blank

به گزارش خزرآنلاین، حسین محجوبی طی گفت و گویی اظهار داشت: تمامی کشورهای عربی منطقه تحت تأثیر تمدن بیگانه قرار گرفته است اما تنها تمدنی که اصالت خودش را حفظ کرده و زنده و پویا و در زندگی مردم مناطق مختلف ایران جاری و ساری است تمدن قوی ایران است که در گوشه و کنار […]

به گزارش خزرآنلاین، حسین محجوبی طی گفت و گویی اظهار داشت: تمامی کشورهای عربی منطقه تحت تأثیر تمدن بیگانه قرار گرفته است اما تنها تمدنی که اصالت خودش را حفظ کرده و زنده و پویا و در زندگی مردم مناطق مختلف ایران جاری و ساری است تمدن قوی ایران است که در گوشه و کنار کشور پهناور ایران اسلامی قابل مشاهده است.

وی افزود: تمدن ایران فلسفه زیبایی ایران زمین است که ما باید ضمن حفظ و انتقال آن به نسل‌های آینده این هنر را داشته باشیم که از آن بیشترین استفاده را کنیم.

این هنرمند برجسته هنرهای تجسمی کشور در ادامه اذعان داشت: هفت باغ ایرانی مشهور را از نزدیک مشاهده کرده‌ام از جمله باغ تاریخی فین کاشان که شاهکار معمار ایرانی است و بعد از آن نیز قنات‌های این شهر جذابیتی خاص برایم داشت.

محجوبی حضور خود را در نخستین جشنواره بهاره‌های سیلک کاشان و نقاشی هفت اسب بر روی یکی از نمادهای سفالینه تپه‌های سیلک کاشان را به عنوان سمیل انرژی دانست و گفت: اسب سمبل انرژی و موجودی است که بیش از هر چیزی در پیشرفت و تمدن و جنگ و گریز، به انسان خدمت کرده است اما با ورود اتومبیل این حیوان زیبا از صحنه خارج شد و ما امروز باید آن را در اذهان عمومی زنده کنیم.

وی افزود: من در نقاشی خودم بر روی این سفالینه سیلک هفت شهر عشق را رفته‌ام که در آن  هفت اسب را در هفت طبقه آسمان مشاهده می‌کنید که این اسب‌ها نه چیزی به وجود آورده‌اند و نه چیزی از بین برده‌اند.

به گفته وی، تمدن ما چهار اسب سفید داشت که سمبل ابر، مه، باران و تگرگ است که هر کجای سرزمین ایران را می‌خواست آباد می‌کرد.

این دریافت کننده نشان درجه یک هنر کشور در ادامه نقشه و هنرهای تجسمی را باعث نشاط اجتماعی خواند و گفت: نیاز روحی شهری به نقاشی و هنرهای تجسمی امروز باعث شده است شهرها را پاک‌سازی و نقاشی کنند چرا که این هنر چه بخواهیم و چه نخواهیم در روحیه و نشاط مردم شهر تأثیرگذار است.

این هم‌دانشگاهی سهراب سپهری، تهیه مدل‌های سفالینه تپه‌های سیلک کاشان برای نصب در میادین این شهر را قابل تقدیر دانست و متذکر شد: این اقدام برای ارائه فرهنگ مستقل منطقه کاشان و نیز جلب توجه توده‌های مردم کاشان به این هنر حرکت ارزشمندی محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: چنین اقدامی در شهرهای دیگر کمتر و به ندرت دیده شده است اما در کاشان که آثار تاریخی آن به بزرگی تمام بشریت است  توجه به سفالینه تپه‌های سیلک کاشان نشان دهنده کاربرد آن زندگی است.

استاد حسین محجوبی متولد ۱۳۰۹ لاهیجان، فارغ‌التحصیل دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است، وی بیش از ۱۳ سال رئیس دفتر فنی سازمان پارک‌های شهرداری تهران، طراحی و اجرای پارک ساعی تهران و همچنین تا سال ۵۱ طراحی و بازپیرایی تعدادی از پارک‌های تهران از جمله پارک نیاوران، لاله، جمشیدیه و پارک ملت از جمله فعالیت‌های این هنرمند است.

طراحی نخستین پارک‌های کویری کشور در شهرهای کاشان، یزد، کرمان و سبزوار و برنده جایزه ویژه سال ۱۳۵۷، شرکت در صداها نمایشگاه نقاشی و گروهی در داخل و خارج از کشور از سال ۱۳۳۵ تا به امروز، دریافت نشان درجه یک هنر و بیش از نیم قرن مطالعه و تحقیق در سیر تحول هنرهای تجسمی ایران و سایر نقاط جهان برخی از فعالیت‌ها و افتخارات این استاد هنرمند هنرهای تجسمی ایران است./لاهیجان

نویسنده: گفتگو با استاد حسین محجوبی

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)