blank

به گزارش خزرآنلاین، بی شک سید هادی حمیدی یکی از بزرگترین و مهمترین شخصیتهای فرهنگی معاصر تالش هست که سهم به سزایی در معرفی و شناخت موسیقی و فرهنگ تالش و گیلان داشته است. طنین حزن‌انگیز و دلنشین صدای او در کنار اشعاری پرمحتوا و زیبا در قالب موسیقی اصیل تالش، دل و جان هر […]

به گزارش خزرآنلاین، بی شک سید هادی حمیدی یکی از بزرگترین و مهمترین شخصیتهای فرهنگی معاصر تالش هست که سهم به سزایی در معرفی و شناخت موسیقی و فرهنگ تالش و گیلان داشته است. طنین حزن‌انگیز و دلنشین صدای او در کنار اشعاری پرمحتوا و زیبا در قالب موسیقی اصیل تالش، دل و جان هر شنونده‌ای را می‌نوازد.

در خانه هر تالش حتما کاستی از آلبومهای هفت آهنگ و رنگاونگ وجود دارد و مردم ابیات زیبای آن را به تقلید از ملودی سحر انگیز آواز هادی مدام زمزمه می کنند و صمیمانه دوستش دارند.

سید هادی حمیدی در سال ۱۳۳۲ در روستای ملک بگور شاندرمن به دنیا آمد. شاید اولین بار که گوشش با موسیقی آوازی تالش آشنا شد، با زمزمه های مادرش بود که از صدایی رسا و خوش بهره می برد  او در جوانی آلبوم هفت آهنگ خود را منتشر نمود که از سروده های مادرش بود.

بعد از فاجعه زلزله گیلان، “حسین علیزاده” در اثر “آوای مهر” از صدای پرجاذبه و مهر انگیز  ایشان بهره گرفت. قطعات «عمق فاجعه» که نشان‌دهنده درد فاجعه زلزله رودبار و «زندگی» که زنده کننده امید زندگی در دلها بعد از آن فاجعه بود با محبوبیت چشمگیری روبرو شد طوری که بعد از مدت کوتاهی «عمق فاجعه» به رادیو و تلویزیون راه پیدا کرد و جزو قطعات ماندگار ملی شناخته شد.

در سال ۱۳۷۲ آلبوم «ونگاونگ» که شاهکاری در موسیقی تالش بود منتشر شد. در این اثر، سید هادی حمیدی توانست ملودیهای اصیل و بسیار زیبایی از تالش را جمع‌آوری و ارائه دهد. «فریدون شهبازیان» در تنظیم این اثر ایشان را همراهی نمود. در سال ۱۳۷۶، استاد سید هادی حمیدی آخرین اثر رسمی خود به نام «سِیارِیحون» را انتشار داد. «مسعود جاهد» او را در این اثر یاری داد.

همچنین این خواننده محبوب و پرآوازه اثری به نام «غم‌نامه» دارد که احتمالا در منزل خویش واقع در شهر «ماسال» آن را صدا برداری نموده است. در این آلبوم هیچگونه سازی به کار نرفته و فقط موسیقی خداداد صدای او با متن همراهی می‌کند.

حمیدی سالها در برنامه های صدا و سیمای مرکز گیلان به هنر آفرینی پرداخت و در حالیکه شایستگی جذب و ادامه فعالیت هنری در این مرکز را داشت به دلایل شخصی از ادامه همکاری با رسانه استانی خودداری نمود.

هادی حمیدی که هم اینک روزهای سخت زندگی خود را با بیماری سپری می کند حتی از نعمت بیمه خدمات درمانی و قرار گرفتن تحت پوشش بیمه هنرمندان نیز محروم است.

جهت جویا شدن علت  این امر با وی تماس گرفتیم اما وی که ذاتا کم حرف بوده و اهل مصاحبه نیست در جواب سئوالات مکرر تنها با کلماتی کوتاه اعلام کرد که خود نیز از علت دقیق عدم زیر بار رفتن اداره ارشاد در قرار دادن نام وی در زمره هنرمندان بیمه شده چیزی نمی داند.

حمیدی همچنین اشاره کرد که تاکنون هر بار به مسئولین ذیربط مراجعه نموده ام پاسخ قانع کننده ای به من نداده اند و  تنها مستمری ماهانه ناچیزی برای اینجانب وضع نموده اند.

باتوجه به آنکه اصرار برای ادامه صحبت و بیان مفصل موضوع از طرف استاد بی نتیجه ماند بنا شد که علت عدم قرار گرفتن نام هادی حمیدی در میان نام های هنرمندان بیمه شده گیلان را از نوراله صفر پور رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ماسال جویا شویم؛

صفر پور در پاسخ به این سئوال ضمن بیان آنکه اداره ارشاد ماسال تمام تلاش خود را برای انجام امور مربوط به بیمه هادی حمیدی انجام داده است گفت: استاد حمیدی پس از تشکیل اداره ارشاد ماسال با تاخیر جهت پیگیری بیمه خود مراجعه نمود متاسفانه در زمان مراجعه، ایشان بیش از پنجاه سال داشتند و این امر موجب شد که طبق قانون جاری بیمه به وی تعلق نگیرد اما این اداره تمام تلاش خود را نمود تا سرانجام در سال گذشته موفق شدیم حقوق مختصری برای ایشان بصورت ماهانه به میزان صد هزار تومان وضع نماییم.

وی همچنین اعلام کرد که پرونده ای قطور از فعالیت های هنری ارزنده استاد به همراه مدارک لازم آماده شده و تمام کارهای لازم انجام شده است تا بتوانیم با استفاده از طرح تکریم هنرمندان پیشکسوت حقوق مسمری بالاتری به مبلغ هشتصد هزار تومان را برای ایشان و تعدادی دیگر از هنرمندان شهرستان برقرار نماییم که بدون تردید این امر تا سه یا چها ماه آینده محقق خواهد شد.

با توجه به سخنان استاد حمیدی، رئیس اداره ارشاد ماسال و با در نظر گرفتن سوابق هنری درخشان  ایشان امیدواریم مسئولین ذیربط  اقدامی شایسته و در خور نام این هنرمند بزرگ و اسطوره موسیقی تالش و گیلان انجام دهند تا ایشان دوران پیری زودرس خود را با خیالی آسوده سپری نمایند.

نویسنده: جبار نوروزی

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)