blank

داستان بازی‌ها به این صورت بوده که به صورت اجمال از نظر می‌گذرانیم. از آزادگان تا لیگ برتر در فصل ۸۰-۷۹ که سال آخر لیگ آزادگان بود، استقلال رشت در ورزشگاه عضدی توانست دو بر یک سپاهان اصفهان را شکست دهد و بازی برگشت دو تیم هم صفر- صفر مساوی به پایان رسید. در فصل […]

داستان بازی‌ها به این صورت بوده که به صورت اجمال از نظر می‌گذرانیم.
از آزادگان تا لیگ برتر
در فصل ۸۰-۷۹ که سال آخر لیگ آزادگان بود، استقلال رشت در ورزشگاه عضدی توانست دو بر یک سپاهان اصفهان را شکست دهد و بازی برگشت دو تیم هم صفر- صفر مساوی به پایان رسید. در فصل بعد یعنی سال نخست لیگ برتر(۸۱-۸۰) بازی رفت در اصفهان برگزار شد که در دقیقه ۹۳ ادموند بزیک که از پرسپولیس تازه به سپاهان رفته بود توانست گلزنی کند و سپاهان با یک گل پیروز شد. بازی برگشت استقلال رشت و سپاهان هم با تساوی یک بر یک تمام شد. در فصل ۸۳-۸۲ در رشت پگاه با سه گلی که توسط پژمان نوری و علی عشوری‌زاد به ثمر رسید توانست با نتیجه سه بر یک سپاهان را شکست دهد. در بازی برگشت هم نوبت اصفهانی‌ها بود که در ورزشگاه نقش‌جهان سه بر صفر برنده بازی باشند.
در فصل ۸۴-۸۳ و در بازی رفت در اصفهان ابتدا محمدخانی پگاه را یک بر صفر جلو انداخت و رسول خطیبی گل مساوی را به ثمر رساند. بازی برگشت هم باز به همین ترتیب بود و اول پگاه به گل رسید و در ادامه سیدصالحی که در آن زمان تازه خودش را مطرح کرده بود گل مساوی را به ثمر رساند. در فصل ۸۷-۸۶ در مسابقه رفت که اولین بازی فصل هم بود تیم پگاه در حالی که بر سپاهان مسلط بود با شوت از راه دور حجت زادمحمود به لطف دروازه‌بان نابغه‌ای به نام ساشا ایلیچ یک گل تماشایی از سپاهان دریافت کرد و یک ضدحمله هم با اشتباه مدافع جوانش محمد مختاری که توپ را به محمود کریمی لو داد و او هم گل دوم سپاهان را به ثمر رسانید. در بازی برگشت باز هم این سپاهان بود که پیروز میدان نام گرفت. تک گل حسین ملکی در برابر درخشش فوروارد آماده‌ی سپاهان نتوانست کاری برای رشتی‌ها بکند.
توفان پگاه در تک‌بازی جام‌حذفی
در انتهای همان فصل دو تیم در چارچوب جام حذفی باز هم در برابر هم صف‌آرایی کردند. سپاهان که چند روز پیش‌تر در یک ماراتن نفس‌گیر در دقیقه ۹۶ قهرمانی را به پرسپولیس واگذار کرده بود با یک تیم بی‌روحیه در رشت و در مرحله یک‌چهارم نهایی مقابل پگاه قرار گرفت که ابتدا هوشنگ لوینیان سپاهان را جلو انداخت و مهدی نوری بازی را به تساوی کشاند. اما یک بار دیگر احسان حاج‌صفی که در آن سال به همراه حسین ابراهیمی جزو پدیده‌های جوان لیگ برتر شده بود با شوت پای چپ نتیجه را دو بر یک کرد تا اینکه افشین چاووشی که در این بازی مصدوم هم بود با یک شوت پای چپ مسابقه را به تساوی بکشاند تا تماشاگرانی که ورزشگاه را ترک کرده بودند دوباره بازگردند! بازی پرالتهاب دو تیم به وقت اضافه کشیده شد و حملات گسترده پگاه حاصلش دو گل دیگر از سوی افشین چاووشی و هادی سهرابی بود تا در پایان ۱۲۰ دقیقه نتیجه ۴-۲ روی اسکوربورد ورزشگاه نقش ببندد.
آغاز برتری های سپاهان
در فصل ۸۸-۸۷ بازی رفت در اصفهان با دو پنالتی به تساوی یک بر یک رسید. پنالتی اول را آدریانو الوز برای داماش تبدیل به گل کرد و پنالتی بعدی را عماد رضا برای سپاهان گل کرد. در بازی برگشت در همان دقایق اولیه بازی مهدی جعفرپور دروازه داماش را باز کرد و بعد از آن گل داماش توسط آدریانو آلوز گل مساوی را وارد دروازه سپاهان کرد. در فصل ۹۱-۹۰ بازی رفت باز هم با درخشش عماد رضا سپاهان با سه گل پیروز شد تا دینورزاده هم برگه اخراجش از داماش صادر شود. در بازی برگشت باز هم در حالی که بازی تا دقایق پایانی صفر- صفر مساوی دنبال می‌شد باز هم عماد رضا در دقیقه ۸۹ با گلی که به عقیده رشتی‌ها با دست به ثمر رسانده بود توانست سه امتیاز را برای تیمش به ارمغان بیاورد. در لیگ ۹۱-۹۲ داما در بازی رفت مهمان سپاهان بود، در این مسابقه فرزندان نصف جهان توانستند با درخشش غیر قابل انکار خلعتبری که دو گل زد و کاپیتانشان محرم نوید کیا سه بر صفر بر شاگردان حمید درخشان غلبه کنند.
جنجال حاج صفی و شورش زرد!
بازی یکی مانده به آخر لیگ دوازدهم است و سپاهان برای قهرمانی و داماش به خاطر ماندن در لیگ محتاج برد هستند. نیمه اول که تمام می شود همه توجه شان به رختکن سپاهان می رود. چند نفر که آن حوالی مستقر هستند می گویند داخل رختکن خبرهایی است. با ورود زودهنگام سپاهان آن هم به مدت پنج دقیقه و البته بدون حضور حاج صفى دیگر همه یقین پیدا کرده اند که داستان خیلی جدی تر از آن است که فکرش را می شد کرد. سپاهان نیمه دوم را با دو تغییر آغاز کرد تا شاید بتواند خرابی های نیمه اول را جبران کند اما شدت زلزله خیلی بیشتر از آنی بود که بتوان آباداش کرد. سپاهان دو بر یک باخت تا رقابت قهرمانی را دو هفته جلوتر به استقلال واگذار کند و دستش به نشانه تسلیم به هوا بلند شود.
هواداران خشمگین سپاهان اما این داستان را بر نمی تابند. آنها ابتدا به صندلی های ورزشگاه حمله می کنند و بعد به هواداران تیم رقیب و خبرنگاران و سر آخر مامورین حفاظت ورزشگاه! اما درد آنها چیز دیگری است. کم کم اعتراضات یک صدا می شود و متهم ردیف اول حاج صفى می شود و بعد رحیمی مدیرعامل و کرانچار. رحیمی هر چقدر سعی می کند تا با صحبت شعله خشم آنها را آرام کند موفق نمی شود و ترجیح می دهد به داخل رختکن باز گردد. نوک پیکان به سوی کرانچار می رود که چرا حاج صفی را بازی داده است! کرانچار در جواب خبرنگاری که از هند عمد حاج صفی پرسیده بود می گوید: حاج صفی هم جزیی از فوتبال ما است و همین!
مدعا این بود که: حاج صفی برای قهرمان شدن استقلال و موفقیت قلعه نویی چنین حرکتی را انجام داده و می خواهد سال آینده به تیمی برود که قلعه نویی سرمربی آن خواهد بود. اما حاج صفی ماند تا خیلی چیزها را ثابت کند و شاید بازی امسال سپاهان در برابر داماش روز اثبات خیلی چیزها باشد. خوب است بعد از این کمی انصاف داشته باشیم، خوب است کمی ستاره هایمان را دوست داشته باشیم. 

نویسنده: رادنى دیدار

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)