blank

امین جواهردهی نوه ی دختری حاج احمد عبدالکریمی است. خانواده ی عبدالکریمی به رهبری حاج اکبر عبدالکریمی که اصلا اهل رودسر و مقیم در رامسر هستند همواره از بانیان کشتی گیله مردی در منطقه بوده اند. امین در روز ۲۹ اردیبهشت سال ۱۳۶۴ در آخوندمحله ی رامسر به دنیا آمده است و امروز در ۲۸ […]

امین جواهردهی نوه ی دختری حاج احمد عبدالکریمی است. خانواده ی عبدالکریمی به رهبری حاج اکبر عبدالکریمی که اصلا اهل رودسر و مقیم در رامسر هستند همواره از بانیان کشتی گیله مردی در منطقه بوده اند. امین در روز ۲۹ اردیبهشت سال ۱۳۶۴ در آخوندمحله ی رامسر به دنیا آمده است و امروز در ۲۸ سالگی از چهره های شناخته شده ی کشتی گیله مردی می باشد. او از خردسالی در کشتی سراهای رامسر به میدان رفته است اما اولین کشتی های ثبت شده ی او در زمین فوتبال رامسر در مجاورت کشتارگاه برگزار شده اند. اولین مبارزه ای که در خاطرات امین جواهردهی ماندگار شده مربوط به سال ۸۶ و شکست از حریفی ماسالی به نام حامد عباسی می باشد. این مبارزه در میدان جواهرده و در کشتی حاج اکبر رقم خورد. در این زمان امین جواهردهی ۲۲ ساله بود و یک سال پیش از آن در کشتی آزاد آغاز به فعالیتی کرده بود که تا کنون برای او دو عنوان قهرمانی در رامسر را به ارمغان آورده است. اما افتخارات امین در عرصه ی کشتی گیله مردی با کسب عنوان قهرمانی در جواهرده در سال ۱۳۸۶ آغاز می شود. در سال ۸۶ امین در فینال با غلبه بر سیروس صابر حسینی شهسواری در مقابل دیدگان خانواده، اقوام و دوستانش به یک قهرمانی شیرین دست پیدا کرد که از آن به عنوان بهترین خاطره ی دوران کشتی گیری اش یاد می کند. بعد از آن در کشتی کوچصفهان در مبارزه با رامین یوسف پور از ناحیه ی دست دچار صدمه شد که تا دو سال امکان کشتی گیری را از او سلب کرد. این مصدومیت بدترین خاطره ی دوران کشتی گیری اوست. در سال ۸۸ در سالن تختی رشت خود را تا فینال بالا کشید و در آستانه ی کسب یک قهرمانی با ارزش قرار گرفت اما با بالا بردن دست مهدی صارمی از این موفقیت چشم پوشی کرد تا به دوست پیشکسوت خود ادای احترام کند. یک سال بعد در سال ۸۹ در اشکور با غلبه بر حسین سلملیان به قهرمانی رسید. در سال ۸۹ در کوچصفهان با شکست از محمد شادمان از رسیدن به فینال باز ماند، و شاهد بود که چگونه مهدی صارمی بر شادمان غلبه کرد و به قهرمانی رسید. در آن مبارزه درحالیکه شادمان حتی پای صارمی را هم گرفته و به هوا برده بود، صارمی مقاومت کرد و در نهایت شادمان را به زمین زد. سال ۹۰ در فینال رقابتهای کشتی گیله مردی نشتارود به یک رحیم آبادی به نام کیوان قربانی باخت و نایب قهرمان شد. سپس در سال ۹۱ به اشکور بازگشت و با شکست دادن منصور سلطانی باز هم به قهرمانی رسید. در همان سال در فومن فینال  را به جواد یوسف پناه واگذار کرد و بالاتر از عاشری در رده ی دوم قرار گرفت. درتابستان ۹۲ بار دیگر در اشکور به فینال رسید و این بار حریف دیگری از خانواده ی سلطانی به نام رسول را به زانو در آورد و قهرمان رقابتها شد. آخرین عنوان امین جواهردهی در کشتی سراها نایب قهرمانی در سراوان است که با شکست از جانعلی پور در کارنامه ی او ثبت شد. او به عنوان یک مازنی در گیلان به پیروزیهای زیادی رسیده است و همواره مورد لطف اهالی کشتی گیله مردی و مردم گیلان بوده است و خود را مدیون آنها می داند.

امین جواهردهی کشتی گیری ۸۲ کیلویی و سبک وزن است که در کشتی بزن و بگیر می کند. فن مورد علاقه ی یک خم است که تبدیل به دو خم می شود. مهدی صارمی، حسن رمضانی و محسن شرجپور بهترین دوستان جواهردهی در کشتی گیله مردی محسوب می شوند و از آنها با ستایش یاد می کند. اما جعفر حسینی، رضا شاهمنصوری، مصطفی خیراندیش اسطوره های او هستند. او کشتی فرامرز را هرگز ندیده است اما آنچه شنیده است برایش از فرامرز کشاورز یک پهلوان ستودنی ساخته است. در مقابل، بارها شاهد کشتی های رضا بوده است. امین پیروزی شاهمنصوری بر شاپور معینی در کتالم و شکست رضا از اسماعیل امانی در کشتی سرای جنب پاسگاه کتالم را هرگز از یاد نمی برد. درباره ی خیراندیش نیز با عشق و احترام از آن جمله ی معروف مصطفی یاد می کند که در پاسخ به این پرسش که «چرا مشت نمی زند؟» گفته بود: ما آمده ایم کشتی بگیریم، نیامده ایم بچه های مردم را بکشیم. با اینحال به اعتقاد امین جواهردهی جنبه ی بگیر کشتی آزاد باعث بی رونق شدن کشتی گیله مردی است.

امین جواهردهی ۴ شاگرد دارد که در سواحل رامسر به آنها کشتی گیله مردی تعلیم می دهد.

نویسنده: وحید شعبانی

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)