blank

به گزارش خزرآنلاین، سخنرانی جعفر عابدینی در روز تاریخی کشتی گیله مردی، تبدیل به تاریخی ترین سخنرانی تاریخ کشتی گیله مردی شد، که همواره بابت ضعف ادبیات چهره های شاخص خود لطمه خورده است. سخنرانی عابدینی، مخاطبانش را برای ۱۲ دقیقه میخکوب کرد. در این ستون گوشه هایی از سخنرانی انتخاباتی عابدینی را آورده ایم. […]

به گزارش خزرآنلاین، سخنرانی جعفر عابدینی در روز تاریخی کشتی گیله مردی، تبدیل به تاریخی ترین سخنرانی تاریخ کشتی گیله مردی شد، که همواره بابت ضعف ادبیات چهره های شاخص خود لطمه خورده است. سخنرانی عابدینی، مخاطبانش را برای ۱۲ دقیقه میخکوب کرد. در این ستون گوشه هایی از سخنرانی انتخاباتی عابدینی را آورده ایم. در آغاز مجری مراسم، سالار اسدی با خطاب کردن عابدینی به عنوان «پهلوانی عظیم الشان» او را به پشت تریبون دعوت کرد.
جعفر عابدینی بعد از عرض ادب به پیشکسوتان کشتی گیله مردی، اصحاب رسانه و سایر مهمانان، از بانیان گردهمایی انتخابات کشتی گیله مردی قدردانی کرد. سپس از زحمات شعبانعلی شیرزاد و دوستانش برای برپایی این انتخابات تشکر کرد، هرچند که برپاکننده ی رسمی انتخابات، هیئت بازیهای سنتی و روستایی استان گیلان بود که قلی نژاد را به عنوان دبیر و نماینده ی هیئت حاضر می دید. بعد از آن عابدینی از مهندس مهدوی (رییس هیئت) تشکر کرد که به پیشکسوتان کشتی بها داده و حق برگزاری انتخابات را به آنها سپرد. در واقع عابدینی با تجربه ی ۱۵ ساله اش در ریاست شورای شهر کلاچای، با رویکردی فروتنانه آغاز به کلام کرد که در به دست آوردن دل بسیاری از مهمانان که با وی آشنا نبودند تاثیر عمده ای داشت. عابدینی در زمان تکرار شعری که سالار اسدی (مجری برنامه ی همایش) آنرا پیش از او خوانده بود در خطاب کردن نام مجری ناکام ماند و روشن شد که عابدینی با اسدی که یکی از شهیرترین گویندگان کشتی محلی است، آشنا نبوده است؛
«اگرچه پیش خردمندان، (من میگویم پیش پیشکسوتان) خاموشی ادب است، به وقت مصلحت آن به که در سخن کوشی. دو چیز طیره ی عقل است؛ دم فرو بستن به وقت گفتن، و گفتن به وقت خاموشی…»

blank

عابدینی بعد از این شعر به این اشاره کرد که از سال ۵۸ بعد از آشنایی با پهلوانان بزرگ و قدرتمند شرق گیلان، نظیر ایرج یحیی پور، یداله باقی زاده، نصرت علیزاده، حسین رنجبر، هوشنگ ملکی، فرامرز شعبانی، موسی زابلی و عبداله حسن زاده قدم به عرصه ی کشتی گیله مردی گذاشت؛
«23 سال رییس هیئت کشتی آزاد و گیله مردی کلاچای بودم. ۱۵ بار در کلاچای کشتی سرا برپاکردم. در رقابتهای استانی سرپرست تیم شرق گیلان بودم و در مسابقات آن، در کنار میرشجاع موسوی، رجبعلی اسکندری، محمدرضا ثابت، ناصر مهدوی، حسین بازارخواه، و زنده یادان عطا، قمر، صفر، عشقی، و عسگر داوری می کردم…»
جعفر عابدینی پیش از خطاب کردن هر یک از نامهای زنده ها از پیشوند «جناب آقا» به طور تک تک استفاده می کرد؛
«هدفم از بیان این مطالب خودنمایی نبوده، بلکه بدانید من کشتی گیله مردی و نقاط ضعف و قوت و آفتها و آسیبهایش را به خوبی میشناسم. من کار گروهی را بلدم. چهار دوره برای ۱۵ سال رییس شورای شهر کلاچای بوده ام. در این سالها برای پیشکسوتان احترام خاصی قائل بوده ام و آنها گواهند که گفته هایم صداقت محض است. امروز اگر نامزد ریاست کمیته ی کشتی گیله مردی شده ام تا ۷۰ درصد آن از روی درخواست دوستانم در شرق گیلان بوده است وگرنه خودم را در مقابل این بزرگان در این حد نمی بینم. ضمنا از زحمات روسای قبلی این کمیته آقایان قنبرزاده و عاشوری تشکر می کنم…»
عابدینی سپس به بگومگوهایی که در حین نامزدی قنبرزاده پیش آمد اشاره کرد؛
«همان جر و بحث دو دقیقه ای هم زیبنده ی پهلوانان نبوده است. در گذشته ها وجود یک پهلوان باعث رفع مشکلات یک محله می شد…»
و در نهایت تمام آنچه عابدینی به عنوان برنامه ی اش برای کمیته ی کشتی گیله مردی مطرح کرد؛
«من برای همه ی پهلوانانی که بخواهند در کمیته ی کشتی گیله مردی فعالیت کنند جای خالی دارم. ضمنا برای تامین همه ی پیشکسوتانی که مشکلاتی داشته باشند صندوق حمایتی یا رفاهی ایجاد می کنم، که امروزه هم در شرق گیلان داریم…»
فراتر از تلاشهای صادقانه ی قنبرزاده و احساس مسئولیت رضا قربانی نسبت به کشتی گیله مردی، به نظر می رسد در این برهه از زمان، جعفر عابدینی بهترین فرد برای ریاست کمیته ی کشتی گیله مرد بود که انتخاب شد. با انتخاب او باید منتظر وقوع برخی رخدادهای تاریخی در کشتی گیله مردی، نظیر برگزاری لیگ استانی و رسیدن به پخش زنده ی تلویزیونی رقابتهای آن نشست.

نویسنده: وحید شعبانی

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)