blank

به گزارش خزرآنلاین، عصر روز چهارشنبه از ساعت پانزده، نمازخانه ی مجموعه ی ورزشی شهید عضدی رشت میزبان نزدیک به ۱۵۰ تن از مردانی بود که برای تعیین سکاندار کشتی گیله مردی طی چهار سال آینده گرد هم آمده بودند. در میان حاضران، چهره های سرشناسی نظیر رجبعلی اسکندری، میرشجاع موسوی، ایرج یحیی پور، یداله […]

به گزارش خزرآنلاین، عصر روز چهارشنبه از ساعت پانزده، نمازخانه ی مجموعه ی ورزشی شهید عضدی رشت میزبان نزدیک به ۱۵۰ تن از مردانی بود که برای تعیین سکاندار کشتی گیله مردی طی چهار سال آینده گرد هم آمده بودند. در میان حاضران، چهره های سرشناسی نظیر رجبعلی اسکندری، میرشجاع موسوی، ایرج یحیی پور، یداله باقی زاده، حمید قربانی و سالار ولی زاده به چشم می خوردند. حضور ایرج زاهدی از شولم، و نصرت علیزاده از کلاچای نیز قابل توجه بود، که کمتر در چنین گردهماییهایی ظاهر میشوند. رجب محمدزاده ی توسرامندانی، نابغه ی افول کرده ی کشتی گیله مردی نیز پس از مدتها در گردهمایی کشتی گیله مردی حاضر شده بود.
در آغاز همایش، سالار اسدی به عنوان مجری، و شعبانعلی شیرزاد رئوس مطالب مربوط به چگونگی برگزاری انتخابات را قرائت نمودند و شش تن از چهره های برجسته ی کشتی گیله مردی به عنوان روسا و ناظران برگزاری انتخابات، از سوی حاضران و به طور شفاهی برگزیده شدند تا در مسند قرار بگیرند. اسکندری و موسوی از منطقه ی مرکزی گیلان، فرزادی و حسن زاده از شرق گیلان، و ولی زاده و زبردست از غرب گیلان با عناوینی نظیر رییس، منشی، دبیر و ناظر به ثبت نام از نامزدهای ریاست کمیته ی کشتی گیله مردی پرداختند. در همین راستا جعفر عابدینی از کلاچای و رضا قربانی از رشت خود را به عنوان نامزد به هیئت شش نفره معرفی کردند. اما با اقدام ولی قنبرزاده برای ثبت نام، جو به هم ریخت و برخی از منتقدان قنبرزاده نسبت به ثبت نام او معترض شدند که از این بین حجت خمامی مرزدشتی و جمال تقی زاده نقش پر رنگتری داشتند. هر چند برخی بگومگوها باعث ایجاد جو خصمانه ای در این انتخابات شد اما نقطه ی روشن ماجرا این بود که هیچ توهینی رد و بدل نشد و خود اهالی کشتی گیله مردی با مناعت طبع خاص خود، آرامش را به سالن برگرداندند و کار پی گرفته شد. تندیهای صادقانه ی میرشجاع، کدخدامنشی سنتی اسکندری، و سکوت معنی دار عبداله حسن زاده از جلوه های جالب توجه منازعه ای بود که درگرفت. سپس ابتدا جعفر عابدینی پشت تریبون رفت و ده دقیقه با صلابت از برنامه ها و اهدافش در کشتی گیله مردی گفت. سپس رضا قربانی پشت تریبون آمد، و سرانجام ولی قنبرزاده به سخنرانی پرداخت، که در میان خطابه اش باز هم صدای اعتراضات بلند شد و دوباره به خاموشی گرایید. در نهایت رای گیری انجام شد و تک تک حاضرانی که از سوی هیئت شش نفره، کشتی گیر پیشکسوت و واجد شرکت در رای گیری شناخته شدند رایهای خود را به صندوق انداختند که با شمارش برگ به برگ آرا در رویت همگان، جعفر عابدینی با ۵۹ رای گوی سبقت را از رضا قربانی (۵۲ رای) و ولی قنبرزاده (۴۷ رای) ربود.
انتخابات کمیته ی کشتی گیله مردی در حالی برگزار شد که بر اساس مقررات، رییس هیئت ورزشهای روستایی، قادر بود فردی را به ریاست این کمیته منصوب کند، اما نگاه باز و شهامت مهدوی رییس این هیئت، بخت مساعدی را نصیب کشتی گیله مردی کرد که تا کنون از آن محروم بود. هر چند مهدوی در محل برگزاری انتخابات کمیته ی کشتی گیله مردی حاضر نشد، اما نماینده ی جوانش، قلی نژاد، به عنوان دبیر هیئت، با تامل و رویکردی سنجیده در میان پهلوانان نامدار کشتی گیله مردی حضور یافت و حتی در هنگام بروز تنش در سالن، با ایراد خطابه ای، تا حدی در برگشتن آرامش به فضای انتخابات کمیته ی کشتی گیله مردی، تاثیرگذار بود.
با اینکه گفته میشود آیین نامه ای که شعبانعلی شیرزاد آنرا بعنوان معیار این انتخابات تنظیم و قرائت نموده بی اساس بوده و به امضای رییس هیئت نرسیده است، و اینکه تعداد آراء ماخوذه بیش از تعداد حاضران بوده است، اما بعید به نظر می رسد که بازندگان انتخابات، شکایتی عملی به هیئت بازیهای روستایی تقدیم کنند، و اگر اینچینین باشد تا چهار سال آینده جعفر عابدینی رییس کمیته ی کشتی گیله مردی خواهد بود.
در اثنای این گردهمایی، عبداله حسن زاده پرسشی را زیر لب نجوا کرد که راهگشاست؛ ببین چه جمعیتی برای انتخاب رییس آمده اند! اگر برای آموزش دادن رایگان هم دعوت میشدند اینجا اینقدر شلوغ میشد؟

نویسنده: وحید شعبانی

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)