blank

به گزارش خزرآنلاین، چندی پیش شنیده شد برخی از بزرگان و علمای منطقه ای در شمال با توجه به شعار مقام معظم رهبری در سال جدید که ” اقتصاد و فرهنگ، عزم ملی و مدیریت جهادی” است تصمیم گرفتند با ورود به رسم غلط اطعام در مراسمات ختم، هم خانواده متوفیان را از یک هزینه […]

به گزارش خزرآنلاین، چندی پیش شنیده شد برخی از بزرگان و علمای منطقه ای در شمال با توجه به شعار مقام معظم رهبری در سال جدید که ” اقتصاد و فرهنگ، عزم ملی و مدیریت جهادی” است تصمیم گرفتند با ورود به رسم غلط اطعام در مراسمات ختم، هم خانواده متوفیان را از یک هزینه سنگین مالی نجات دهند و هم در بهداشت مساجد کمک کنند. این ریش سفیدان تلاش کردند تا با عزمی ملی و مدیریت جهادی با فرهنگ سازی درست در شکوفایی اقتصاد و فرهنگ منطقه سهیم باشند.

وقتی تلاش این علما در طرفه العینی جواب داد و به عینه شاهد لغو چندین مراسم پذیرایی نهار از مراسمات ختم منطقه بودم، حسرتی خوردیم که ای کاش علما و بزرگان کشور برای یکبار هم که شده با عزمی راستین مشکل ازدواج جوانان را نیز حل کنند تا سختگیری‌های نادرست و نابه‌جای خانواده‌ها، مهریه‌های سنگین، طولانی شدن مقدمات ازدواج، ریخت و پاش‌های غیراصولی، دخالت‌های بی‌خودی خویشاوندان، بالا رفتن هزینه ازدواج و مد‌گرایی سد راه خوشبختی جوانان نگردد.

کاهش بسیاری از آسیب‌های اجتماعی و اخلاقی در گروی ایجاد فرهنگ درست ازدواج در جامعه است، عدم ازدواج به موقع و درست تبعات اخلاقی- اجتماعی و خانوادگی به دنبال دارد.با هجوم رسانه‌ای دشمنان متاسفانه سبک زندگی در جامعه ما به سمت مصرف‌گرایی بی‌رویه، توجه جدی به نیارهای کاذب به‌جای نیازهای اصلی و دامن زدن به فرهنگ غلط غربی سوق داده شده است.

مگر رسوم خودمان چه عیبی دارد، در گیلان ما پیوند دو خانواده اصولا با یاری و همکاری در کار و زندگی آغاز می شود. تأملی در قسمتهای مختلف این مراسم نشان می دهد که اگر چه از جهت مالی داد وستدهایی در قالب هدایای مختلف بین دو خانواده صورت می گیرد، اما بخش عمده آن جنبه کمک به عروس و داماد را دارد و همکاری میان آنها بسیار چشمگیر است. پسران در شالیکاری، درو شالی، کلش ریختن بام خانه ها، درو گندم وسایر کارهای کشاورزی و باغداری، دامداری، نوغان داری و غیره که بر عهده مردان است به کمک پدر نامزد خود به اصطلاح به یاوری می روند و دختران نیز  یاریگر مادر شوهر در خانه هستند. قطعا با گذر زمان نوع فعالیتها تغییر کرده اما فرهنگ و عقیده یاریگری و کمک و صداقت و سادگی که عوض نشده است. باشد که در چنین برهه ای که بهانه ای به بزرگی شعار سال را در چنته داریم مدیران و مسئولان و بزرگان استان وارد گود شده و مروج ازدواج اسان شوند.

نویسنده: صاحب مقصودی

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)