blank

البته نمی خواهیم ادعا کنیم که شاهد هیچ گونه پیشرفتی نبوده ایم! اگر بخواهیم منصفانه این شهر را با سایر شهرهای گیلان مقایسه کنیم خواهیم دید که پیشرفت و توسعه آن حرکتی لاک پشتی داشته و در پاره ای از مواقع، شاهد راکد ماندن اجرای طرح های عمرانی و رفاهی در این شهر بوده ایم. […]

البته نمی خواهیم ادعا کنیم که شاهد هیچ گونه پیشرفتی نبوده ایم! اگر بخواهیم منصفانه این شهر را با سایر شهرهای گیلان مقایسه کنیم خواهیم دید که پیشرفت و توسعه آن حرکتی لاک پشتی داشته و در پاره ای از مواقع، شاهد راکد ماندن اجرای طرح های عمرانی و رفاهی در این شهر بوده ایم.

بطور مثال؛ سال هاست که قول لایروبی دو رودخانه بزرگ رشت را داده اند، اما هیچ اقدامی ننمودند! و یا نزدیک یک دهه است که کلنگ کتابخانه مرکزی شهر رشت (واقع در جنب پارک قدس) به زمین خورده اما هنوز که هنوز است ساخت آن به پایان نرسیده است.

ناگفته نماند که نمونه هایی از این قبیل طرح ها بسیار است، از نیمه کاره ماندن تالار مرکزی رشت در بوستان ملت گرفته تا طرح احداث قطار شهری (که از ۲سال پیش مبلغ زیادی صرف آن شد و به نتیجه ای نرسید).
کلانشهر رشت برای قیاس با شهرهای دیگر در سایر استان ها و یا حتا شهر های اطراف خود، نظیر لاهیجان هیچ گونه  نیازی به بررسی حرفه ای ندارد و به راحتی می توانیم با نگاهی غیر کارشناسانه به تفاوت زیاد و عقب ماندگی فاحش شهر رشت پی ببریم.

به راستی دلیلی که رشت اینقدر عقب مانده، چیست؟! چرا وقتی، شهرداری و اعضای شورای شهر لاهیجان برای رفاه حال شهروندان خود به فکر راه اندازی و احداث مونوریل اند، اعضای شورای شهر درگیر مسائل حاشیه ای، سیاسی، اختلاف، تغییر شهردار و… هستند!؟ در طول سی وپنج سال انقلاب اسلامی تا به امروز، شهر لاهیجان شاهد تغییر ۱۰ شهردار بوده درحالی که شهر رشت در همین مدت زمان حدود ۲۵ شهردار به خود دیده است!(یعنی دو نیم برابر لاهیجان) به تعبیری، میانگین هر یکسال و سه ماه یک شهردار در رشت، هر سه سال و نیم یک شهردار در لاهیجان!

البته از این قبیل نمونه ها هم فراوان به چشم می خورد که آخرین نمونه آن، دیدار اعضای شورای شهر و شهردار چوبر برای مطالبه حقوق شهری و حل مشکلات شهر خود با  رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام بود!(این در حالیست که برخی از اعضای شورای شهر رشت زحمت حضور در جلسات رسمی شورا را به خود نمی دهند!!)
ای کاش اعضای شورای شهر رشت کمی از سایرین یاد می گرفتند و بیشتر به فکر شهر و رفع معضلات شهری می بودند تا اینکه درگیر مسائل سیاسی شوند.
درگیر مسائل حاشیه ای شدن، سیاست بازی و از این قبیل موارد، موضوعات واضحی هستند که آسیب های جدّی به این شهر وارد می کنند.

البته باور بسیاری از صاحب نظران دلیل عمده حاشیه سازی هایی که علیه شورای شهر می شود، خود اعضای شورا هستند! چرا که وقتی سخن از قصد کاندیداتوری برخی از اعضای شورای شهر در انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی به میان آمد، هیچ کدام از اعضای شورا جهت تنویر افکار عمومی و رفع هر گونه شائبه، این موضوع را تکذیب نکردند!
و یا خبر استیضاح شهردار رشت (که در نهایت به طرح سئوال ختم شد) موضوعی بود که برخی از اعضاء شورای رشت در محافل خصوصی شان با برخی از اصحاب رسانه مطرح کردند.
بهرحال آرزوی ما عمران، آبادانی و پیشرفت شهر رشت است که امیدواریم، اعضای محترم شهر رشت بیشتر به آن توجه نمایند.

نویسنده: آرش شعاع شرق

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)