blank

(موریس دوورژه)حقوقدان و جامعه شناس معروف  فرانسوی  در این ارتباط می گوید: حزب سیاسی چرخ دنده ماشین مردم سالاری است. به اعتقاد دوورژه نمی توان در جامعه ای  از مردم سالاری سخن به میان آورد ولی به چرخ دنده اصلی آن یعنی احزاب ،تشکل ها و سایر نهادهای مدنی توجه نداشت. با این توضیح کوتاه […]

(موریس دوورژه)حقوقدان و جامعه شناس معروف  فرانسوی  در این ارتباط می گوید: حزب سیاسی چرخ دنده ماشین مردم سالاری است.

به اعتقاد دوورژه نمی توان در جامعه ای  از مردم سالاری سخن به میان آورد ولی به چرخ دنده اصلی آن یعنی احزاب ،تشکل ها و سایر نهادهای مدنی توجه نداشت.

با این توضیح کوتاه می توان فهمید که از مسیر تحزب گرایی می توان سهل تر به دموکراسی و نظام دموکراتیک تر رسید.  اما  سابقه پیدایش احزاب در ایران  به دوره مشروطه بر می گردد.  اینکه احزاب در صد سال اخیر  چه فراز و فرود هایی را طی کرده اند،  بحث دیگری است  که در آینده به آن خواهم پرداخت.

 اما تاریخ یک صد ساله  احزاب در  کشور نشان می دهد که عمر مفید احزاب متاسّفانه کمتر از ۱۰ سال  بوده است و غالباً کمتر از یک دهه بنا به برخی از مسائل درون گروهی و بی میلی های سیاسی بنا به ظرف موجود زمان رو به انشعاب رفته است.

این در حالی است که در کشورهای زودتر توسعه یافته احزاب قدمت بیشتری دارند. مثلا حزب سوسیالیست فرانسه نزدیک به یک قرن سابقه دارد یا در انگلیس حزب کارگر و محافظه کار خیلی قدیمی هستند. در ژاپن نیز حزب حاکم  همینطور است. در آمریکا حزب دموکرات هم بیش از صد سال سابقه دارد  و حزب کنگره هند هم از زمان گاندی قدمت دارد.

با ذکر این نمونه ها می توان فهمید  تاریخ و قدمت احزاب موفق در کشور های توسعه یافته به خاطر استمرار حرکت آنها در فراز و نشیب ها  بوده است.  اما در ایران یکی از احزابی که هنوز به فعالیت و کارکرد مشخص حزب خود می پردازد حزب اعتدال و توسعه است. حزب اعتدال و توسعه در اوج درگیری های چپ و راست در سال ۷۸ در آستانه برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی  رسماً تشکیل شد.

رهبری این حزب را  از همان ابتدا دکتر حسن روحانی بر عهده داشت. اگرچه محمد باقر نوبخت به عنوان دبیرکل در همان سالها  برگزیده شد، اما دکتر روحانی همواره در جلسات و کنگره های حزبی حضور گسترده ونقش تا ثیرگذار و به یک نوعی رهبری این جریان را بر عهده داشت.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در همان ابتدای تاسیس حزب  در نشستی که موسسّین اولیه این حزب مانند محمد باقر نوبخت، نعمت زاده ، اکبر ترکان ، فاطمه هاشمی ، محمود واعظی و.. . با او داشتند،گفت: اداره کشور با یک جناح فاجعه است و نیروهای معتدل در دو جناح باید متّحد شوند  تا توسعه سیاسی و اقتصادی به پیش رود 

این سخن هاشمی دوستان  اعتدال را جهت  پیگیری و کادر بندی تشکیلات حزب مصمّم تر کرد.  در طول سالهای بعد از تاسیس حزب همواره این حزب در همه عرصه ها  نقش آفرینی کرد، از حضور و ارائه لیست در انتخابات مجلس، شورا و ریاست جمهوری گرفته تا تاسیس  فراکسیون  اعتدال توسط دکتر نوبخت در پارلمان  تا حضور در عرصه عمومی  که تا به اکنون هم ادامه دارد.

در نیمه دوم سال ۸۳ با وجود حزب کارگزاران سازندگی این حزب اعتدال و توسعه بود که نام هاشمی رفسنجانی  را به  عنوان تنها گزینه  انتخابات ریاست جمهوری مطرح کرد.  در همین راستا بی جهت نبود که محمد قوچانی روزنامه نگار  مطرح در  آن روزها طی یادداشتی حزب اعتدال و توسعه را بال راست و  و حزب کارگزاران  را بال چپ هاشمی  نامید.

به هر ترتیب آن سالها گذشت  تا اینکه از سال ۹۱ جلسات حزبی مجدداً  مانند دیگر احزاب موجود در ایران به خاطر نزدیکی به انتخابات ریاست جمهوری پررنگ تر و هدفمند تر شد. تا جاییکه غلامعلی دهقان  در آبان ۹۱ در کنفرانس خبری در نمایشگاه مطبوعات  به صورت علنی خواهان حضور  حسن روحانی  در انتخابات  92 شد و از آنجا بود که استارت  کار تشکیلاتی و حمایت تمام قد  اعضای مرکزی  حزب  از دکتر روحانی شکل گرفت  و از پی آن حمایت ها  در ۲۴ خرداد ماه سال جاری بود  که دکتر روحانی با حمایت مردم  و نقش مستقیم مردم در انتخابات ریاست جمهوری  برگزیده ملت شد.

در حال حاضر حزب اعتدال و توسعه به عنوان جدی ترین حزب حامی دکتر روحانی به دنبال این است که با دادن برنامه های مدون و رهگشا و مشاوره و کمک گرفتن  از عقلای قوم اصلاح طلب و اصولگرا  جهت توسعه  همه جانبه به دولت تدبیر و امید کمک کند  و آنچه که در استان ما گیلان به فضل الهی  مورد عنایت  مورد توجه است،  فراهم سازی زمینه هایی برای  استفاده از همه نیروهای  معتقد به گفتمان اعتدال است تا با هم اندیشی با محوریت  توسعه استان  برنامه روشن و توسعه محور  دنبال گردد.

  آنچه که به نظر نگارنده باید بیشتر به آن پرداخته شود  وجود تشکیلات منسجم در شهرستان هاست  چرا که ما بدون تشکیلات نمی توانیم اهداف مشروع مردم را دنباله گیری کنیم پر واضح  است.

کار سیاسی بدون حزب  و انجمن صنفی انجام شدنی نیست  و نزدیکترین راه برای رسیدن به مطالبات  به حق مردم  حزب می باشد.

به فرموده مقام معظم رهبری در سفر پر برکت ایشان به کرمانشاه  نقش احزاب را در به ثمر رسیدن مطالبات مردم بی تاثیر ندانستند. 

اگر ما بخواهیم  مجرا  مناسبی برای رساندن صدای  مردم به دولتمردان  پیدا کنیم،  همین احزاب بهترین مجرای و مسیر است  و باید اصلاح طلبان و اصول گرایانی که نگاه اعتدال  گرایانه دارند  برای توسعه استان دست به دست هم دهند و با کنار هم قرار گرفتن توانمندی ها  و قابلیت ها و ظرفیت های موجود  توسعه استان کمتر توسعه یافته گیلان را به پیش ببرند.

 

احمد علیپور کنفی

عضو شورای راهبردی ستاد دکتر روحانی در لاهیجان و مدرس دانشگاه

نویسنده: احمد علیپور کنفی

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)