blank

ردیف موضوع مورد اشاره آقای شهردار   ۱ توجه به مبلمان شهری توسط شهرداران مناطق  ۲ در شرایط مناسب نبودن درآمدها، انجام امورات کوچک کم هزینه‌ برای زیبا سازی شهر     ۳ ارایه گزارش بودجه مناطق هر شش ماه یک بار به شهروندان  ۴ شفاف‌سازی در عملکرد شهرداران ۵ ضرورت آگاهی شهروندان از فعالیت های انجام […]

ردیف

موضوع مورد اشاره آقای شهردار  

۱

توجه به مبلمان شهری توسط شهرداران مناطق 

۲

در شرایط مناسب نبودن درآمدها، انجام امورات کوچک کم هزینه‌ برای زیبا سازی شهر    

۳

ارایه گزارش بودجه مناطق هر شش ماه یک بار به شهروندان 

۴

شفاف‌سازی در عملکرد شهرداران

۵

ضرورت آگاهی شهروندان از فعالیت های انجام شده  در شهر به ‌ویژه در حوزه مالی و بودجه 

۶

هدفمند کردن پرداخت دستمزد و پاداش به پرسنل شهرداری با رعایت معیارها

۷

وصول مطالبات شهرداری از دستگاه‌ها 

۸

رسیدگی به پارک جنگلی سراوان، پارک چمارسرا و ایجاد ایستگاه مطالعه در اتوبوس‌ها

۹

نظام‌مند کردن کارگروه‌های تخصصی شهرداری رشت 

۱۰

پر کردن چاله‌های شهر و توجه ویژه به آسفالت نامناسب سطح شهر

۱۱

بهبود و توسعه، زیباسازی، جمع‌آوری آب‌های سطحی و توجه به ورودی‌های شهر 

۱۲

اجرایی کردن ممیزی املاک شهر رشت

۱۳

تسریع در عملیاتی شدن اتوماسیون اداری 

 

موضوعات مورد اشاره از سوی شهردار محترم رشت از جمله مواردی است که در فهرست مشکلات جاری شهر و شهرداری رشت قرار دارد و قاعدتا باید به این لیست، موضوعاتی چون محیط زیست و سلامت شهری ، مدیریت پسماند، بافت های فرسوده ، حاشیه نشینی، گردشگری شهری، حمل و نقل و ترافیک و… نیز اضافه شود.

با عنایت به شرایطی که شهر رشت در آن قرار دارد این نیاز وجود دارد که با همکاری و تعامل مشترک بین شورا و شهرداری رشت نسبت به اجرایی شدن این موضوعات برنامه ریزی های لازم انجام پذیرد و نیز رسانه های جمعی، تشکل های مردم نهاد ، نخبگان و موسسات علمی و آموزشی و نهادهای مذهبی برای تبیین این مشکلات به یاری مدیران شهری بیایند تا در یک حرکت اجماعی و مشارکت جویانه بین مدیریت شهری و شهروندان، بسترهای توسعه شهر رشت فراهم گردد.  

سایت خبری– تحلیلی گیلان فردا که با رویکرد توسعه ای راه اندازی گردیده است و به موضوعات شهری نیز توجه ویژه ای دارد در راستای اهداف توسعه ای خود ، در این جستار، مدیریت هزینه بخش های مختلف مدیریت شهری را که مورد توجه شهردار محترم رشت قرار دارد ، واکاوی می نماید و انتظار می رود این مقال بتواند در تحقق اهداف مدیریت شهری مفید و موثر واقع گردد.

۱- مدیریت و اجرای سیاست های راهبردی به منظور مدیریت هزینه بخش های مختلف مدیریت شهری با هدف ارتقاء کیفی خدمات ضرورت دارد. اقدامات و فعالیت های اجرایی پیش بینی شده مدیریت شهری باید با هزینه های آن هم خوانی داشته باشند؛ زیرا، تنها در این صورت است که ضریب تحقق پذیری برنامه های توسعه شهری افزایش می یابد .

۲- مدیریت هزینه ها و جلوگیری از هدر رفتن منابع، نیاز ضروری و اجتناب ناپذیر مدیریت شهری است . استفاده ناصحیح ، غیر اصولی و بدون برنامه از منابع، به ساختار شهری لطمه می زند . خودکفا بودن سازمان شهرداری و تکیه بر اصول درآمد – هزینه در این مجموعه ، توجه به جلوگیری از هدر رفت منابع مالی را افزایش می دهد.

۳- توجه به امور شهری با رویکرد های مدیریت هزینه و ایجاد منابع درآمدی پایدار در کنار رعایت اولویت های اصولی مدیریت شهری مانند برنامه زمان بندی، هم چنین جاری کردن رفتار صرفه جویی در سیستم ، نقش به سزایی در تامین مالی و توسعه شهری خواهد داشت.

۴- هدف گذاری، سیاست گذاری و برخورداری از برنامه از مهم ترین شاخص هایی است که مدیریت شهری را به سوی اهداف پیش بینی شده که ارتقاء ساختار شهری و خدمات رسانی می باشد، سوق می دهد.آن چه که باید برای مجموعه مدیریت شهری اعم از شورای اسلامی و شهرداری رشت حائز اهمیت باشد توسعه همه جانبه و آبادانی شهر ، ایجاد رفاه و ارتقای زندگی شهروندان است و تحقق این امر تنها در گرو داشتن برنامه های جامع و مدون شهری در کنار ایجاد منابع جدید درآمدی است.

۵- پروژه های مختلفی در مناطق شهری از سوی مدیریت شهری اجرا می شود و هزینه های سنگین شهرداری کلان شهر رشت در زمینه هایی چون سامان دهی ترافیک، فعالیت های عمرانی، بازسازی بافت های فرسوده ، کنترل روان آب های سطحی، زیباسازی شهر و ارائه خدمات به شهروندان و … به کسب درآمدهای پایدار نیاز دارد. تحقیقا اجرای طرح های عمرانی و به سامان رساندن این پروژه ها در گرو به کار گیری منطقی ابزارهای مالی و مدیریتی صحیح است. به کارگیری ابزارهای نوین تامین و مدیریت مالی و نیز ترغیب بخش خصوصی برای ورود به عرصه سرمایه گذاری شهری  ابزار نوین تامین منابع مالی مجموعه مدیریت شهری به شمار می روند و مشارکت بخش خصوصی ضامن مناسبی برای اجرای طرح های مختلف شهری است.

۶- شفاف سازی هزینه های مجموعه مدیریت شهری از دیگر موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار بگیرد . این اقدام با توجه به حجم بالای فعالیت ها در مجموعه شهرداری، از ابزار های مهم مدیریت هزینه ها می باشد.   شفاف سازی مالی و اجرای برنامه های سلامت اداری و سازمانی، تدوین طرح جامع درآمدهای پایدار و تلاش در ارائه طرح های پژوهشی کاربردی از دیگر شیوه های نوین اقتصادی به منظور مدیریت هزینه ها در مدیریت شهری است.

 7- مسائل و مشکلات پیرامون سیستم سنتی خدمات شهری و هزینه های گزافی که بر درآمدهای شهرداری و به تبع آن بر آحاد جامعه شهری که با پرداخت عوارض خود شهرداری ها را در انجام امور محوله یاری می کنند، باید سیستم شهرداری رشت را ترغیب کند تا با عبور از سیستم سنتی خدمات شهری به سیستم مکانیزه علاوه بر افزایش بهره وری سرمایه و نیروی انسانی موجبات رضایت مندی بیشتر خانواده شهری را فراهم آورده و از ریخت و پاشهای بیت المال و سرمایه های جامعه به وسیله سیستم های سنتی غیرقابل کنترل و رانت حاصل از آن جلوگیری به عمل آورد.

۸- ارتقای کیفیت خدمات شهری به شهروندان، افزایش استانداردهای زیست محیطی و بهبود بهداشت شهری از طریق به کارگیری ماشین آلات و تجهیزات مدرن و پیشرفته با مشارکت و سرمایه گذاری بخش خصوصی متخصص و  در نتیجه بهبود سیستم های خدمات شهری باعث کاهش هزینه های غیرمتعارف و افزایش راندمان و بهره وری سرمایه با نیروی کار ماشین آلات را افزایش می دهد.

۹- مکانیزاسیون شهری در دو بخش کیفی و کمی قابل بررسی است. از جمله اهداف کیفی مکانیزاسیون خدمات شهری را می توان به مواردی چون افزایش سرعت عملیات ، افزایش ضریب ایمنی و بهداشت، کاهش آلودگی های صوتی و افزایش زیبایی مناظر عمومی، تسهیل در امکان تفکیک زباله، کاهش جانوران موذی، تسهیل در ارزشیابی و نظارت عملکرد، جلب مشارکت و رضایت مندی شهروندان، کاهش جابه جایی ها و هزینه حمل، بهره برداری بهینه اقتصادی از زباله های تولیدی ،‌ اتوماسیون شیوه استفاده از ماشین آلات و کنترل نظارت و خصوصی سازی کار به معنای واقعی و در جهت افزایش بهره وری نیروی کار و سرمایه اشاره کرد.

به کار گیری هر یک از مولفه های فوق بر ارتقاء سطح زندگی و ایجاد زمینه های رفاهی شهروندان و توسعه شهر رشت تاثیر به سزایی خواهد داشت. در این باره بیشتر خواهیم نوشت .

نویسنده: گیلان فردا

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)