blank

این رقابتها که با پایان یافتن ماه رمضان آغاز شده بود تا پایان تابستان ادامه پیدا کرد. حسن رمضانی که در چوبر شفت با شکست از محمدرضا عاشری از ماسال قهرمانی را از دست داده بود در اباتر از عاشری انتقام گرفت و او را به زانو در آورد و بر قله ی رقابتها ایستاد. […]

این رقابتها که با پایان یافتن ماه رمضان آغاز شده بود تا پایان تابستان ادامه پیدا کرد. حسن رمضانی که در چوبر شفت با شکست از محمدرضا عاشری از ماسال قهرمانی را از دست داده بود در اباتر از عاشری انتقام گرفت و او را به زانو در آورد و بر قله ی رقابتها ایستاد.

این قهرمانی در حالی برای رمضانی به دست آمد که بیست روز پیش از آن در چوکام نیز به قهرمانی رسیده بود. حسن رمضانی مهمترین کشتی گیر حال حاضر کشتی گیله مردی محسوب می شود. در کنار این باید از مجتبی روشن بخش نام برد که بعد از رمضانی و عاشری به مقام سوم رسید. این کشتی گیر شرق گیلانی امسال در سه میدان به قهرمانی رسیده که آخرین آن، میدان کشتی جشنواره ی تنکابن بود که با پیروزی روشن بخش بر آهنگریان تنکابنی به پایان رسید.

اما عنوان قهرمانی رقابتهای کشتی گیله مردی روستای اباتر صومعه سرا در سبک وزن به ساسان آقایی از رشت رسید. این در حالی بود که یک آزادکار به نام محمد جواد رجبی (فرزند عطااله رجبی، پهلوان نامدار و فقید کشتی گیله مردی) در اولین سال میدان رفتن در کشتی محلی، در اباتر تا فینال بالا آمد اما در شب فینال در شرایطی بحث بر انگیز قافیه را به آقایی واگذار کرد و نایب قهرمان شد. رجبی تا کشتی فینال بی شکست بود اما بخاطر یک غیبت در یک رقابت جدولی، یک باخت را در کارنامه ی خود ثبت شده می دید. با اینحال در شب فینال به سه پیروزی پیاپی رسید که سومی آن، پیروزی بر ساسان آقایی بود اما چون آقایی هیچ شکستی را در کارنامه نداشت رجبی باید برای رسیدن به قهرمانی یک بار دیگر او را شکست می داد. به هر ترتیب کشتی نهایی برگزار شد و درحالیکه به نظر می رسید زانوی آقایی پیش از بدن رجبی با زمین تماس پیدا کرده و در میان اعتراض رجبی دست ساسان آقایی به عنوان قهرمان سبک وزن کشتی اباتر بالا رفت. عنوان سومی نیز به میلاد حسینی رسید.

از دیگر نکات بارز کشتی گیله مردی اباتر ناکامی حامد عباسی از ماسال و بهزاد خواجوی از ماکلوان و ثبت تنها یک مقام چهارمی در سبک وزن برای صومعه سرای میزبان توسط محمدرضا طاعتی بود.

در کشتی گیله مردی اباتر در سنگین وزن ۱۸ کشتی گیر و در سبک وزن ۳۲ کشتی گیر با هم به رقابت پرداختند.

کشتی آور اباتر داریوش پاک عقیده بود و رهنورد و کاظم زاده از اهالی منطقه به او کمک می کردند. غلامرضا روشن گوینده ی کشتی سرا نیز از روستای دوبخشر شفت آمده بود. گفته می شود که در شب فینال در اباتر بلیط فروشی نشد و مردم به صورت رایگان به کشتی سرا قدم گذاشتند. ضمن اینکه جایزه ی قهرمانان کشتی اباتر یک سکه ی پارسیان و یک دست کت و شلوار بود. نفرات دوم هم فقط یک سکه گرفتند که رجبی جایزه ی خود را به مبلغ ۸۵ هزار تومان فروخت که این مبلغ در مقابل رقم یک میلیونی جایزه ی قهرمانی در چوبر بسیار ناچیز بود. چنین تفاوتی باعث شد حتی حسن رمضانی که در سنگین وزن قهرمان شد به وضع موجود در کشتی گیله مردی معترض شود. بدتر از این اتفاقی بود که در جشنواره ی تنکابن رخ داد و در پایان مراسم، برگزارکنندگان برای پرداخت جایزه ی نقدی قهرمان رقابتها پول کم آوردند و روشن بخش با عنوان قهرمانی خالی به خانه برگشت. با توجه به علاقه ی وافر مردم به کشتی گیله مردی و حضور پر شور تماشاگران در کشتی سراها شرایط مناسبی برای جذب اسپانسر و پرداخت رسانه ای به کشتی گیله مردی وجود دارد که نیازمند فراست مسئولان هیئت بازیهای روستایی و سنتی و کمیته ی کشتی گیله مردی است.

نویسنده: وحید شعبانی

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)