blank

حتما گذرتان به توالت های عمومی شهر رشت خورده است، قطعا شما هم با بنده موافقید که اگر اصراری بر قضای حاجت نبود هرگز چنین مکانی را برای سبکبال شدن انتخاب نمی کردید، لازم نیست در وصف وضعیت بغرنج این مکانهای عمومی کلامی بنگارم، چراکه همگان از عوام و خواص به شرایط نابسامان آن کاملا […]

حتما گذرتان به توالت های عمومی شهر رشت خورده است، قطعا شما هم با بنده موافقید که اگر اصراری بر قضای حاجت نبود هرگز چنین مکانی را برای سبکبال شدن انتخاب نمی کردید، لازم نیست در وصف وضعیت بغرنج این مکانهای عمومی کلامی بنگارم، چراکه همگان از عوام و خواص به شرایط نابسامان آن کاملا اشراف دارند و اوضاع به حدی افتضاح است که باید جلوی درب ورودی آن تابلو ایست زد تا از ورود افراد بالای ۵۰ و کودکان زیر ۱۰ سال و بیماران قلبی و عروقی جلوگیری به عمل اید چرا که فضای مسموم انجا به سرعت افراد سالم را بیمار و بیماری بیماران را تشدید می بخشد. حتی اگر داعیه کشوری اسلامی را نداشته باشیم باید برای کسب درآمد و جذب گردشگر هم که شده فکری به حال این وضعیت کرد.

blankآن دسته از متمکنانی که در چند سال اخیر سفری به کشور مالزی داشتند حتما از فضای بسیار زیبا و دلنشین سرویس های بهداشتی کوالالامپور بسیار لذت بردند، حتی به جرات می توان گفت که این مکانها قابلیت ایفای نقش مکان سیزده بدر ایرانی ها را هم دارد چرا که به شدت تمیز و زیبا و دلفریب با یک موسیقی دلنشین است. هر کاربری شرمنده نظافت توالتهای عمومی این کشور می شود و تا مصارف خود را کاملا تمیز نکند از انجا بیرون نمی آید حتی ما ایرانی ها؛ خب چرا چنین عملی را نباید در کشور خودمان پیاده کنیم.  البته این اتفاق در مالزی کمتر از یک دهه است که رخ داده، سال ۲۰۰۵ میلادی بود که به دستور نخست وزیر این کشور “انقلاب توالت “در مالزی رخ داد و همه مکانهای عمومی از قبیل رستورانها، فروشگاه های بزرگ، اماکن ورزشی، مراکز اموزشی و … باید یک نوسازی عظیم در توالت های خود انجام می دادند و اگر چنین اتفاقی رخ نمی داد مجوز فعالیت انها باطل می شد.

blank

این مهم باعث بوجود امدن سرویس های بهداشتی مدرنی شد که خود به عنوان یکی از مراکز جذب گردشگر گاها مورد بازدید عموم قرار می گرفت. معماری زیبا، استفاده از تجهیزات پاک ‌کننده، صابون، خوش‌بو کننده‌ها و دستمال‌های مناسب، نظافت فوق العاده، آیینه کاری و آذین بندی مجذوب کننده، موسیقی دلنشین، نظافتچی شیکپوش و مودب، تعدد سرویسها، وجود هم سرویس فرنگی و هم سرویس سنتی و خیلی موارد دیگر از جمله رایگان بودن آن هرگز به ما اجازه نمی دهد جهت حفظ شخصیت خودمان هم که شده بدون نظافت و یا با دیوار نویسی آنجا را ترک کنیم.

پس جنس خوب تحویل بده تا پول خوب بابتش بدهم (یک ضرب المثل مالایی) اگر شهرداری یا سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و یا هر سازمان دیگری حتی بخش خصوصی اقدام به راه اندازی چنین مکان هایی کنند  قطعا مردم ما باشخصیت تر و بافرهنگ تر از ان هستند که با سبک شمردن نظافت و با دیوار نویسی و … انجا را تبدیل به یک ویران سرا و بیماری سرا کنند.


واقعا چرا یک جوان ۳۰ ساله ایران نباید توالتی را در کشورش بخاطر بیاورد که درب آن، آری فقط درب آن قابلیت بسته شدن را داشته باشد تا بدون دلهره به امر خود بپردازد.

اگر دایره را ایران و یا استان گیلان در نظر بگیریم سنگ بزرگ برداشته ایم که علامت نزدن است از این رو تنها خطابم به مسئولین خدمات شهری کلانشهر !!! رشت است تا دست بجنبانند و یک انقلاب توالت در این شهر برپا نمایند تا الگویی شویم برای کل ایران.

نویسنده: صاحب مقصودی

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)