blank

رهبر فرزانه انقلاب اسلامی هفته گذشته در دیدار فرماندهان و پرسنل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به پیچیدگی های دنیای دیپلماسی، این عرصه را «عرصه لبخند و درخواست مذاکره و مذاکره» اما در چارچوب فهم و درک چالش اصلی خواندند و ضمن اظهار «موافقت با حرکت های صحیح و منطقی در سیاست های خارجی […]

رهبر فرزانه انقلاب اسلامی هفته گذشته در دیدار فرماندهان و پرسنل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به پیچیدگی های دنیای دیپلماسی، این عرصه را «عرصه لبخند و درخواست مذاکره و مذاکره» اما در چارچوب فهم و درک چالش اصلی خواندند و ضمن اظهار «موافقت با حرکت های صحیح و منطقی در سیاست های خارجی و داخلی» مولفه نرمش قهرمانانه را مطرح و شرط اصلی استفاده از این تاکتیک را «درک ماهیت طرف مقابل و فهم صحیح هدفگذاری او» عنوان کردند.

در این میان؛ نسشت مجمع عمومی سازمان ملل متحد از جمله فرصت هایی است که می تواند نقش مهمی در نزدیکی کشورها براساس حفظ منافع ملی آنان و رفع بسیاری از سوء برداشت ها از سیاست های یکدیگر در عرصه مدیریت جهانی داشته باشد و از این رو بسیاری از سران کشورها این فرصت را غنیمت می شمرند تا از این منظر؛ پیام نظام سیاسی خود را به دیگر دولتمردان برسانند.

جمهوری اسلامی ایران هم از جمله کشورهایی است که به دلیل بهره مندی از نظامی برآمده از اندیشه های والای انقلاب اسلامی، از همان روزهای اولیه شکل گیری و به تاکید بنیانگذار فقید انقلاب کوشیده منادی دنیایی عاری از خشونت و تبعیض باشد و از ملت های مظلوم جهان حمایت کند.

این تلاش ها معطوف به تحقق صلح جهانی در پرتو آموزه های دینی بوده به همین سبب جمهوری اسلامی همواره در کانون توجه قدرت های جهانی و ملت های ستمدیده بوده است.

توان و قدرت ایران در برقراری توازن منطقه ای از یک سو و دیپلماسی فعال آن از سوی دیگر موجب شده که در سایه حماسه سیاسی ملت ایران در انتخابات خردادماه امسال ، دفاع از آرمان های انقلاب اسلامی با الگوگیری از بیانات ارزشمند مقام معظم رهبری بار دیگر مورد توجه دولتمردان باشد.

خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز رشت در آستانه سفر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران به سازمان ملل متحد، در میزگردی با کارشناسان و متخصصان حوزه سیاست خارجی؛ دیدگاه ها و راهکارهای دیپلماسی جدید ایران را به بررسی نشست.

 

* اعتدال، لازمه گفتمان جدید دیپلماسی

عضو هیات علمی دانشگاه گیلان و استاد رشته روابط بین الملل در این میزگرد با تاکید بر اصول تعریف شده در سیاست خارجی نظام جمهوری اسلامی اظهار داشت: عزت ، سیادت و مصلحت نظام از اصولی هستند که مورد نظر مقام معظم رهبری هم در برقراری روابط خارجی کشورمان با سایر کشورها مورد تاکید قرار دارد.

دکتر رضا سیمبر افزود: با توجه به اینکه در سیاست خارجی باید براساس واقعیت ها در کنار حفظ آرمان ها عمل کرد و واقع گرایانه با موضوعات برخورد نمود؛ رسیدن به نقطه ای اعتدالی که بتواند تضمین کننده آرمان های نظام باشد ، امری هرچند مشکل اما باید مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: دولت باید در سیاست خارجی خود بین مصلحت و آرمان های انقلاب اسلامی و ارزش های انقلاب تعادل برقرار کند و در طول دوره های گذشته همه دولت ها یکی از رسالت های آنان پیروی از دیدگاهی است که در قانون اساسی ما هم آمده است.

وی اظهار کرد: قانون اساسی به دستگاه سیاست خارجی دستور آرمانگرایی اسلامی را داده اما با توجه به اینکه دنیای واقعی دنیای مصلحت ها و منافع ملی است، باید در این زمینه تعادل برقرار شود.

عضو هیات مدیره انجمن ایرانی روابط بین الملل اضافه کرد: شعار دولت دکتر روحانی هم شعار اعتدال است و بر این اساس باید طوری رفتار شود تا در سیاست خارجی تندروی وجود نداشته باشد.

به گفته سیمبر؛ روش اعتدالی دولت باید طوری باشد تا در دو راهی حفظ منافع ملی و مصلحت ها ، ارزش ها نیز نادیده گرفته نشود.

وی افزود: اعتدال در سیاست خارجی یک نوع ایجاد تعادل بین واقعیت گرایی و آرمان گرایی ارزشی است و با توجه به اینکه خیلی از جاها در دوراهی قرار می گیریم، هم باید منافع ملی را حفظ کنیم و هم باید ارزش ها حفظ شود.

عضو هیات دانشگاه گیلان ادامه داد: در حوزه ارزش های انقلاب اسلامی و نظام، حق های بسیاری وجود دارد و در راستای تامین و حفظ انقلاب اسلامی خون های زیادی داده شده و رنج های بسیاری کشیده شده که نمی توان آنها را فراموش کرد.

وی اظهار کرد: در نظام آرمانی ما موضوعاتی دیگری چون بحث رژیم غاصب صهیونیستی و مردم فلسطین و حمایت از جنبش های اسلامی وجود دارد که آنها را هم نمی توان نادیده گرفت و جزو اصول انقلاب اسلامی ما هستند .

این استاد دانشگاه اضافه کرد: باید فضا را به خوبی مهندسی کرد و در این میان دولت تدبیر و امید باید از دیدگاه های صاحب نظران و دانشجویان و دانشگاهیان و دیپلمات ها استفاده کند.

دکتر امیر نیاکویی مدیر گروه روابط بین الملل پردیس دانشگاه گیلان هم در این میزگرد بیان داشت: آنچه در این دوره از سیاست خارجی کشورمان که از سوی دولت جدید پیگیری می شود و باید مورد توجه قرار گیرد؛ ایجاد تعادل بین آرمانگرایی و واقعیت گرایی است.

وی افزود: سیاست های خارجی عموما در فضای تعامل گرایی شکل می گیرد و دولت می کوشد تا این تعامل را با سایر کشورها با حفظ اقتدار و عزت ملی داشته باشد و باید براین اساس به گفتمانی اعتدالی که مانع از تحریک فضای بین المللی علیه ایران شود، روی آورد که این شیوه هم در شعار دولت دکتر روحانی وجود دارد.

وی ادامه داد: بحث مهمی که دولت باید به آن توجه کند؛ این است که باید با روش اعتدالی جلوی سوء تفاهم ها را بگیرد و فضای تعاملی ایجاد کند.

 

* نشست سازمان ملل، فرصت ها و بایدها

دکتر رضا سیمبر استاد روابط بین الملل دانشگاه معتقد است: نشست سالانه سازمان ملل فرصتی برای ایران است تا دیدگاه های جدید خود را در سیاست خارجی به سران کشورها اعلام کند.

وی اضافه کرد: در این نشست که دیدارهای حاشیه ای برای مسوولان دستگاه دیپلماسی ایران ایجاد می شود، باید از این فرصت برای تبیین تغییر نگاهی که در سیاست خارجی در دولت جدید ایجاد شده؛ تلاش کرد.

به گفته این استاد دانشگاه؛ تیم آقای روحانی می بایست بر روی مذاکرات در این نشست ها تاکید داشته باشد و در بحث مذاکرات می بایست حوصله داشته باشیم.

وی افزود: دوری جستن از برخوردهای تنش آمیز و تاکید بر روی گفت وگوها براساس منافع ملی می تواند زمینه های بهتر تعامل با سایر کشورها را فراهم کند.

سیمبر ادامه داد: در مذاکراتی که انجام می شود؛ تیم دیپلماسی کشورمان باید در این شرایط از برگ های برنده و پارامترهای قدرتی ما استفاده کند و در آن اصل عزت، حکمت و مصلحت نظام حفظ شود.

به گفته این استاد دانشگاه؛ نباید در مذاکرات تا امتیازی نگرفته امتیاز داده شود و در مذاکرات و تاثیرگذاری در روابط بین المللی باید از تمامی لابی ها مانند جامعه ایرانی که در آمریکا و اروپا زندگی می کنند و عرق ایرانی دارند و علاقمند به پیشرفت کشور هستند، استفاده شود.

وی یادآور شد : پیام نگاه جدید ایران در روابط خارجی که با تغییر دولت ایجاد شده، باید توسط دستگاه دیپلماسی منتقل شود هرچند که در خصوص دنیای غرب هنوز قدم مثبتی در سیاست خارجی آنها در خصوص ایران برداشته نشده اما امید است یک فضای تعدیلی نسبت به دیدگاه های قبلی در هر دو طرف ایجاد شود.

دکتر امیر نیاکویی عضو هیات علمی دانشگاه گیلان نیز در ادامه این میزگرد اظهار داشت: نوع سخنان و برخورد دکتر روحانی در نشست سازمان ملل می تواند تعدیل کننده نگاه های بسیاری از کشورها نسبت به ایران باشد.

وی افزود: این نشست و سخنان ایشان می تواند پیامی برای نوع گفت وگوی جدید با کشورها بویژه منطقه باشد و در این میان باید تلاش شود که رویکردهای تنش زدا کنار گذاشته شود.

این مدرس دانشگاه گیلان تاکید کرد: غرب نیز با توجه به نوع نگاه دیپلماسی ایران باید در رفتارهای خود تجدید نظر کند و اگر به دنبال ارتباط با ایران است، نباید به سمت فشار بر ایران پیش رود.

وی ادامه داد:در شرایط امروز فشار بر ایران موجب می شود که حرکت اعتدالی به سایه می رود.

وی افزود: نشست سازمان ملل می تواند فرصتی برای درک بهتر یکدیگر با زبانی مشترک برای تعامل بهتر باشد بر همین اساس؛ پرداختن به موضوعاتی چون انرژی هسته ای و همچنین مباحث سوریه باید در فضایی اعتدالی پیگیری شود.

 

* سیاست جدید خارجی و تغییر در نوع گفتمان

عضو هیات مدیره انجمن ایرانی روابط بین الملل در ارتباط با شرایط جدید دستگاه دیپلماسی ایران برای گفت و گو با دنیا اظهار داشت: در تیم سیاست خارجی دولت جدید اعتقاد داریم که برای ارتباط با کشورهای منطقه ، جهان اسلام و غرب باید به سمت راه های غیرسیاسی رفت.

دکتر رضا سیمبر افزود: در این میان باید بر روی همگرایی ها کار کرد و در مباحث سیاست خارجی باید به سمت تخصص گرایی حرکت نمود.

به گفته این استاد روابط بین الملل؛ حرکت به سمت تغییر گفتمان و دیپلماسی که اقتصادی و کارآفرین باشد، می تواند ما را بیشتر به اهداف نزدیک کند.

وی اضافه کرد: تاکید بر حضور منطقه ای و نقش آفرینی موثر، موجب تحکیم روابط کشورهای منطقه می شود.

سیمبر گسترش روابط علمی با کشورهای منطقه از طریق دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و نیز توسعه مبادلات تجاری و اقتصادی را از جمله رویکردهای غیرسیاسی خواند که می تواند در پیشبرد برنامه ها و اهداف دولت جدید در سیاست خارجی و بهبود روابط کشور موثر باشد.

وی خاطرنشان کرد: البته آمریکایی ها نیز اسیر لابی های صهیونیستی هستند و باید سیاست های دوگانه را کنار بگذارند.

دکتر نیاکویی مدیر گروه روابط بین الملل پردیس دانشگاه گیلان هم با تاکید بر دیپلماسی برد – برد بیان کرد: رفتارها باید طوری باشد که مذاکرات حرفه ای را به نمایش بگذارد.

وی ادامه داد: در فضای دیپلماسی باید از یک طرفه گویی فاصله گرفت و روی اشتراکات تاکید داشت.

وی گفت: باید به گونه ای رفتار کنیم که منافع ملی ایران حفظ شود که این مهم نیازمند نیازمند استفاده از همه ظرفیت ها بویژه دیپلماسی اقتصادی است.

حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران روز گذشته (دوشنبه اول مهر – ۲۳ سپتامبر) تهران را به مقصد نیویورک برای شرکت در شصت و هشتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد ترک کرد.

نویسنده: ایرنا

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)