blank

* کشور عزیز ما ایران ، خوشبختانه در زمینه تولید برق هسته ای از سال ۱۳۵۳ ( ۱۹۷۴ میلادی ) به این مهم اندیشید و سازمان انرژی اتمی ماموریت پیدا کرد تا  با شرکت آلمانی ( کرافت ورک اونیون ) که ازشرکت های تابعه زیمنس بود ،قرارداد احداث دو واحد نیروگاه اتمی در بوشهر هرکدام […]

* کشور عزیز ما ایران ، خوشبختانه در زمینه تولید برق هسته ای از سال ۱۳۵۳ ( ۱۹۷۴ میلادی ) به این مهم اندیشید و سازمان انرژی اتمی ماموریت پیدا کرد تا  با شرکت آلمانی ( کرافت ورک اونیون ) که ازشرکت های تابعه زیمنس بود ،قرارداد احداث دو واحد نیروگاه اتمی در بوشهر هرکدام به قدرت یک هزار و ۲۹۰ مگاوات را امضاء نماید. واحد اول این نیروگاه تا قبل از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ ( ۱۹۷۹ میلادی ) ۷۵ درصد و واحد دوم حدود ۶۰ درصد تکمیل شده بود .

با سرنگونی رژیم سابق، عملیات ساخت این دو واحد نیروگاه هسته ای که هر دو از نوع رآکتور آب سبک بودند، متوقف شد و متاسفانه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی طرف آلمانی حاضر به ادامه همکاری و تکمیل نیروگاه هسته ای بوشهر نشد و سرانجام پس از ۱۴ سال یعنی در ۲۵ آگوست سال ۱۹۹۲ و در زمان ریاست جمهوری آقای هاشمی رفسنجانی وبوریس یلتسین( تهران و مسکو ) موافقتنامه جامع همکاری های هسته ای امضاء گردیدکه شرح ماوقع آنرا از ابتدا تاکنون وبا تحویل سوخت اولیه هسته یی این نیروگاه به میزان ۸۲ تن اورانیوم غنی شده و با غلظت۶/۱ تا ۶/۳ همگان مطلع اند.

امروزه نیز برنامه احداث یک واحد دیگر از نیروگاه هسته ای با قدرت ۳۰۰ مگاوات در منطقه دارخوین در دست اقدام است . که مراحل طراحی آن برای شروع کار انجام گرفته است. بهرحال این نیروگاه ها برای تولید برق هسته ای ، نیازمند به ماده اولیه خود یعنی سوخت غنی شده  است .

خوشبختانه ایران اسلامی باکمک دانشمندان متعهدومتخصص خودوبراساس تکلیف وضرورت امر و برای توسعه کشور ازدهه ۶۰ به دانش انرژی هسته ای درابعادمختلف تولید برق، کشاورزی ، صنعتی و پزشکی و بهره گیری از تکنولوژی این دانش به  موفقیت های  چشمگیری  رسیده است که از جمله آنها دسترسی به امکانات  مجتمع سازی میله های سوخت است ومی توان گفت دردرازمدت می تواند سوخت رآکتورهای نیروگاه های هسته ای کشور راکه از مهمترین مواد اولیه این نیروگاه ها بحساب می آید ، تامین نماید .

*کاربرد صلح جویانه انرژی هسته ای در زمینه کشاورزی نیز در دنیا و کشور ایران جایگاه اساسی خود را دارد از این تکنولوژی امروزه در امر اصلاح بذرهای کشاورزی استفاده می کنند مثلا اصلاح بذر گندم در خراسان که به بذرطبسی معروف شده،توانسته است میزان برداشت کشت گندم را در هر هکتار از ۲ تن به ۷ تن افزایش دهد و یا اصلاح بذر برنج  پر محصول  و زودرس ، از محصول دانش انرژی هسته ای وبهره گیری ازاین تکنولوژی است. و مرکز تحقیقات هسته ای کشاورزی ایران در این بخش بعد از پاکستان مقام اول را در منطقه داراست. به یقین چنین دستاوردی در توسعه کشاورزی کشور ایران بسیار تاثیر گذار خواهد بود .

* کاربردصلح جویانه انرژی هسته ای درزمینه صنعت نیز امروز جایگاه خود را دردنیا تثبیت کرده است و ایران اسلامی نیز در این خصوص با استفاده از ( پرتو پرایند ) خود در کشورهای غرب آسیا حرف اول  را می زند .

بطوریکه هرگاه یک محصول کیفی درصنعت نمود پیداکند قطعا موادآن محصول ،مبتنی بر بهره گیری از این دانش و تکنولوژی است اکنون مرکزتحقیقات بهترسازی موادصنعتی در منطقه یزد توانسته است با دستگاه های شتاب دهنده ( سانتریفیوژها ) پلیمرها را مقاوم کرده و در امور صنعتی بکار گیرد .

* خوشبختانه با بدست آوردن دانش  فنی انرژی هسته ای و فراهم  شدن توسعه بهترآن در امور علوم و فنون ، امور پزشکی ایران  نیز از این  دانش و تکنولوژی  نیز بهره مند است بطوریکه رآکتورهای تحقیقاتی تهران ویا سیکترون کرج در امر رادیودارویی ها و تراپی ها نقش ارزنده ای دارد و خوشبختانه کشور ایران در این زمینه یکی از کشورهای پیشرفته غرب آسیا ست و هیچ کشوری در منطقه توانایی تولید آنرا به اندازه ایران ندارد .

احمد رمضانپور نرگسی
نماینده دوره های پنجم و ششم رشت در مجلس شورای اسلامی

نویسنده: احمد رمضانپور نرگسی

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)