blank

و بی شک همین امر باعث شده قدمت « روزنامه نویسی » در گیلان به بیش از ۱۰۶ سال برسد. در حالی که برخی استان های کشور نخستین روزنامه های خود در سالهای پس از انقلاب اسلامی و پایان هشت سال دفاع مقدس به چاپ رسانده اند، گیلان در مرداد سال ۱۲۸۶ نخستین روزنامه خود […]

و بی شک همین امر باعث شده قدمت « روزنامه نویسی » در گیلان به بیش از ۱۰۶ سال برسد.

در حالی که برخی استان های کشور نخستین روزنامه های خود در سالهای پس از انقلاب اسلامی و پایان هشت سال دفاع مقدس به چاپ رسانده اند، گیلان در مرداد سال ۱۲۸۶ نخستین روزنامه خود را به نام « خیر الکلام » را منتشر کرد. نشریه ای در زمان خود یکی از پرنفوذترین و تاثیر گذارترین نشریات کشور در بین مردم و جامعه بود مسئله ای که امروز متاسفانه به سختی می توان در نشریات گیلان جویای آن بود.

گیلان علاوه بر دارا بودن قدمت و سبقه طولانی تا در تاریخ مطبوعات کشور ، روزنامه نگاران و نویسندگانی برجسته و صاحب نام نیز داشته که همیشه در پایتخت از افراد تعیین کننده و تصمیم گیرنده برای مطبوعات کشور بوده اند و شاید همین هجرت های نخبگان مطبوعات گیلان و علاقه به پایتخت نشینی منجر به ایجاد وضع کنونی و اسفبار در مطبوعات امروز گیلان شده است.

اگر یک روزنامه یا نشریه را بخواهیم از سه بعد محتوایی ،گرافیکی و فنی مورد بررسی قرار دهیم، قالب قریب به اتفاق نشریات گیلان در هر سه بعد بشدت دچار ضعف هستند ، ضعفی که حتی متاسفانه به آن اذعان هم ندارند.

تغییر نگاه و سیاست در چاپ نشریات گیلانی از فرهنگی و اطلاع رسانی بودن به تجاری و پر آمد شدن باعث شده اکثر نشریات در گیلان فاقد تحریریه، شورای سردبیری و اتاق فکر باشند و آنچه به عنوان محتوا ارایه می شود همان چیزی است که تنها خبرگزاری ها و سایت های خبری تولید می کنند ولاغیر!

از لحاظ گرافیکی و یاد نوع ارایه محتوا در نشریات گیلان شاید چندان هم نیازی به تخصص نباشد مقایسه ای کوچک در این نشریات گیلان به نشریات سراسری یا سایر استان ها یه وضوح نشان می هد هیچ منطق و اصولی از نظر گرفیکی در نشریات گیلان حاکم نیست و از بعد فنی نیز در حالی که نشریات در کشور در حال چاپ به روی کاغذهای گلاسه و چاپ های بسیار با کیفیت هستند، گیلان هنوز در فقر نبود یک دستگاه تا زن به خود زنجد !!! و نشریات گیلان با شیو های عجیب و غریب و شاید منسوخ شد پنجاه و شصد سال پیش لایی می خورد!!!

در این آشفته بازار امروز مطبوعات گیلان معین ورزشی در پنجاه شماره نخست خود بسیاری از تابوهای نشکسته مطبوعات گیلان را شکست و بسیاری از راه های نرفته را با قدرت پیومد هر چند که این راه – متاسفانه – ادامه نیافت اما همین قدم کوچک مطمئنا تا سالها به یادگار در مطبوعات گیلان باقی خواهد ماند.

نویسنده: سهیل میرزاجانی

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)