blank

از بازی در کرمان مقابل مس شروع کنیم؟ راستش را بگویم روند مسابقه به گونه ای پیش رفت که ما به تساوی هم راضی شده بودیم. حاجی زاده سه کارته بود و مهدوی و کاردوست و آبشک هم مصدوم بودند.   از آن صحنه جنجالی آخر بازی برای ما بگویید، روی کرنر آخر بازیکنان داماش […]

از بازی در کرمان مقابل مس شروع کنیم؟

راستش را بگویم روند مسابقه به گونه ای پیش رفت که ما به تساوی هم راضی شده بودیم. حاجی زاده سه کارته بود و مهدوی و کاردوست و آبشک هم مصدوم بودند.

 

از آن صحنه جنجالی آخر بازی برای ما بگویید، روی کرنر آخر بازیکنان داماش فیرپلی کردند؟

ببینید اتفاقی که حتا دوربین های تلویزیون هم آن را پوشش ندادند این بود که رسول بروش به خاطر تکل روی مدافع مس توسط داور از میدان اخراج شد. بعد داور بلافاصله آرمان شهداد نژاد را هم به دلیل فحاشی به بازیکن خارجی خود مس اخراج کرد و وقتی مصطفی حاجتی رفت که کرنر بزند بازیکنان ما گیج شده بودند و شش نفر در زمین خودی ماندند. حاجتی هم توپ را یک ضرب فرستاد و تمام!

 

داماش دور رفت هشتم شده، آیا کادر فنی از این رتبه راضی هستند؟

ما تا اینجای کار از سال گذشته بهتر نتیجه گرفتیم. داماش در اکثر بازی هایش سیر صعودی در پیش گرفته که این برای ما بهترین دست آورد است. من قول می دهم نتیجه پایانی فصل هم رتبه قابل قبولی برای داماش خواهد بود و مطمئننا از جایگاه سال گذشته بهتر خواهد بود. داماش با این همه مشکلات و از دست دادن نفرات در دو سال گذشته به عقیده من در این فصل توانسته تاکنون از کادر فنی، هواداران و فکر کنم تا حد زیادی مدیریت نمره قبولی کسب کند، کما اینکه مهندس عابدینی در صحبت هایش بارها ابراز رضایت شان را از وضعیت بچه ها اعلام کرده اند.

 

داماش امسال چندین بازیکن جوان رو کرده است، این یک توفیق اجباری بوده یا برنامه ریزی شده بود؟

ببینید همانطور که گفتم ما در دو سال گذشته مهره های زیادی از دست دادیم و برای جایگزینی شان با مشکل بازیکن هم سطح روبرو شدیم. ببینید وقتی ستاره هایی چون: محمد غلامی، مهدی مهدوی کیا، میلاد زنیدپور، علی رضا جهانبخش، محمد محمدی، حسین ابراهیمی و … از تیمی جدا می شوند یا باید رفت دنبال یکی هم تراز آنها که البته اگر شرایط مالی باشگاه مساعد بود، خود آن بازیکنان از داماش نمی رفتند و یا باید دست به جوان گرایی و پرورش جوانان زد. شما نمی توانید بگویید این کار بدون برنامه ریزی صورت گرفته است، بلکه کاملا با هدف و فکر شده انجام گرفت. مهندس عابدینی در همه جلساتی که با کادر فنی برگزار می کنند تاکید روی استفاده از جوانان دارند و بارها به ما گفته اند که از نتیجه نگرفتن نترسید و از جوانها استفاده کنید.

 

و هدف کادر فنی در این میان چیست، کسب رتبه خوب یا رو کردن جوانان؟

من به شما می گویم که هر دوتا. ما در همین بازی با مس از حمید خدابنده لو و رضا الماس خاله استفاده کردیم. پیشتر از آن مسعود حسن زاده و سیف الهی و هادی محمدی و سعید دقیقی را در داماش جا انداختیم. مرتضوی و محمد دادرسی و محمد علی رحیمی را هم در صف انتظار داریم و منتظر یک فرصت هستیم. پس اگر ما بتوانیم این جوانان را به مرور در داماش فیکس کنیم و از توان آنها بهره ببریم خودش یک موفقیت است. این یعنی سال بعد دیگر احتیاج نخواهیم داشت برای یک هافبک پانصد میلیون تومان بپردازیم. این مدلی هم از لحاظ مالی برای باشگاه مفید خواهد بود و هم با معرفی ستاره های جوان به فوتبال ایران خدمت می شود و تازه از راه ترانسفر کردن آنها برای باشگاه سود مالی هم خواهد داشت، شما اسم این را موفقیت نمی گذارید؟

 

یعنی داماش بشود کارخانه بازیکن سازی و رتبه بالا در لیگ را بی خیال می شوید؟

هرگز! مگر هواداران داماش این اجازه را به ما می دهند که ما نتایج را فدای بازیکن سازی کنیم. من گفتم ما هر دو را می خواهیم. این حرف من شاید شبیه به شعار باشد اما شک نکنید که در داماش آماده ترین ها به زمین می روند فارغ از سن و سال. مثلا ما دوست داریم از وجود محمد مظلوم هم استفاده کنیم و البته به زودی استفاده خواهیم کرد اما چون در پست او ترافیک بازیکن داریم و بازیکن هایی که به زمین می روند خوب جواب داده اند، ما هرگز به صورت سملیک نمی خواهیم او را به زمین بفرستیم که فقط بگوییم ما پدیده داریم! در داماش جوانگرایی در خدمت تاکتیک تیم و صد در صدص نتیجه گیری تواما به کار گرفته می شود.

 

خب اگر جوانگرایی اینقدر آسان است، چرا سایر تیمها دنبالش نمی روند؟

آسان را که گفتید مطمئنم شوخی کردید! همه دوست دارند لقمه حاضر و آماده بخورند و چه کسی بدش می آید بجای کار کردن از ابتدا یا جمعی متشکل از ستاره های لیگ کار کنند. اما من گفتم شرایط مالی و اهداف دراز مدت باشگاه ما را به این سمت سوق داد. شما می گویید چرا همه این کار را نمی کنند. من به شما جواب می دهم، چند مدیرعامل را سراغ دارید که به کادر فنی توصیه کند که روی جوانها نظر بیشتری داشته باشید؟ آقای عابدینی پشت کادر فنی اش ایساتد و هم به ما اعتماد کرد و هم اعتماد به نفس داد. و وقتی دید که افشین ناظمی دارد خوب نتیجه می گیرد این حمایت را بیشتر هم کرد.

 

پس رمز موفقیت داماش در این حمایت است؟

رمز موفقیت داماش در اتحاد و همدلی است. در این است که سیستم مدیریت از کادر فنی حمایت می کند و اعضای کادر فنی حرف هم را می فهمند و بازیکنان هم دلشان با تیم است.

 

بازیکن دلش با تیمش است، یعنی چه؟

این یک رابطه دو جانبه است. نتایج قابل قبول باعث شده استرس از تیم ما دور شود. اعتماد در کادر فنی موج می زند و آقای ناظمی برنامه ای که می خواهند را به ما می گویید و من به همراه بچه ها آن را پیاده می کنیم. اجازه نمی دهیم با تمرینات تکراری بازیکنان از تمرین خسته شوند و تنوع و شادابی حرف اول تمرینات ما است. بچه ها از تمرین لذت می برند و با جان و دل هوش و هواسشان را به تمرین می دهند.

 

برای نیم فصل دوم چه برنامه ای دارید؟

اگر بخواهم بدون تعارف حرف بزنم باید یگویم که ما از مجموع نتایج پنج بازی آخر خیلی راضی نیستیم. پنج بازی و پنج امتیاز را برای داماش کم می دانیم. ما هنوز از امتیازاتی که در برابر استقلال خوزستان، راه آهن و پرسپولیس از دست دادیم ناراحت هستیم. بنابراین ما باید به فکر جایگزینی امتیازات از دست رفته در دور برگشت باشیم. طبق هدف گذاری کادر فنی ما باید از هفت بازی خانگی حداقل پازده امتیاز کسب کنیم و من این قول را می دهم که بچه های ما توانایی کسب این نتیجه را خواهند داشت.

 

از بازی با راه آهن در جام حذفی بگویید؟

اگر این حرف من را به حساب کلیشه نگذارید باید بگویم که جام حذفی، غیرقابل پیش بینی است و دو آیتم شانس و تجربه در آن حرف اول را می زند. ما در برابر راه آهن انگیزه مضاعف داریم. هم صعود به مرحله بعد و هم جبران شکست از این تیم در اکباتان است. نمی خواهم از لفظ انتقام استفاده کنم اما ما از بازی گذشته با این تیم تجربه زیادی کسب نمودیم که حتما از آن استفاده خواهیم کرد.

نویسنده: گفتگو با علی نظرمحمدی

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)