blank

مدتی از آن واقعه گذشت تا این که چند وقت پیش با خبر شدیم مغولستان قصد دارد چوگان ورزش دیرینه ایرانی را به نام خود در آورد. چوگان ورزشی است که دیرینگی آن به ۵۰۰ سال پیش از میلاد و اولین بار در زمان داریوش بازی و در همه اسناد تاریخی بعنوان یک ورزش ایرانی […]

مدتی از آن واقعه گذشت تا این که چند وقت پیش با خبر شدیم مغولستان قصد دارد چوگان ورزش دیرینه ایرانی را به نام خود در آورد. چوگان ورزشی است که دیرینگی آن به ۵۰۰ سال پیش از میلاد و اولین بار در زمان داریوش بازی و در همه اسناد تاریخی بعنوان یک ورزش ایرانی ثبت شده است.

واقعا جالب است که کشورها بدنبال جمع کردن و خریدن و حتی دزدیدن ارزش ها و میراث تاریخی سایر ملل ها هستند افسوس که ما چنین آثار و ارزش های تاریخی داریم و قدرشان را نمی دانیم یا به عبارتی دیگر توان نگهداریشان را نداریم و انقدر راحت اجازه میدهیم که کشورهایی که شاید قدمتشان به ۲۰ سال هم نمی رسد به خودشان جرات تجاوز به میراث ۲۰۰۰ ساله این مرز و بوم را بدهند.

آن کشورهایی که روزی جزو امپراطوری ایران و زیر سلطه ما بودند اکنون به خود اجازه دزدیدن این میراث را می دهند ! امروزه دیگر امپراطوری ها و حکومت ها، از راه کشورگشایی و جنگ گسترش نمی یابند بلکه از راه حفظ میراث و ارزش ها و تمدن پیشینیانشان این امر میسر می گردد .

درباره مسئله چوگان هم مثل اینکه مسئولین اینبار حواسشان هست و امیدواریم این قضیه را تا آخر پیگیری کنند تا بتوانیم از میراث معنوی حفاظت کنیم  تا دیگر کسی جرئت دست درازی به میراث تاریخی و فرهنگی کشورمان را نداشته باشد.

این را بخاطر داشته باشید که خیلی زود دیر میشود و ممکن است که موقعی به خودمان بیاییم که کار از کار گذشته و دیگر نمی شود کاری کرد. امروزه اشخاص تاریخی و میراث فرهنگی  و مکان های تاریخی کشورمان همگی درخطرند و دفاع و مراقبت از این ها وظیفه یکایک ما و دولت مردان است.

نویسنده: ایمان رنجکش

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)