند و امکانات لازم را در اختیارشان قرار می دهند. در برخی دیگر از کشورهای دنیا، این مهم جزو اختیارات و مسوولیت‌های شهرداری‌هاست. اما برخی کشورها هم هیچ متولی در گسترش ورزش همگانی ندارند و با یک بلاتکلیفی در این حوزه مواجه‌اند.

در کشور ما هم اگرچه فدراسیون ورزش همگانی وجود دارد اما بخاطر بودجه ضعیفش همیشه دست به دامان شهرداری ها بود تا اینکه با دخالت مستقیم شهرداران در این زمینه و با انتخابشان به عنوان رییس هیئت ورزش همگانی استان و شهرستان ایفای نقش شهرداری ها در این رشته ورزشی پر رنگ و پررنگ تر شد.

در گیلان نیز چنین بوده و در آخرین نمونه ریاست فریدونی شهردار وقت رشت بر هیئت ورزشهای همگانی استان شاهد مثال است، پس از وی نیز انتظارها این بود که شهردار بعدی متصدی ریاست این هیئت باشد اما بی علاقگی و بی انگیزگی و مشغله فراوان محمدابراهیم خلیلی و حتی غیبتش در روز انتخابات مجمع این رشته ورزشی جا را برای عرض اندام سایرین باز کرد.

اگرچه سخایی معاون اقتصادی و سرمایه گزاری منطقه آزاد انزلی هم از پتانسیل و منابع مالی و انسانی خوبی برای حمایت از ورزش همگانی دارد اما این رشته همانطور که از اسمش پیداست باید دست شهردار و شهرداری باشد نه منطقه ازاد.

اینکه چرا شهردار رشت در ابتدا به فراخوان مجمع هیئت ورزش همگانی جهت ثبت نام جواب مثبت داد و اینکه چرا در روز انتخابات غایب  بود بر ما پوشیده است ولی تنها چیزی که می توان گفت این است که این مهم نیز شانه خالی کردن شهرداری از توجه به ورزش برای مردم است. البته می دانیم که شهردار در روز موعود در چین به سر می برد اما اگر ذره ای علاقه و انگیزه در خلیلی وجود داشت می توانست در خواست تغییر زمان مجمع را دهد.

نویسنده: صاحب مقصودی

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)