blank

سرانجام در شهریور سال ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ تجاوز گسترده به خاک ایران را توسط صدام ملعون سرلوحه کارشان قرارداده و با تخریب و نابودی ۵ استان غرب و جنوب کشور خسارت جبران ناپذیری را بر انقلاب اسلامی وارد و نسبت به تحریم های ظالمانه علیه ایران اقدام کردند . آنچه با طرح این موضوع مدنظر […]

سرانجام در شهریور سال ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ تجاوز گسترده به خاک ایران را توسط صدام ملعون سرلوحه کارشان قرارداده و با تخریب و نابودی ۵ استان غرب و جنوب کشور خسارت جبران ناپذیری را بر انقلاب اسلامی وارد و نسبت به تحریم های ظالمانه علیه ایران اقدام کردند .

آنچه با طرح این موضوع مدنظر است اینست که در همان روزها حضرت امام خمینی (ره ) بنیانگذار و رهبر جمهوری اسلامی ایران به مسئولان و مدیران اجرایی کشور گوشزد فرمودند که :

برای تامین معشیت مردم و نیازهای اولیه زیستی در مقابل تحریم های دشمن علیه انقلاب ، می بایست تکیه به تولیدات داخلی نمود و جهت رسیدن به خودکفائی داخلی باید محور اقتصاد کشور ، محور کشاورزی باشد . در واقع می توان گفت اولین باز حضرت امام راحل بحث اقتصاد مقاومتی را جهت مقابله با تحریم ها و تهدیدهای کشور های نظام سلطه مطرح فرمودند ، در سالهای اخیر نیز مقام معظم رهبری بر این امر تاکید داشتند به طوریکه دولت های سازندگی و اصلاحات در چارچوب رهنمودهای معظم له در برنامه های ۵ ساله توسعه اقتصادی

اجتماعی و فرهنگی همواره این موضوع را هدف گذاری نهایی برنامه های خود به عنوان یک سند بالادستی قراردادند تا جائیکه در دولت آقای سید محمد خاتمی ایران به خودکفایی گندم رسید و در ۲ سال آخر دولت اصلاحات حتی یک کیلوگرم گندم به کشور وارد نشد، متاسفانه دولت نهم و دهم اصولگر نتوانست این راه را ادامه بدهد و به جای خودکفایی و تکیه به تولید ملی به واردات و تولیدات کشورهای خارجی تکیه کرد که آمار نماگر اقتصادی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران صدق گفتار را به کردار ثابت می کند .

در هر حال خوشبختانه مقام معظم رهبری جهت تحقق اقتصاد مقاومتی سال ۱۳۹۰را به عنوان سال جهاد اقتصادی و سال ۹۱ را به عنوان سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی نامگذاری فرمودند که همه این واژه ها در برگیرنده اقتصاد مقاومتی است .

ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی روز چهارشنبه در ۹۲/۱۱/۳۰ بر اساس بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی و پس از مشورت با مجمع محترم تشخیص مصلحت نظام اسلامی از سوی مقام معظم رهبری به سران قوای جمهوری اسلامی ایران ، فرصتی برای اقتصاد ایران جهت رسیدن به اقتصاد چند پایه ای است تا در شرایط بحرانی مقاومت بیشتری در مقابل اعمال فشارها ، حوادث و تحریم ها  از خود نشان دهد و فرصت مناسب را برای نقش آفرینی مردم و فعالان اقتصادی  در تحقق حماسه اقتصادی فراهم کند .

با ابلاغ این سیاست ها رویکرد اقتصاد کشور به داخل معطوف می شود یعنی انگیزه ها و اهداف به سمت و سویی هدایت می شود که شاید در گذشته مغفول مانده بود و آن به این معناست که اقتصاد کشور از اقتصاد واسطه ای به اقتصاد مولد و مستقل تبدیل می شود و به جای فروش نفت و واردات خارجی می توان از ذخایر و معادن منابع داخلی ( غیر از نفت و گاز ) اعم از منابع انسانی و منابع طبیعی سرمایه ای بهره گرفت و با این اقدام مفید، بجای اینکه به رونق فضای کسب و کار و ایجاد اشتغال کشورهای خارجی کوشا باشیم و چرخ تولید آنان را با واردات بی رویه کالاها به حرکت در بیاوریم ، می توانیم با بهره گیری از منابع داخلی فضای کسب و کار و اشتغال کشور را در جهت پویایی اقتصاد ایران رونق ببخشیم، البته این به معنای چشم پوشی و بی توجهی از اقتصاد جهانی و بازارهای بین المللی نیست زیرا در امور اقتصادی هم نمی توان دور خود حصار بکشیم و با دنیای خارج ارتباط نداشته باشیم .

به هر حال با این کار نمی توانیم موجبات اشتغال پایدار جوانان کشورمان را در حوزه های صنعت ، کشاورزی ، توریست و گردشگری فراهم نماییم وبه کار گیری این روش نه تنها هر روز شاهد تعطیلی کارخانجات داخلی نخواهیم بود بلکه شاهد شکوفایی اقتصاد کشور و بالارفتن قدرت خرید مردم و ایجاد اشتغال و رونق فضای کسب و کار افراد جامعه خواهیم بود .

البته همانطوریکه صاحب نظران اقتصادی اعلام کرده اند، اقتصاد مقاومتی به معنای انزوای جهانی و ریاضتی نیست و دلیلی بر عدم استفاده از سرمایه گذاران وطنی و خارجی نیست بلکه مشارکت مردمی از محورهای اصلی و مهم اقتصاد مقاومتی است و درصدد کاهش آسیب پذیری های اقتصاد ایران است .

اقتصاد مقاومتی چیست ؟

    اقتصاد مقاومتی (( Resistive economy)) روشی برای مقابله با تهدیدها و تحریم ها علیه یک منطقه یا کشور تحریم شده می باشد در شرایطی که صادرات و واردات برای آن منطقه یا کشور مجاز نباشد .
    اقتصاد مقاومتی یعنی ضرورت مقاومت برای رد کردن فشارها و عبور از سختی ها و تبدیل فشارتحریم های ظالمانه و تحمیلی به فرصت مناسب و به عبارتی اقتصاد مقاومتی ادبیاتی است که در مقابله با تحریم های بین المللی مطرح شده است .
    اقتصاد مقاومتی یعنی بر طرف کردن کمبودها از طریق بهره گیری از نیروهای داخلی بومی و از ظرفیت های زمینی و زیر زمینی اراضی کشور.

در واقع می توان گفت اقتصاد مقاومتی زیر بنای حرکت اقتصادی کشور در جهت پیروزی بر تحریم و تورم وبیکاری است و می تواند کشور را در مقابل تهدیدهای سیاسی و اقتصادی بیمه کند .

هدف اقتصاد مقاومتی

هدف اقتصاد مقاومتی بازسازی و احیاء اقتصاد ملی است ، بنابراین برای تحقق این هدف می بایست نسبت به تقویت تولید و تولید ثروت با مدیریت یکپارچه و هوشمند و وحدت ملی همت گماشت .

واژه و اصطلاح مقدس وحدت کلمه در زمان امام راحل نظام جمهوری اسلامی ایران را تاسیس کرد و با همین واژه در دفاع مقدس ۸ سال جنگ عراق علیه ایران موفق به بیرون کردن دشمن از وطن و حفظ تمامیت ارضی کشور شدیم لذا با وحدت ملی و حذف تنگ نظری های سیاسی و گروهی و حزبی می توانیم به اهداف بلند اقتصاد مقاومتی که همان عزت ، حکمت و عدالت است دست یابیم و بدینوسیله ترک های ساختاری دیوار نهادهای اقتصادی کشور را ترمیم کنیم ، همانطوریکه دنیای غرب پس از دو شوک نفتی در سالهای ۱۹۷۹ و ۱۹۸۳ میلادی اقدام به جایگزینی سوخت های فسیلی با سایر سوخت های نوین کردند به طوریکه امروزه با قیمت های بالای یکصد دلار در هر بشکه نفت دچار شوک نفتی نمی شوند .

لذا ما امروز نیاز به عزم ملی برای عملیاتی شدن این پروژه ملی و ارزشی داریم تا از هجمه و اخلال مخالفان و نظام سلطه جلوگیری کنیم و می بایست استراتژی مقاومت خود را با رویکرد اینکه، اقتصاد مقاومتی می تواند مهم ترین و جامع ترین سند بالادستی اقتصاد کشور باشد، با یک اقدام کوتاه مدت و میان مدت، دارای اقتصاد کار آفرینی، تولیدی و چند پایه ای باشیم و ایرانی سربلند و مستقل داشته باشیم .

مهم ترین بخش های سیاست های کلی اقتصاد ملی

-فرصت مناسب برای نقش آفرینی مردم و فعالان اقتصادی در تحقق حماسه اقتصادی فراهم شود.

-قوای کشور بی درنگ و بازمان بندی مشخص ، برای اجرای اقتصاد مقاومتی با تهیه قوانین و مقررات لازم وتدوین نقشه راه برای عرصه های مختلف اقدام کنند .

-کلیه امکانات و منابع مالی و سرمایه های انسانی و علمی کشور به منظور توسعه کار آفرینی در فعالیت های اقتصادی فعال شود .

-از ظرفیت اجرای هدفمند سازی یارانه ها جهت افزایش تولید ، اشتغال و بهره وری ، کاهش شدت انرژی و ارتقای شاخص های عدالت اجتماعی استفاده شود .

-نظام مالی کشور با هدف پاسخگویی به نیازهای اقتصاد ملی ، اصلاح شود و ثبات در اقتصاد ملی تقویت شود .

-ذخایر راهبردی نفت و گاز وکشور به منظور اثر گذاری در بازار جهانی نفت و گاز افزایش یابد.

-تولید داخلی نهادها و کالاهای اساسی ( به ویژه در اقلام وارداتی ) افزایش یابد و به تولید محصولات و خدمات راهبردی اولویت داده شود و درمبادی تامین کالاهای واراداتی تنوع ایجاد شود .

خروجی اقتصاد مقاومتی

قطعاً رویکرد دولت در استفاده از ظرفیت های دیپلماسی و داشتن روابط  سیاسی با کشورهای دیگر لازمه اقتصاد مقاومتی است زیرا اقتصاد مقاومتی در فضای بسته سیاسی کشور محقق نمی شود، بدیهی است میزان صادرات و رشد اقتصادی کشور بستگی به میزان ارتباط و گسترش دیپلماسی با کشورهای دیگر دنیا دارد. زیرا ارتباط دیپلماسی  اقتصادی در جهان امروز اصلی غیر قابل انکارست ، خوشبختانه دولت یازدهم تدبیر و امید در چند ماه  اخیر همانند دولت اصلاحات و برخلاف دولت اصولگرایان در این بخش توفیقات زیادی بدست آورده است.

به هر حال در صورت عملیاتی کردن سیاست های کلی ابلاغی اقتصاد مقاومتی ، اقتصاد کشور می تواند از اقتصاد تک پایه ای نفت به رویکرد اقتصادی چند پایه ای تبدیل شود .

همانطوریکه می دانیم بودجه سالانه کشورمان وابستگی شدیدی به در آمد نفت دارد متاسفانه با توجه به روند اقتصادی هشت سال گذشته رشد اقتصادی منفی داشتیم بطوری که سال ۹۱ رشد اقتصادی، منفی ۵/۰۸ درصد بود. از طرف دیگر وابستگی نفت در بودجه ۹۳ نسبت به بودجه سال ۹۲ افزایش بیشتری پیدا کرده است. استمرار چنین وابستگی هایی باعث می شود با رفتارهای استثماری نظام سلطه مواجه شویم. مثلاً در شرایط فعلی که کشور ما با تحریم ها مقابله می کند موجب شده است که به اندازه کافی نتوانیم نفت را به دلخواه در بازارهای جهانی عرضه کنیم و یا در انتقال وجوه ناشی از فروش نفت به داخل کشور با مشکلاتی روبروی هستیم مثلاً کشورهایی مثل هند و چین برای پرداخت پول نفت به ایران شرایط ظالمانه ای را اعلام می کنند.

در صورتیکه اگر کشور ایران دارای اقتصاد پویا و یا چند پایه ای می داشت یعنی جدای از اقتصاد نفت اقتصاد صنعت ، کشاورزی و توریسم می داشتیم نه تنها در بحران های روبه افزایش نظام سلطه ی جهانی تسلیم نمی شدیم بلکه نفت را به عنوان یک سرمایه بین نسلی تلقی می کردیم و از آن به درستی بهره می گرفتیم و از در آمدهای نفتی برای نوسازی و ایجاد زیر ساخت های مورد نیاز کشور استفاده می کریم و یا همانند خیلی از کشورهای پیشرفته و در حال توسعه که داری اقتصاد چند پایه ای هستند می توانستیم در امر سپرده گذاری سرمایه گذاری در خارج از کشور اقدام نموده و در آمد حاصله از این سرمایه گذاری را به داخل کشور آورده و از آن بهره می گرفتیم .

در چنین حالتی است که حجم نقدینگی و تورم کاهش پیدا می کرد و اقتصاد کشور از رکود خارج می شد و  رابطه نفت با اقتصاد را اصلاح می کردیم.

در پایان امید است همانطوریکه جناب آقا دکتر روحانی رئیس جمهور محترم فرمودند با عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی، اقتصادی متکی بر دانش و فناوری، عدالت بنیان، درون زا ،برون گرا، پویا و پیشرو و باهدف کاهش وابستگی به در آمد نفت داشته باشیم . باشد که مسئولان و مدیران محترم کشور با اجرای دقیق مفاد طرح اقتصاد مقاومتی، بزودی شاهد انقلاب اقتصادی در عرصه های مختلف و تحول عمده مادی در بین آحاد مردم ایران باشیم. آمین.

نویسنده: احمد رمضانپور نرگسی

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)