blank

این تقابل در خطه سر سبز شمال در گذر تاریخ آدمی را به یاد دربی فلامینکو، فلومنیزه در برزیل، منچستر یونایتد – منچسترسیتی در انگلیس، اینتر و آث میلان در ایتالیا و حتی اگر اغراق نباشد جدال رئال – بارسا در اسپانیا می اندازد کما اینکه انزلی چی ها به ورزشگاه پیرشهر خود لقب سن […]

این تقابل در خطه سر سبز شمال در گذر تاریخ آدمی را به یاد دربی فلامینکو، فلومنیزه در برزیل، منچستر یونایتد – منچسترسیتی در انگلیس، اینتر و آث میلان در ایتالیا و حتی اگر اغراق نباشد جدال رئال – بارسا در اسپانیا می اندازد کما اینکه انزلی چی ها به ورزشگاه پیرشهر خود لقب سن سیروس داده اند که تلفیقی از نام جاودانه گیلان(سیروس قایقران و استادیوم آث میلان (سن سیرو) است!!

 

  • سپیدرود، استقلال رشت، پگاه، داماش در مقابل ملوان و استقلال انزلی

تیم های رشتی در گذر تاریخ در مقابل انزلی چی ها بارها نام عوض کرده اند، از سپیدرود که تنها تیم رشتی با نامی ماندگار گرفته تا استقلال رشت که بدلایلی کاملا مشخص(تغییر اسپانسر) با نام های مختلف از جمله استقلال رشت استقلال شهرداری،پگاه و داماش در مقابل ملوان بندانزلی که عموما با همین نام در سالیان متمادی شکل گرفته و ادامه مسیر داده دربی ها را برگزار نموده اند.

می توان گفت با تولد سپیدرود در رشت دربی شمال هم کلید خورد قرمز پوشان شهر باران حمایت خود را با سرمربیگری شاملو آغاز کردند اما بعدها در لیگ دسته دوم و جام تخت جمشید فریدون عسکرزاده سرمربی رشتی ها شد ( او با هدایتش جام معتبر آقا خان شبه قاره هند را برای گیلانیها فتح کرد )

 سال ۱۳۵۵  اولین تقابل جدی فوتبال رشت و انزلی با رویارویی سپیدرود و ملوان در جام حذفی ایران در تک بازی ورزشگاه بندرانزلی رقم خورد مردمان این دو شهر که پیشینه کری خواندن طولانی در مسابقات بوکس را داشتند روحیه تیفوسی و حساسیتهای غیر قابل وصف رینگ بوکس را به سکوهای استادیوم آوردند؟!

این بازی با تمام حواشی بنفع شاگردان بهمن صالح نیا با دو گل غفور جهانی و عزیز اسپندار در مقابل تک گل کامیاب خاتمه یافت و این اولین شکست فوتبال رشت در نخستین دربی گیلان بود.

بعد از انقلاب تقابل این دو تیم ادامه یافت هر چند بعدها با تولد استقلال رشت با مدیریت حاج آقا خوش کلام رویارویی استقلال رشت و ملوان هم در آلبوم دربی های شمال ثبت شد در ادامه استقلال انزلی هم در بندر تاسیس شد و جدال انزلی چی های با دو تیم رشتی(البته با حساسیتی کمتر)شهرآوردهای زیادی را رقم زد.

 

  • سالی که رشت برتری خود را به بندر نشینان دیکته کرد

سال ۱۳۶۱ طلایترین سال فوتبال رشت در تقابل با انزلی بود در این سال سپیدرود با مربیگری احمد صومی از بازیکنان تاریخ سازی همچون امیر هرندی، ادیب قدس، حسین مشکین زر، مهرزاد نوغانی، رضی مودب پور، رسول حقدوست، محسن دوزنده، سعید متقی طلب و حمیدرضا منصوری استفاده می کرد.

ملوانان هم با تمام ژنرالهای نامور و معروفشان آمده بودند تا در مصاف با قرمزپوشان شهر باران پیروز میدان باشند اما در پایان نتیجه چیز دیگری  را در تاریخ رقم زد و سپیدرود رشت در یک بازی نفس گیر با دو گل انزلی چی ها را مغلوب کرد گل اول بازی را مرحوم مهرداد هوشنگی و گل دوم را حمیدرضا منصوری بثمر رساند این بازی رفت دو تیم بود ملوان با ترکیب رمضان احمدپور، منوچهر در جزی – محمود پیشگاه هادیان محمد قدیر بحری – مرحوم فرخ جهانی –حمید محمدیان – کهن قنبریان – عزیز اسپندار- غفور جهانی و علی علافی با سرمربیگری بهمن صالح نیا برای اولین بار پرچم تسلیم را بالا برد و قافیه را به رشت باخت!!

داور بازی رفت مرحوم قویدوست بود و تقی نظیفی بازی برگشت( صفر –صفر) را سوت زد.

سپیدرود رشت در این سال بهترین تیم تمام دورانش را در اختیار داشت که هم قهرمان لیگ گیلان شد و هم لژیونر به ترکیه و دانمارک صادر کرد!(از سپیدورد محسن دوزنده به بروندبی دانمارک و ادیب قدس به ترکیه رفتند)

 

  • جنجالی ترین  دیدار داربی بین سپیدرود و ملوان

بی شک جنجالی ترین داربی تاریخ دو تیم گیلانی به سال ۱۳۶۲ بر می گردد که مرحوم ایرج زهرابی رئیس هیات فوتبال گیلان بود وی در نیمه نهایی لیگ گیلان تک بازی پر التهاب ملوان – سپیدرود را در انزلی گذاشته بود تا برنده بازی به دیدار پایانی راه یابد.

در آن دیدار سپیدرود خیلی خوب شروع کرد و شوت  40 متری محمد احمدپور دروازه ملوان را فرو ریخت مرحوم قویدست(داور بازی)در دقیقه ۷۰یک پنالتی بنفع ملوان گرفت که غفور جهانی توپ را بدست سید مصطفی خمامی(گلر رشتی ها) کوبید اما داور رای به تکرار ضربه داد که اینبار محمد قدیر بحری پنالتی مجدد را به گل تبدیل کرد تا رشتی ها به این گل معترض شوند اما رای داور غیر قابل بازگشت بود!….

بازی در حالی به وقت اضافی کشیده شد که تصمیم داور کمی ابهام برانگیز بود البته جو سنگین ورزشگاه در ثیت نتیجه مساوی بی تاثیر نبود؟! به هر حال بازی در حالی که به دقیقه ۱۲۰ و شروع ماراتن پنالتی ها نزدیک می شد ناگهان مرحوم سیروس قایقران با یک شوت راه دور بی نظیر استادیوم را منفجر کرد و ملوان را به دیدار پایانی لیگ گیلان فرستاد.

 

  • شهر آوردهای تاریخی دیگر رشت و انزلی

کسانی که فکر می کنند بازی داربی به مانند بازیهای دیگر فقط سه امتیاز دارد و هیچ تفاوتی بین دیدار با رقابتهای دیگر قائل نیستند سخت در اشتباهند؟! شما اگر به صحبت های تماشاگران دیدار استقلال و پرسپولیس تهران که در هفته قبل از بازی از رسانه های گروه پخش می شود کمی دقت کنید خواهید دریافت آنان پیروزی این دیدار حساس را به تمام بازیهای تیمشان ترجیح می دهند و حتی حاضرند همه بازیها را شکست بخورند اما در داربی بازنده نباشند؟!

داربی گیلان نیز به جهت در آمیخته شدن تاریخ و فرهنگ فوتبال این خطه با تبلور روح استیلاء در نزد بازیکنان محلی نبرد ورزشی بسیار متفاوتی را رقم زده است حالا چه بد چه خوب باید این واقعیت را پذیرفت که برد و باخت این بازی برای طرفداران و بازیکنان بسیار مهم و حیاتی است به لطف همین داربی است که فوتبال گیلان در کشور کمر راست کرده و در اذهان مردم زنده است.

به غیر از شهر آوردهای سپیدرود و ملوان در سالهی ۱۳۵۵-۱۳۶۱و۱۳۶۲ که شرح آن را بر شمردیم در سال ۱۳۶۴ سپیدرود رشت هم در بازی رفت و هم برگشت ملوان را شکست داد تا استیلای خود را با این پیروزیها به ثبت برساند قرمزپوشان دیدار رفت را در انزلی(۲برصفر) و بازی برگشت را در رشت با گل حاجی پور(یک بر صفر) به سود خود به پایان برساند در این سال سپیدرود قهرمان لیگ گیلان شد و صالح نیا در ملوان جوانگرایی را استارت زد تا به ملوان روح دوباره ببخشد.

در سال ۶۶ جالب ترین بازی دو تیم که نتیجه آن را یک بازیکن رقم زد انجام شد در آن سال مرحوم سیروس قایقران با۲۶ سال سن با دو شوت راه دور و استفاده از ضعف سنگربان سپیدرود (پرویز مسعودی) دیدار را بنفع ملوان به پایان برد  داور بازی یوسف قاسمپور بود که محمد احمدپور دفاع وسط سپیدرود را در نیمه دوم اخراج کرد قرمزپوشان که بازی رفت را در انزلی مساوی کرده بودند با این شکست تماشاگران خود را ناراحت به خانه فرستادند.

 

  • فاز جدید داربی ها گیلان با ورود استقلال رشت

از سال ۱۳۶۵ که استقلال رشت به لیگ گیلان آمد داربی های گیلان طعم جدیدی به خود گرفت و برخورد رشت وانزلی علاوه بر فاز اول (سپیدرود – ملوان) فاز دومی بنام(اسقلال رشت –ملوان ) پیدا کرد.

استقلال رشت در گذر زمان با مربیان متفاوت همکاری نمود که مهمترین آنها مجید جهانپور – حسن دشتی – مرحوم ناصر حجازی و فرهاد کاظمی بود این تیم در دوران مربیگری جهانپور بازیهای زیبایی را مقابل ملوان انجام داد که در این بین دو بار موفق به شکست ملوان شد و در سایر دیدارها ناکام بود.

جالب ترین پیروزی استقلال رشت در سال ۱۳۷۰ با دو گل عیسی هاشمی در خانه ملوان بود ملوانی که پس از شش سال شکست ناپذیری در انزلی باخت را مقابل چشمان طرفدارانش پذیرفت(مردم پس از شکست ملوان نیم ساعت روی سکوها نشسته بودند و این باخت برایشان قابل هضم نبود)

در سالهای اخیر نیز داربی شمال از سپیدرود – ملوان به استقلال رشت – ملوان و سپس به پگاه – ملوان و داماش – ملوان تغییر نام داده است.

هر زمان که دو تیم رشت – انزلی در لیگ برتر حضور دارند جدال این دو شهر نفس گیر است و نود دقیقه پر هیجان را خلق می کند.

اگر چه یاغی شدن تماشاچیان دو تیم و زم زمه کردن شعارهای آنچنانی به دور از روح فوتبال جلوه می کند اما باید پذیرفت که حتی این طغیان احساسات هم با در نظر گرفتن روح ورزشی و علاقمندی وافر طرفداران متعصب دو تیم قابل اغماض است هر چند باید با یک برنامه ی هدفمند همه دوستداران فوتبال با فرهنگ غنی خود این حواشی و مسایل غیر قابل قبول( در اذعان جامعه) را از یک رفتار نابهنجار به یک رفتار هنجاری قابل دفاع مبدل سازند.

 

  • نگاهی به داربی های شمال در لیگ برتر

سال۸۱-۱۳۸۰ دوره اول لیگ  برتر استقلال رشت ملوان (۱-۱) (۱-۲) به سود ملوان

سال ۸۲-۱۳۸۱ دوره دوم لیگ برتر استقلال رشت سقوط کرده بود.

سال ۸۳-۱۳۸۲ دوره سوم لیگ برتر استقلال رشت بنام پگاه گیلان به لیگ برتر بازگشت ملوان به دسته اول سقوط کرد.

سال۸۴-۱۳۸۳ دوره چهارم لیگ برتر رفت(۲-۲) در رشت برگشت (۳-۰) به سود ملوان در انزلی

سال ۸۵-۱۳۸۴ دوره پنجم لیگ برتر پگاه سقوط کرده بود.

سال ۸۶-۱۳۸۵ دوره ششم لیگ برتر پگاه کماکان در دسته اول بازی می کرد.

سال۸۷-۱۳۸۶ دوره هفتم لیگ برتر بازی رفت در رشت(صفر-صفر)برگشت در انزلی(۱-۱)

سال۸۸-۱۳۸۷ دوره هشتم پگاه به داماش تغییر نام داد رفت در رشت (۱-۱) برگشت در انزلی(۱-۲) بنفع ملوان

سال۸۹-۱۳۸۸ لیک نهم داماش به لیگ یک سقوط کرده بود.

سال ۹۰-۱۳۸۹ لیک دهم داماش در لیگ یک بود.

سال ۹۱-۱۳۹۰ دوره یازدهم بازی رفت در انزلی(۱-۰) داماش بازی برگشت در رشت صفر –صفر مساوی شد.

و ۹۲-۱۳۹۱ دوره دوازدهم بازی رفت در رشت(۰-۰) برگشت در انزلی سه بر یک به نفع ملوان تمام شد.

و حال در لیگ سیزدهم در شرایطی که بازی رفت در انزلی صفر صفر تمام شده است در بازی دوم دوره برگشت (هفته شانزدهم) دو تیم در حالیکه با مشکلات فراوان مالی روبرو هستند بار دیگر در مقابل همدیگر آن هم در ورزشگاه عضدی رشت قرار می گیرند.

مطمئنا اساسی ترین مشکل ملوان و داماش مسایل مالی و اسپانسرینگ می باشد که هنوز هم چاره ایی برایش اندیشیده نشده است حالا باید منتظر ماند و دید این بار آل گیلانو با توجه به نتایج دو تیم که اینبار در اوج قرار دارند به چه شکلی آغاز و به پایان خواهد رسید

نویسنده: علی هوشیاری

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)