blank

 اما فرا تر از این نامها نام میرشجاع موسوی می درخشد که به عنوان یک پهلوان محبوب و موقر در روستای تسیه ی خمام زندگی می کند. میرشجاع نامدارترین و موفق ترین پهلوان تاریخ معاصر کشتی گیله مردی خمام محسوب میشود و امروزه در آستانه ی ۶۵ سالگی از ارکان برگزاری رقابتهای کشتی گیله مردی […]

 اما فرا تر از این نامها نام میرشجاع موسوی می درخشد که به عنوان یک پهلوان محبوب و موقر در روستای تسیه ی خمام زندگی می کند. میرشجاع نامدارترین و موفق ترین پهلوان تاریخ معاصر کشتی گیله مردی خمام محسوب میشود و امروزه در آستانه ی ۶۵ سالگی از ارکان برگزاری رقابتهای کشتی گیله مردی در نقاط مختلف خمام می باشد که طی سالهای گذشته با شور و نظم قابل قبولی برگزار شده اند.

خمام امسال هم میزبان کشتی گیران گیلک و مازنی است و بعد از میزبانی خوب روستای دافچاه در سال ۹۰، میزبانی با شکوه روستای کلاچاه در سال ۹۱، امسال نوبت میزبانی از رقابتهای کشتی گیله مردی خمام به روستای خاچکین رسیده است.

کشتی سرای خاچکین در ابتدای جاده ای که از این روستا به سمت چوکام می رود در محوطه ی زمین فوتبال روستا واقع شده و با ریسه های لامپهای کم مصرف، روشن و چراغانی شده است.

ایمان سهیلی که در سال ۹۰ و ۹۱ مسئول برگزاری کشتی گیله مردی در خمام بود امسال هم چنین نقشی را ایفا میکند. نام ایمان سهیلی برای علاقمندان به کشتی گیله مردی یادآور خاطرات مربوط به کشتی گیری خمامی به نام نصرت سهیلی است که در اواخر دهه ی ۵۰ و اوایل دهه ی ۶۰ یکی از چهره های شاخص کشتی گیله مردی بود. نصرت سهیلی کشتی گیری تنومند و سنگین وزن بود که مشتهای مهلکی داشت و با اتکا به همین مشتها حریفان زیادی را بر زمین می زد و در کشتی هایی که در منطقه برگزار میشد بارها به قهرمانی رسید. او که هنوز به ۶۰ سالگی نرسیده است در کنار برادرزاده اش ایمان، و دیگر چهره های کشتی خمام بانی برپایی کشتی های زیادی در زادگاهش بوده است.

اینها در شرایطی ست که یکی از زبده ترین چهره های کشتی خمام به نام قربان گلعلی زاده که خود از ارکان برپایی کشتی در منطقه بوده است هنوز خاطرات تلخ لغو مجوز برپایی کشتی در خمام را از خاطر نبرده است. چهار سال پیش قربان و دوستانش بعد از اخذ مجوز قانونی اقدام به برپایی کشتی سرایی نمودند که قرار بود میزبان رقابتهای کشتی گیله مردی باشد اما در یک اتفاق عجیب مجوز برپایی رقابتها لغو شد و ضرری چند میلیونی روی دست کشتی آورهای ساده ای گذاشت که افراد ثروتمندی نبودند و هنوز هم خبری مبنی بر جبران خسارت آنها به دست کسی نرسیده است.

شن ریزی در میدان کشتی، برق کشی، برپایی داربست برای سکوی تماشاگران و محصور کردن محوطه ی کشتی سرا تمام کاریست که یک کشتی آور باید با سرمایه ی خود انجام دهد و منتظر فروختن بلیط و بازگشت سرمایه اش باشد. غیر از مزد داوران و کارکنان کشتی سرا، کشتی آور باید بخش عمده ی درآمد حاصل از فروش بلیط را صرف دعوت از کشتی گیرانی کند که از نقاط دوری نظیر رحیم آباد، کلاچای، رامسر یا تنکابن می آیند. و بدتر اینکه با توجه به برپایی همزمان کشتی در چند نقطه از استان، کشتی گیران نام آورتر در کشتی سرایی به میدان می روند که پیشنهاد مالی بهتری را به آنها عرضه کند.

در چنین شرایطی تحمیل خسارت به کشتی آوری نظیر قربان گلعلی زاده برای جامعه ی سنتی کشتی گیله مردی خاطره ی تلخی محسوب می شود. خاطره ی تلخی که امید است با حمایت از کشتی آورهای دیگری که خطر پذیرش ضرر را به جان می خرند فراموش شود.

کشتی جام رمضان در خاچکین بعد از پشت سر گذاشته شدن شبهای احیا و بارندگی ادامه یافته است قیمت هر قطعه بلیطش ۲۰۰۰ تومان است، با اینحال نشستن بر بلندای سکوهای کشتی سرای زیبای خاچکین و تماشای مبارزه ی اصیل و پرهیجان کشتی محلی برای مردم عاشق کشتی قیمت ندارد.

نویسنده: وحید شعبانی

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)