blank

اصولا دلایل وجود افراد بیکار در جامعه بیسار پیچیده و وسیع است و به نوع تربیت افراد و نحوی زندگی آنها و فرهنگ اجتماعی و عمومی ارتباط مستقیم دارد. اما مهمترین راهکار محو این پدیده ی زشت اجتماعی می تواند برنامه ریزی مسئولین و دولتمردان و نظارت و هدایت سازمان های دولتی به افراد باشد […]

اصولا دلایل وجود افراد بیکار در جامعه بیسار پیچیده و وسیع است و به نوع تربیت افراد و نحوی زندگی آنها و فرهنگ اجتماعی و عمومی ارتباط مستقیم دارد. اما مهمترین راهکار محو این پدیده ی زشت اجتماعی می تواند برنامه ریزی مسئولین و دولتمردان و نظارت و هدایت سازمان های دولتی به افراد باشد که در نتیجه آموزش و تمایل انجام خدمات و کار تولید را موجب خواهند شد. در همه ی اجتماعات بیکاری وجود دارد و بیکاری هم کم یا زیاد و با شدت و ضعف وجود دارد اما می توان آن ها را مهار نمود و تعدیل کرد و برای نیل به این هدف برنامه ریزی نیار داریم.

برخی از دلایل بیکاری در استان های گیلان و مازندران به شرح زیر می باشد:

۱-عدم خودباوری جوانان

۲-توزیع نا عدلانه مشاغل

۳-ضعف عمومی اقتصادی و کمبود بودجه

۴-مهاجرت روستانشینان به شهر

۵-فقر سبز بر عکس ظاهر سبز استان

۶-عدم همکاری گروهی و جهادی

۷-ضعف مدیریتی در بخشی از سازمان ها و ادارت تابع کار و کارگری

۸-عدم تصمیم گیری درست و سریع کارهای شورایی وتعاونی

۹-خروج سرمایه از استان ها

۱۰-خروج سرمایه از کشور

۱۱-عدم وجود فرهنگ کار

۱۲-کمبود ایجاد اشتغال

۱۳-عدم احترام به تحقیقات و مراکز تحقیقاتی

۱۴-رشد بی رویه جمعیت

۱۵-وضع نامناسب محیط کار

۱۶-میزان درامد حاصل از کار

۱۷-عدم امنیت سرمایه گذار

۱۸-اتوماسیون(تکنولوژی جدید و حذف نیروی کار)

۱۹-چند شغلی بودن بعضی از افراد

۲۰-عدم امنیت شغلی (اخراج احتمالی توسط کارفرما)

۲۱-نیاز به اصلاح قوانین کارگری و حمایتی

۲۲-نیاز به حمایت کار فرمایان در برابر کارشکنی برخی از کارگران

۲۳-اصلاح وضع دادگاه های ادارت کار

۲۴-از بین رفتن زمینه کار کشاورزی به دلیل عدم سود دهی

۲۵-کمبود شرکت های سهامی عام و خاص در سطوح شهر و شهرستان و استان

۲۶-کمبود امکانات ورزشی در سطح باشگاهی که امروز ورزش یک صنعت محسوب می گردد.

کسانی که به کشورهای مختلف مسافرت نموده اند و در مسایل اجتماعی صاحب نظر هستند و مطالعه دارند می دانند که در بسیری از کشورها از بچگی و از سنین دببستان کار می کنند و با کار و تجربه و فعالیت خو می گیرند. از دوست عزیزمان آ؟قای دکتر پناه مدیر مسئول نشریه دانش که تجربه ی بسیار زیادی دارند شنیدم که از یک بازدید یکمدرسه در کشور چین سخن می گفت و بیان می کرد که برای تحقیق و سیاحت چند سال قبل به چین و ژاپن رفتم و در یک بازدید از مدریه مرا به سالن آزمایشگاه مردسه بردند. واقعا حیرت زده شدم. حدود پانصد دانش آموز در سطح مدرسه ی ابتدایی مشغول فعالیت در امور الکترونیک بودند. رادیو یک موج ترانزیستوری می ساختند یعنی وسایل لازم از طریق ائلیاء مدرسه برای دانش آموزان قرار می دهند.

پس تهیه ی وسایل و طراحی و برنامه ریزی و اشتغال و فعالیت و فروش به عهده ی متقاضیان است.ضمنا خودباوری و اتکا به نفس و اینکه دانش آموزان و جوانان و نوجوانان باور داشته باشند و اطمینان به خود پیدا کنند و باید بتوانند، تقریبا مشکل حل خواهند شد. ایجاد امکانات رفاهی و تفریحی و سیاحتی و توریستی استانهای شمالی که همیشه مهمانپذیر عده زیادی از هموطنان عزیزمان بودند و هستند و خواهند بود.

هر کس به طریقی می تواند کار ایجاد کند و خود کارگر و یا کارفرما باشد. در خاتمه پیشنهاد توسعه ی صنایع گردشگری و گسترش امکانات ورزشی در سطح باشگاهی و گسترش سازمان های آموزش فنی حرفه ای در رشته های مختلف و صنایع کشاورزی و غذایی و دارویی و تبدیلی به خصوص در روستاها و بخش ها توسط مسئولین محترم و همچنین تصریح در اعطای وام با بهره ی کم به بخش خصوصی،امکان ایجاد شغل فراهم خواهد شد و برگزاری نمایشگاه های مختلف  (اقتصادی ،کشاورزی، صنعتی ، صنایع دستی ، فرهنگی ، ورزشی و صنعت شیلات و…) برای شناساندن کارها به جوانان به نوعی بازار کار و همچنین جذب نیروهای کاری و تحصیل کرده و آماده سازی آنها در سرمایه گذاری در رشته های مختلف امکان ایجاد اشتغال فراهم خواهد شد.

به امید شکوفایی اقتصادی و رفع بیکاری در استان های سر سبز شمال کشور و محو بیکاری در سراسر مملکت ایران عزیزمان باشد.

نویسنده: مجید پروانه

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)