blank

تنها سه روز از برگزاری بازی های هفته دوم رقابتهای لیگ برتر فوتبال کشور گذشته بود که در یک اقدام جدید از سوی کمیته انضباطی فدراسیون  سه باشگاه استقلال تهران ، ملوان بندر انزلی و سایپا البرز به دلیل رفتار تماشاگرانشان با محکومیت کسر امتیاز جریمه شدند . جریمه ای که از همان ابتدا خود […]

تنها سه روز از برگزاری بازی های هفته دوم رقابتهای لیگ برتر فوتبال کشور گذشته بود که در یک اقدام جدید از سوی کمیته انضباطی فدراسیون  سه باشگاه استقلال تهران ، ملوان بندر انزلی و سایپا البرز به دلیل رفتار تماشاگرانشان با محکومیت کسر امتیاز جریمه شدند . جریمه ای که از همان ابتدا خود باشگاهها آن را بر نتافتند و و حتی گروهی از کارشناسان امر هم به لحاظ حقوقی آن را غیر قانونی دانستند و اما در این میان کمیته انضباطی  جلوگیری از بروز حاشیه های غیر اخلاقی بر روی سکوها و کمک به ایجاد فضای مناسب فرهنگی استادیوم ها را هدف از اتخاذ چنین تصمیمی ذکر کرد. با تمام این اوصاف و با ادعای تجدید نطر خواهی باشگاههای خاطی این پرونده برای تصمیم گیری نهایی به کمیته استیناف فرستاده شد تا گمانه زنی های متعددی هم در این خصوص صورت بگیرد و در این میان باشگاه ملوان به عنوان یکی از نمایندگان فوتبال گیلان هم منتظر صدور رای استیناف ماند. در نهایت  یکشنبه گذشته هم رای استیناف صادر شد که در میان سه باشگاه مذکور ، سایپا تبرئه و محکومیتهای ملوان و استقلال  پابرجا ماند. اما در همین روز و در ساعاتی قبل از محکومیت قطعی ملوان ، باشگاه داماش گیلان دیگر نماینده فوتبال گیلان در لیگ برتر هم  از سوی کمیته انضباطی با حکمی مشابه جریمه شد تا به عنوان ضلع سوم مثلث کسر امتیازی های لیگ برتر اضافه شود. مثلثی که دو ضلع اصلی آن گیلانی هستند.

 

  • ·         رد پای پر رنگ گیلانی ها  در بحث کسر امتیاز

مبحث کسر امتیاز با توجه به نظریه های موافقان و مخالفانش این روزها به مبحث اصلی فوتبال کشور تبدیل شده است و البته در این میان گیلانی ها به عنوان خبر سازان اصلی این ماجرا هستند. اسماعیل حسن زاده به عنوان رئیس کمیته انضباطی و نفر اول مرجع صدور چنین حکمی اهل تالش و دارای اصالتی گیلانی است و البته از بین سه باشگاه کسر امتیاز شده دو تای آنها گیلانی هستند که می تواند در نوع خود جالب توجه باشد. در این بین با توجه به ماهیت گیلانی رئیس کمیته انضباطی و نیز جریمه های سنگین تیم های گیلانی عده زیادی معتقد به این هستند که اسماعیل حسن زاده با صدور چنین حکمی در پی اثبات این بوده که گیلانی بودنش تاثیری در نوع دیدش نسبت به گیلانی ها نداشته و او همه تیم ها را به یک چشم نگاه می کند  اما برخی هم معتقدند که این مسئله موجب حساسیت بیش از اندازه او در قبال تیم های گیلاتی است و این یک سختگیری ناخواسته  را در قبال داماش و ملوان ایجاد کرده است چرا که نظیر چنین فضا و رفتار هایی با درجه بیشتر یا کمتر در تمامی ورزشگاههای کشور وجود دارد.

 

  • ·         داماشی ها در روزی جریمه شدند که کمتر کسی فکرش را می کرد

جریمه کسر امتیاز باشگاه داماش  مربوط به دیدار این تیم در مقابل استقلال در هفته پنجم لیگ برتر است. دیداری که در پایان آن به گواه خیلی ها استادیوم شهید عضدی رشت یکی از کم حاشیه ترین روزهای خود را سپری کرد و گواه محکم این ادعا هم تمجید های بی پایان  امیر قلعه نوعی در کنفرانس پس از بازی بود ، جایی که سرمربی آبی ها عنوان کرد حتی اگر تیمش ۵ گل در مقابل داماش می خورد باز هم از فضای پاک استادیوم تشکر می کرد. در پایان این بازی هم با توجه به نقددهای انجام شده در در خصوص عملکرد داور بازی مشخص شد که قاضی میدان  از اعلام دو ضربه پنالتی به سود داماش خودداری کرده و این در حالی بود که گرفته شدن آن دو پنالتی می توانست سرنوشت بازی را عوض کرده و داماش  می توانست حداقل با یک امتیاز و حداکثر با سه امتیاز زمین بازی را ترک کند ، حال اینکه به دلیل همین تصمیمات اشتباه آقای داور ،  نه تنها هیچ امتیازی نصیب داماش نشد بلکه با تصمیم بعدی کمیته انضباطی در پایان بازی حتی یک امتیاز دیگر هم از امتیازات داماشی ها کم شده تا سختگیرانه ترین تصمیمات نصیب رشتی ها شود. شاید اگر داماش اصلا در مقابل استقلال به میدان نمی رفت فقط سه امتیاز از دست می داد اما اکنون بازی با استقلال برای داماشی ها چهار امتیاز منفی آب خورده است.

 

  • ·          تماشاگر زیاد خوب است یا بد ؟ 

همواره می خوانیم و می شنویم که حضور پرتعداد تماشاگران در استادیوم ها از نکات مثبت فوتبال بوده و حتی کنفدراسیون فوتبال آسیا هم اهمیت و امتیاز ویژه ای را برای این مسئله قائل است. در کشور ما هم تیم های ملوان و داماش در زمره تیم های پرطرفدار شناخته شده هستند که حتی بر خلاف خیلی از استایومهای دیگر در مصاف با سرخابی های  پایتخت رنگ استادیوم هایشان به آبی و قرمز تغییر نمی کند.

از طرفی هم  در بیان علت بخشیده شدن جریمه کسر امتیاز باشگاه سایپا به تعداد کم هواداران این تیم در این تصمیم بخششی اشاره شده است و سوال این است اینکه داماش و ملوان حداقل در هر بازی خانگی چندین برابر سایپا تماشاگر دارند نقطه مثبتی برای این تیمهاست یا نکته ای منفی ؟

اگر چه عمل توهین و فحاشی در محیط استادیوم ها عملی زشت و قبیح است که هیگونه توجیهی را برایش نمی توان عنوان کرد ، اما در بین تیم های پرتماشاگر و پر طرفدار قطعا وجود تعدادی هنجار شکن هم اجتناب ناپذیر است و عادلانه تر این است که رفتار های تحریکی مثل اشتباهات داوری یا تحریک دسته مقابل در قبال این تعداد تماشاگران در نظر گرفته شود و با در نظر گرفتن درصد تعداد آنها در قیاس با جامعه تماشاگری کل استادیوم به نقادی پرداخته شود ، چرا که اگر در یک بازی به واسطه رفتار درصد کمی از تماشاگران، تیمی با جریمه سنگینی نطیر کسر امتیاز تنبیه شود که سنگ روی سنگ بند نمی شود.

و سوال دیگری که در این میان مطرح می شود این است که آیا فضای استادیوم های فوتبال گیلان در قیاس با کل کشور اینقدر حاد است که شدیدترین تنبیهات در قبال آن اعمال می شود ؟

 

  • ·         داماش در کدام دسته قرار می گیرد ؟

آنچه که مسلم است قطعا مدیران داماش به این رای صادره در کمیته استیناف تقاضای تجدید نظر خواهند داد و در مورد بخشیده شدن یا نشدن این تیم هم دو نظر وجود دارد.  دفعه قبل کمیته استیناف باشگاه سایپا را بخشید. یکی از دلایل این موضوع این بود که قاضی میدان سایپا و راه آهن اشتباهات تاثیرگذاری در آن بازی داشت و با اعلام پنالتی اشتباه به گواه کارشناسان داوری در حق سایپا اجحاف شده و به همین دلیل در استیناف با در نظر گرفتن این مسئله تا حدودی آب رفته برای سایپایی ها به جوی بازگردانده شد و در این میان داماشی ها هم امیدوارند در بررسی مجدد پرونده شان با در نطر گرفته شدن چنین دیدی در حق خودشان حداقل از کسر امتیاز تبرئه شوند.

اما دیدگاه دیگری هم در این مورد وجود دارد. برخی معتقدند پس از اینکه کمیته انضباطی از باشگاه ملوان در شهر آورد سنتی گیلان کسر امتیاز کرد ، اکنون با کسر امتیاز داماش به دنبال برقراری تساوی در کسر امتیاز ملوان و داماش بوده و اکنون که امتیاز کم شده ملوانی ها برگردانده نشده ،  امیدی به بازگردانده شدن امتیاز داماش هم نیست . در این میان فوتبالدوستان گیلانی منتظرند تا ببینند که با اعلام نطر استیناف داماشی ها در زمره کدام دسته قرار می گیرند؟ آیا مثل سایپایی ها بخشیده می شوند یا اینکه مثل ملوانی ها یک امتیازشان برگشت نمی کند.

 

نویسنده: میثم محبوب

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)