blank

مهدی صارمی که تقریبا در تمامی رقابتهای سبک وزن و چند رقابت سنگین وزن کشتی گیله مردی به قهرمانی رسیده بود، در آستانه ی ۳۵ سالگی، در لشت نشا نیز بر قله ی رقابتها ایستاد. مهدی یکی از نوادگان پهلوانی کهن به نام نعمت اکبرپور است که هیاهوی زیادی در کشتی سرای زادگاهشان، کلان کلایه […]

مهدی صارمی که تقریبا در تمامی رقابتهای سبک وزن و چند رقابت سنگین وزن کشتی گیله مردی به قهرمانی رسیده بود، در آستانه ی ۳۵ سالگی، در لشت نشا نیز بر قله ی رقابتها ایستاد.

مهدی یکی از نوادگان پهلوانی کهن به نام نعمت اکبرپور است که هیاهوی زیادی در کشتی سرای زادگاهشان، کلان کلایه ی رحیم آباد بر پا کرده اند.

blankپسران نعمت به نامهای ابراهیم و رحمت، و نواده های دختری اش به نامهای منصور، سیروس و محسن محمدپور، همگی کشتی گیرانی قابل اعتنا بوده اند. اما در این میان باید از اردشیر صارمی هم نام برد که به عنوان داماد خانواده، به جمع آنها ملحق شد و در آخرین شب کشتی گیری خود پسر یازده ساله اش – مهدی – را با خود به کشتی سرا برد تا شاهد میدان داری و پیروزی پدر باشد. این تنها تجربه ی مهدی از تماشای کشتی پدر بود. سپس با تشویقهای پدرش در کشتی گیری پیشرفت کرد و با کسب مهارت در کشتی آزاد، در کشتی گیله مردی به پیروزیهای خیره کننده ای رسید. او با وزنی کمتر از ۷۰ کیلو، گاهی در مقابل کشتی گیرانی با بیش از ۱۰۰ کیلو، نظیر حسن رمضانی املشی به پیروزی رسیده است. او همانند بسیاری از آزادکاران کشتی گیله مردی، یک زیرگیر قهار است، به گونه ای که وقتی پای حریفی را به چنگ می آورد حاضران در کشتی سرا آن کشتی را تمام شده تلقی می کنند.

مهدی صارمی در کشتی آزاد در رده ی نوجوانان و جوانان در سطح کشور به قهرمانی رسیده است و سابقه ی تن به تن شدن با حسن رنگرز را نیز در کارنامه دارد. بنا بر این عجیب نیست که او به هیچ وجه کشتی گیری بزن نباشد و در میادین کشتی گیله مردی از ضربه های مشت استفاده نکند. همین خصوصیت باعث میشود یکی از اسطوره های پیشکسوت کشتی گیله مردی به نام میرشجاع موسوی، اهل مرزدشت خمام، بر این باور باشد که کشتی گیری نظیر مهدی صارمی، چنانچه در دهه های پیش ظهور میکرد هرگز به موفقیت نمی رسید، زیرا در آنزمان با زیرگیری صرف، و بدون استفاده از مشتزنی، رسیدن به پیروزی در میادین کشتی گیله مردی محال بود. نکته ی دیگری که میرشجاع به آن اشاره میکند تعدد دفعاتی است که صارمی با « دست زدن » کشتی را قطع میکند. با اینحال دیگر چهره ی شاخص پیشکسوت کشتی گیله مردی، یعنی رجبعلی اسکندری، مهدی صارمی را بعنوان نابغه ای در عرصه ی کشتی گیله مردی میشناسد. به هر ترتیب مهدی صارمی در رقابت با حریفانی نظیر بهزاد خواجوی از ماکلوان، حسین محمد زاده از رشت و صابر حسینی از مازندران، یکی از پر افتخارترین کشتی گیران تاریخ معاصر کشتی گیله مردی، و مردیست که بعنوان یک معلم ورزش و یک انسان درستکار و مردم دوست، شایسته ی عنوان پهلوان نیز هست.

مهدی صارمی در روستای ماچیان رحیم آباد متولد شده و رشد یافته است. خانه ی پدری اش در مجاورت جاده ای در میان شالیزارهای سبز کلنکلایه، آرامش دلپذیری دارد. جایی که یک معلم بازنشسته در آن زندگی میکند که نامش اردشیر صارمی است. اردشیر نیز مانند بسیاری از اهالی رحیم آباد شیفته و دلداده ی کشتی محلی است. مردی ساده و صادق و صبور که کشتی گیله مردی برای او نه وسیله ای برای کسب درآمد یا حصول شهرت، بلکه ورزشی اصیل و محلی بود که پرداختن به آن را همانند بسیاری از مناسک بومی و آیینی، مقدس می دانست. هرچند که « صارمی پدر » همانند « صارمی پسر » در کشتی گیله مردی به شهرت و موفقیت نرسید، اما او نیز خاطرات تلخ و شیرین مختص به خود را دارد. اردشیر صارمی در دهه ی ۵۰ با کشتی گیرانی نظیر ابراهیم شعبانی از خوناپشتان، عیسی فرمانبر از املش هم دوره بود. او شکست از نادر املشی را به خاطر می آورد. و همینطور به اوج رسیدن در میدان کشتی ناصرسرا و پیروزی بر هادی رحمتی. اما خاطره انگیزترین میدان اردشیر صارمی میدان کشتی گلسار رشت بوده است.

در سال ۱۳۶۱ تیم کشتی کلنکلایه با دو دستگاه پیکان عازم رشت شد و در شبی که تمام نماینده هایش بر زمین خوردند، اردشیر صارمی که حتی یارانش شکستش را آرزو میکردند در گلسار به پیروزی رسید و رقمی معادل با ۶۵۰ تومان از تماشاگران، دوران دریافت کرد که در آنزمان پول هنگفتی محسوب میشد.

خاطرات شیرین اردشیر صارمی با پیروزیهای تمام نشدنی فرزند خلفش مهدی صارمی در کشتی سراها امتداد یافته است.

 

در تصویر مربوط به این مطلب،مهدی صارمی (سمت راست ) در مبارزه با شاپور معینی دیده میشود.داور،ناصر مهدوی است.

نویسنده: وحید شعبانی

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)