blank

به گزارش خزرآنلاین، درحالیکه شش ترانه از این آلبوم توسط پنج ترانه سرا به نامهای نسترن شیرمحمدی، امید جامع، امید فراقی زاده، زهرا عاملی و امیر علی بهادری سروده شده است، در هفت ترانه ی دیگر در کادر مربوط به اطلاعات روی جلد آلبوم، در مقابل عبارت ترانه سرا نقطه چین درج شده است. مهدی […]

به گزارش خزرآنلاین، درحالیکه شش ترانه از این آلبوم توسط پنج ترانه سرا به نامهای نسترن شیرمحمدی، امید جامع، امید فراقی زاده، زهرا عاملی و امیر علی بهادری سروده شده است، در هفت ترانه ی دیگر در کادر مربوط به اطلاعات روی جلد آلبوم، در مقابل عبارت ترانه سرا نقطه چین درج شده است.

blankمهدی یراحی از محبوبترین خواننده های پاپ نسل جدید ایران است که دو سال پیش با انتشار آلبوم « منو رها کن » به محبوبیتی ویژه در میان مخاطبان جوان موسیقی پاپ ایران دست پیدا کرد. آلبومی که شاید بیش از هر چیز موفقیت خود را مرهون حضور روزبه بمانی به عنوان ترانه سرا می دید.

روزبه بمانی موفق ترین و محبوب ترین ترانه سرای نیم دهه ی اخیر موسیقی پاپ ایران بوده که جدا از سرایندگی در تیتراژ بسیاری از سریالها و برنامه های پرمخاطب تلویزیونی، بسیاری از ترانه هایش توسط بهترین خوانندگان پاپ امروز ایران نظیر احسان خواجه امیری و خشایار اعتمادی علی لهراسبی، فرزاد فرزین، بهنام صفوی، فرزاد فتاحی، معراج محمدی، محسن یگانه و سعید شهروز اجرا شده است. با اینحال گفته می شود که به خاطر برخی همکاریهای هنری « مورد دار » مورد غضب واقع شده و درج نامش پای ترانه هایی از او که اجرا میشوند دچار منع می باشد. با اینحال در برخی آلبومها گاهی نام او درج می شود و گاهی با نام مستعار یا بدون درج نام با خوانندگان مطبوعش همکاری می کند. چنین ماجرایی باعث می شود که درباره ی جای خالی نام ترانه سرا در آلبوم امپراطور مهدی یراحی، ناخودآگاه این تصور خیلی نزدیک به واقعیت (و شاید خود واقعیت) به وجود بیاید که سراینده ی این هفت ترانه ی یتیم، روزبه بمانی بوده است.

تئوری دیگری که می تواند وجود داشته باشد این است که ترانه های بی صاحب آلبوم امپراطور از دوره ی رودکی و خاقانی و عراقی به جا مانده باشد و شاعرش در دل تاریخ ادبیات کهن ما گمنام مانده است. در اینجا این پرسش مطرح می شود که پس چرا زبان این ترانه ها امروزیست؟ جواب ساده ی این پرسش هم این است که ما عجیب تر از اینها را هم دیده ایم.

در همین رابطه گفته می شود که در یک شوی موسیقی، روی بورس ترین مجری برنامه های تلویزیونی کشور، با دهن کجی به منع نانوشته ای که در برخی کنسرتها درباره ی اعلام نام روزبه بمانی اعمال می گردد، از او با ستایش یاد کرد بطوریکه حاضرین به شدت به تشویق سراینده ی ترانه ی جادویی « لحظه » پرداختند که در سالن حضور داشت.

با توجه به تناقضهای موجود در سابقه ی چنین مواردی، مشخص نیست که آینده ی برترین ترانه سرای چهارسال اخیر کشور در عرصه ی هنر به کجا خواهد کشید. آیا مانند بسیاری از چهره هایی که روزگاری « ممنوع الهر چیز » یا « ممنوع البرخی چیزها » بودند و تکفیر می شدند و بعدها مورد ستایش قرار می گرفتند، روزی در هنر کشور صاحب منصب خواهد شد، یا اینکه شرایط او را به مسیر دیگری خواهد کشانید.

به هر ترتیب تاثیرگذارترین ترانه های آلبوم امپراطور توسط یک شاعر بی نام و نشان سروده شده است که ترانه ی میراث برجسته ترین آنهاست، و زبان و لحنش مخاطبان را بیش از پیش به یاد روزبه بمانی می اندازد.

نویسنده: وحید شعبانی

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)