blank

کسب سه تساوى و دو باخت از مجموع پنج بازى هرگز آن چیزى نیست که بتواند هواداران زیاده خواه فوتبال رشت را راضى نماید. مردم در این منطقه از کشورمان همیشه شهره به این بوده اند که خواهان بهترین ها هستند و کم پیش مى آید به آنچه که دارند قانع باشند. و حالا که […]

کسب سه تساوى و دو باخت از مجموع پنج بازى هرگز آن چیزى نیست که بتواند هواداران زیاده خواه فوتبال رشت را راضى نماید. مردم در این منطقه از کشورمان همیشه شهره به این بوده اند که خواهان بهترین ها هستند و کم پیش مى آید به آنچه که دارند قانع باشند. و حالا که نتایج تیمشان خوب نیست این عدم رضایت نمود بیشترى هم پیدا مى کند.
اما این روزها یک تفاوت مشهود و غیرقابل انکار در اعتراضات و گله گذارى هاى مردمان شهرباران دیده مى شود. آنها از تاکتیک تیم در دقایق خاصى از بازى ایراد مى گیرند، نسبت به بازى کردن یا نکردن بازیکنى گله مى کنند، از عدم کسب نمودن نتیجه دلخواه معترض مى شوند اما بلافاصله نکته اى را یادآور مى شوند؛ باید از ناظمى و کادرش حمایت کرد. افشین با دست خالى تیمش را بسته و به توانایى اش اعتماد باید کرد…. تو گویى این حرفها را بلند بلند مى زنند تا هم دوست بشنود و هم دشمن! وارش اسپورت که به نوعى مرکز گردهمایى مجازى هواداران داماش هم هست و معمولا تیفوسى هاى این تیم در این سایت عضویت دارند، این روزها یک نظر سنجى بر روى صفحه اصلى خود گذاشته با این پرسش: آیا ناظمى به کار خود ادامه دهد یا خیر؟ و اتفاق جالب در نتیجه این نظرخواهى است، بیش از نود و یک درصد راى دهندگان خواهان ادامه کار سرمربى تیمشان هستند و این یعنى درجه بالاى اعتماد در اردوگاه داماش وجود دارد.
این همدلى و حمایت از کادر فنى اتفاق جدیدى است که هرگز پیش از این در شهر نظیرش روى نداده بود. چرا که کم صبر و تحمل بودن یکى دیگر از شاخصه هاى رشتى هاست و در این امر آنها مدتها قبل رکورد هواداران پرسپولیس در اعتراض به استیلى را جابجا کرده بودند! همه ى مربیانى که پیشتر بر نیمکت تیمهاى رشتى مى نشستند اعتراض هاى زود هنگام هواداران را دشمن شماره یک خود مى دانستند و امروز این حمایت مطلق اما غیر کورکورانه شاید بزرگترین قوت قلب تیم ناظمى باشد. والبته خود او هم بارها در مصاحبه هایش از هوادارنى نام برد که پس از باخت در ورزشگاه ماندند و ساعت ها او و تیمش را تشویق نمودند.
اما دلیل این حمایت منحصر فرد رشتى ها از تیمشان ریشه در چه چیزى دارد؟
پاسخ را باید به دو موضوع فنى و غیر فنى تقسیم کنیم. از نظر فنى باید بگوییم که تیم ناظمى بازى تماشاگر پسندى ارایه مى نماید و هرگز از رویارویى با حریف ولو اینکه قوى تر باشد و نامدار تر ترسى به دل راه نمى دهد. نمونه اش همین بازى آخر با استقلال مدافع عنوان قهرمانى را به یاد بیاورید. داماش گل نخست را به ثمر رساند و پس از دریافت گل مساوى بارها فرصت زدن گل دوم را داشت و اگر مهاجمانش توپ هایشان را از روى شش قدم به آسمان نمى زدند و داور یکى از آن دو صحنه مشکوک به پنالتى سوتش را به صدا در مى آورد ما اینجا مشغول به نوشتن تقدیر نامه از تیم ناظمى بودیم. این شجاعت و بى باکى در بازى هاى سال گذشته داماش در برابر استقلال و سپاهان و پرسپولیس هم به چشم مى خورد.
در بعد غیر فنى داستان کمى پیچیده تر خواهد بود. وقتى به تاریخ حضور تیمهاى رشتى در سطح نخست فوتبال ایران دقیق مى شویم یک نکته خاص به چشم مى خورد که البته موجب آزار هواداران فوتبال رشت هم مى شود و آن استفاده همیشگى از مربیان غیربومى و گاها خارجى به جاى به کار گرفتن از سرمایه هاى استان گیلان است. در همه ى تاریخ فوتبال رشت تنها نام چهار مربى رشتى در لیگ دسته اول که بعدها شد لیگ برتر به چشم مى خورد: مجید جهانپور، احمد صومى، امید هرندى و حالا افشین ناظمى همین و بس! اما تا دلتان بخواهد نام مربیان درجه چندم خارجى و داخلى برق خواهد زد! ( که البته در میانشان بودند بزرگانى چون ناصر حجازى، فریدون عسگر زاده، حسن روشن و… اما تعداد فیک ها بیشتر بود متاسفانه!!) به همین دلیل است که مردمان رشت نمى خواهند فرصتى که سال گذشته به رایگان از دست هرندى رفت این بار از مف ناظمى هم برود.
حالا ناظمى و کادر فنى جوانش تبدیل شده به آخرین سنگر دفاعى مربیان بومى در رشت و انزلى. دیگر همه اینجا مى دانند که اگر او نتیجه نگیرد و برود باید سالها به انتظار بشینند تا روزى در لیگى که معلوم نیست چه وقت خواهد بود مدیرى بیاید و ریسک کند و از یک گیلانى در تیمى که متعلق به این خطه است سود بجوید. امروز دو تیم ریشه دار ملوان و سپیدرود که همیشه شهره به مربیان گیلانى شان بودند دست نیاز به آن سوى مرزها و شهرها دوخته اند در حالى که امثال احمدزاده ها و هرندى ها پیاده بر خیابان هاى مه گرفته رشت و انزلى قدم مى گذارند.
حالا ناظمى تنها نماینده مردم شمال بر روى نیمکت لیگ برتر است و این شاید بزرگترین دلیل همدلى یک استان با اوست. همدلى که اگر با نتیجه گرفتن داماش همراه شود مى تواند دنیا را به کام شمالى نماید.

نویسنده: رادنى دیدار

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)