blank

او در سال ۱۳۷۵ در ۲۱ سالگی با به میدان رفتن در کشتی سرایی که توسط پهلوان سعداله بر پا شده بود، قدم به دنیای پهلوانی کشتی گیله مردی گذاشت. اولین حریف او کریم قربانی نام داشت. از همان زمان با ورود به دانشگاه، در رقابتهای ورزشی دانشجویان کشور به میدان رفت و طی  چهار […]

او در سال ۱۳۷۵ در ۲۱ سالگی با به میدان رفتن در کشتی سرایی که توسط پهلوان سعداله بر پا شده بود، قدم به دنیای پهلوانی کشتی گیله مردی گذاشت. اولین حریف او کریم قربانی نام داشت.

از همان زمان با ورود به دانشگاه، در رقابتهای ورزشی دانشجویان کشور به میدان رفت و طی  چهار سال چهار بار در کشتی آزاد و چهار بار در جودو به قهرمانی رسید. سپس در سال ۱۳۸۱ در چایجان برای اولین بار در کشتی گیله مردی صاحب عنوان شد. جهاندار در چایجان در یک کشتی حساس بر حبیب شاد چیره شد و به فینال رفت اما در فینال در مقابل شاپور معینی به زانو در آمد. شاپور معینی الگوی جهاندار به شمار می رفت و کسی بود که جهاندار او را اسطوره ی تاریخ کشتی گیله مردی می دانست. دو سال بعد از شکست در مقابل شاپور، در سال ۱۳۸۳ محمود جهاندار در اردوگاه میرزا کوچک خان در رامسر با پیروزی بر صفر رسولی به اولین قهرمانی خود در کشتی گیله مردی رسید. دو سال بعد با غلبه بر الله حسن زاده در گالش محله ی رامسر باز هم قهرمان شد و صاحب گوسفندی شد که ارزشمندترین جایزه ی دوران کشتی گیری او محسوب می شود. در سال ۸۶ در فومن باز هم به فینال رسید. جایی که به عقیده ی او اصلی ترین کانون کشتی گیله مردی است. اما باز هم مغلوب شاپور معینی شد و از قهرمانی باز ماند. سپس برای سه سال متوالی در جشنواره های جواهردشت به قهرمانی رسید. در این بین در سال ۸۸ برای اولین بار در زادگاهش به یک قهرمانی با ارزش رسید که شیرین ترین خاطره ی دوران کشتی اش را رقم زد. در نشتارود جهاندار در فینال بر حسین بینا چیره شد که بعد از شاپور معینی مهمترین رقیبش بود. یکسال بعد محمود جهاندار بعد از پیروزی بر اصغر نژاد اعلام بازنشستگی کرد اما در سال ۹۰ در جشنواره ی املش حاضر شد و به فینال رسید، اما با شکست از محسن شرجپور عباس آبادی از رسیدن به قهرمانی محروم ماند. در این زمان محمود جهاندار ۳۶ ساله بود.

جدا از رفاقت جهاندار با شهرام معینی و الله حسن زاده، رضا شاهمنصوری مرد محبوب جهاندار به حساب می آید. جهاندار هرگز خاطره ی پیروزی شاهمنصوری بر شهرام معینی را از خاطر نمی برد که در سالن امام رضا (ع) تنکابن رقم خورد. در آن مبارزه شهرام یکبار حتی پای رضا را در اختیار گرفت و بالا کشید اما رضا از چنگش گریخت و در نهایت شهرام را بر زمین زد. این آخرین دوره ی کشتی گیری رضا شاهمنصوری بود. فراتر از این نامها نام اسماعیل امانی در ذهن محمود جهاندار تداعیگر خاطرات تلخ و شیرینی است؛ پیروزیهای محمود بر اسماعیل در رحیم آباد و فومن…و مرگ اسماعیل.

محمود جهاندار کشتی گیری تنومند بود که در کش زدن مهارت داشت و هرگز با دریافت مشت از حریفان بر زمین نیفتاد. در کنار این، محمود جهاندار در عرصه ی تحصیل تا دریافت مدرک کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی پیش رفت و هم اکنون ضمن پرداختن به فعالیتهای اقتصادی مربوط به ساخت و ساز، به عنوان نایب رییس شورای اسلامی نشتارود، نایب رییس هیئت کشتی نشتارود و رییس کمیته ی کشتی گیله مردی نشتارود فعایلت میکند. او هم اکنون هم گاهی به عنوان داور در کشتی سراها حاضر میشود و به کشتی گیری سعید علیزاده علاقه دارد، و آرزو میکند پسر ۵ ساله اش پارسا نیز در آینده در کشتی گیری به جایی برسد.

نویسنده: وحید شعبانی

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)