blank

دیروز پرچم بسیاری از کشورهای جهان به احترام مردی که همه زندگیش را صرف مبارزه با نژاد پرستی و تحقق آزادیهای مدنی در آفریقا کرده بود نیمه افراشته شد. تا بار دیگر تمام نگاهها را به قاره سیاه   معطوف نماید. ماندلا مبارز بود و منادی صلح، آزادی و آشتی ، زخمهای ناشی از سالها رنج […]

دیروز پرچم بسیاری از کشورهای جهان به احترام مردی که همه زندگیش را صرف مبارزه با نژاد پرستی و تحقق آزادیهای مدنی در آفریقا کرده بود نیمه افراشته شد. تا بار دیگر تمام نگاهها را به قاره سیاه   معطوف نماید.

ماندلا مبارز بود و منادی صلح، آزادی و آشتی ، زخمهای ناشی از سالها رنج آپارتاید در آفریقا را چنان درمان کرد که همگی او را با این واژه می شناختند.

بیست و هفت سال از عمر آن مرد بزرگ در زندان برای احقاق حق مظلوم علیه ظالم سپری شد.شخصیت مثال زدنی ماندلا زمینه ای را برایش ایجاد کرد تا بعد از رهایی از زندان رئیس جمهور مادام العمر آفریقای جنوبی باشد اما وی بعد از پایان دوره اول ریاست جمهوریش داوطلبانه از قدرت کنار کشید تا شخصیت واقعی اش بار دیگر بروز کند.

  • سه ازدواج ، شش فرزند و هفده نوه حاصل نود و پنج سال زندگی او بود.

نلسون سه بار ازدواج کرد که حاصل این زندگی شش فرزند هفده نوه می باشد نئوگومیس اولین شریک زندگیش بود از او دو پسر بنامهای مادیبا و مالکانو و دو دختر با یک نام (ماکازیو) داشت بعد از سیزده سال از زن اولش جدا شد.وینی مادیکیزلا دومین همسر ماندلا که از او دو دختر داشت بدلیل مسائل سیاسی بعد از شش سال همزیستی مسیر جدایی از وی پیش گرفت و در نهایت ماندلا با کراکاماچل بیوه ساموا ماچل رئیس جمهور سابق موزامبیک و متعهد کنگره آفریقا ازدواج کرد آن هم همزمان با جشن تولدش در سن هشتاد سالگی!!

  • تولد در یک قبیله

رهبر جنبش بزرگ ضد نژاد پرستی وقتی در سال ۱۹۱۸ در روستای کوچک موزو در کیپ شرقی در آفریقای جنوبی به دنیا آمد کسی هرگز به ذهن اش این مسئله خطور نمی کرد که قرار است سرنوشت یک کشور با تفکرات یک مرد سیاه پوست تغییر کند؟!

پدربزرگش پادشاه قبیله تمبو و پدرش از روسای همین قبیله بود اما ماندلا راه پدر را ادامه نداد و بدنبال رویای وکیل شدن  در جامعه پرتنش آفریقای جنوبی این قبیله را ترک کرد.

او در نوزده سالگی به دانشگاهی در فورت بیو فورت رفت که بیشتر خانواده های سلطنتی در آنجا تحصیل می کردند.شرکت او در اعتراضات دانشجویی باعث اخراجش از دانشگاه شد !

بعد از ین واقعه به ژوهانسبورگ آمد و مدتی نگهبان معدن بود اندکی بعد منشی یک شرکت حقوقی شد و در همین حین تحصیلاتش را در رشته حقوق ادامه داد و یکی از سه وکیل سیاهپوست کشورش شد.

    .  زندگی سیاسی ماندلا

نلسون در سال ۱۹۴۳ بصورت رسمی به عنوان فعال سیاسی به حزب کنگره ملی آفریقا پیوست .

در ۱۲ژوئن ۱۹۲۴ به اتهام خرابکاری و تلاش برای براندازی به حبس ابد محکوم و به زندانی در جزیره روبن فرستاده شد.

سرانجام در سال ۱۹۹۰ همزمان با جام جهانی فوتبال ایتالیا از زندان آزاد و به دامن امن مردم کشورش پناه برد.

در سال ۱۹۹۳ به همراه رئیس جمهور وقت آفریقای جنوبی جایزه نوبل را دریافت کرد و یک سال بعد با اکثریت آرا به عنوان رئیس جمهور سیاه پوست کشورش انتخاب شد تا با آمدن وی آپارتاید و تبعیض نژادی از بین برود.

  • رفتن در اوج

و سرانجام ماندلا در اقدامی که تعجب همگان و تحسین بسیاری را برانگیخت در اوج از قدرت پس از پنج سال ریاست جمهوری کنار رفت .

بعدها پزشکان به او اعلام کردند به سرطان پروستات مبتلا شده است در سال ۲۰۰۴ تحت درمان قرار گرفت و فعالیتهای عمومی خود را به همین جهت بسیار کاهش داد در سال ۲۰۰۸ تولد نودسالگی خود را جشن گرفت و دو سال بعد با در دست گرفتن کاپ جام جهانی فوتبال تصویرش بار دیگر در صفحه اول روزنامه های پرتیراژ ورزشی جهان چاپ شد.

در سال ۲۰۱۱به بیماری ریوی مبتلا و حالش وخیم و مداوم بین بیمارستان و خانه مجبور به رفت و آمد بود پس از سالها مبارزه این قهرمان اسطوره ایی در سن نود و پنج سالگی مجبور به وداع با زندگی شد.

اما او این مرگ را همیشه شیرین تلقی می کرد و در جملاتی بیادماندنی گفت: مرگ امری اجتناب ناپذیر است وقتی انسان کاری را انجام داده که آن را وظیفه ای در قبال مردم و کشورش می داند می تواند با آرامش بخوابد فکر می کنم من این تلاش را کرده ام و به همین دلیل است که تا ابدیت آرام خواهم گرفت و این طور بود که شیر آفریقای جنوبی نلسون رولیهلا هلا ماندلا همه دوستارانش را ترک کرد و ما را به یاد یک ضرب المثل آفریقایی انداخت که می گفت :یک شیر هیچ وقت نمی میرد بلکه می خوابد.

نویسنده: علیرضا هوشیاری

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)