blank

اینجا فوتبال به نوعى اصل نیست، بلکه ابزارى است که مى توان به بهانه ى آن، چیزى را که دوست دارید بدست آورید؛ حس برترى جویى نسبت به رقیب… ثابت کردن آنچه که دوست داشتید به دست بیاورید و مدتها از آن ناکام بودید را اینجا جستجو خواهید کرد. داستان، داستان رقابت است در همه […]

اینجا فوتبال به نوعى اصل نیست، بلکه ابزارى است که مى توان به بهانه ى آن، چیزى را که دوست دارید بدست آورید؛ حس برترى جویى نسبت به رقیب… ثابت کردن آنچه که دوست داشتید به دست بیاورید و مدتها از آن ناکام بودید را اینجا جستجو خواهید کرد. داستان، داستان رقابت است در همه ى سطوح مردمان این منطقه. شما نباید به هیچ عنوان در برابر رقیب کم بیاورید. این کامنت یک هوادار را هرگز فراموش نکنید؛ یا ببرید،یا بمیرید!
 
ریشه ى این داستان کجاست؟
اینکه این حس رقابت از کجا به وجود آمده و ریشه ى این عداوت از چه بوده است کسى به درستى نمى داند اما یک چیز را با قاطعیت مى توان گفت: بزرگترین دلیلش میل به بهترین و سرتر بودن است بین مردمان این دو شهر.اینکه دهها هزار پیوند فامیلى بین مردم این دو شهر نتوانسته ذره اى از حس این رقابت بکاهد و البته بالا رفتن فیتیله ى کرى و مبارزه بین مردمان این دو شهر که گاه تبدیل به یک جنگ تمام عیار هم مى شود،هرگز این رابطه را به سیاه چال جدایى و نفرت پرتاب نکرده است، خود دلیلى است که آنها به سبک خود حد اعتدال را نگاه خواهند داشت. اما آنچه که منحصر به فرد است و براى بیگانه ها مایه تعجب، نوع منحصر به فرد به وقوع پیوستن این هنجار اجتماعى است. شما به عنوان یک انزلى چى مى توانید همیشه صبحانه ى روزهاى کاریتان را به همراه همکار رشتى خود میل نمایید، یا رشتى باشید و هر روز نهار را در رستوران رویایى آندرانیک انزلى نوش جان کنید. اما یقین بدانید پنج شنبه چه در ورزشگاه حضور داشته باشید چه پاى شبکه ى باران نشسته اید، این مسابقه را بدون حضور مردمان شهر همسایه نگاه خواهید کرد…بله حتا شما دوست عزیز!
پرواز قو در آسمان بندر
ملوان یگانه سمبل اتحاد و همدلى مردم بندر است. مردمانى که بر سر بسیارى از مسایل روز مره با هم تضاد آرا دارند و به قولى خط هم را نمى خوانند اما کافى است یک شاه کلید رو کنید، کلید واژه اى به نام ملوان! به طرز معجزه گونه اى خواهید دید که به مانند یک رهبر انقلابى شما لشکرى از پیروان متعصب و وفادار را پیرامون خود خواهید داشت. دو سال گذشته براى همین جماعت متعصب سالى کابوس وار و سیاه بود، تیره تر از اوضاع نابسامان اقتصادى منطقه و ناامیدتر از تورهاى خالى ماهیگیرانش. امسال ملوانان براى نخستین بار در تاریخ خود تن به یک ناخداى غیر بومى که هیچ، سکان را دست یک مربى خارجى داده اند. حالا یک برد دلچسب روحیه بخش در داربى چون کیمیایى معجزه بخش همه چیز را درست مى کند و بعد از باخت ناامید کننده خارج از خانه امیدها به بندر باز مى گردد.
 
این داماش منه، دوسش دارند خیلى زیاد!
داماش، نامى که براى مردمان شهر باران مترادف شده با صرف کردن فعل خواستن. آنها در دو، سه سال گذشته در حالى که یک لشکر براى تصاحب محبوبشان دندان تیز کرده بودند مردانه ایستادند و پشت به پشت هم دادند و حقشان را از دهان شیر بیرون کشیدند. رشتى ها در حالى هر سال را در نهایت ندارى به پایان مى بردند که تصور مى کنند با شروع لیگ همه چیز درست مى شود، اما واقعیت تلخ تر از تصورشان است. فعلا که استارت آنها با ندارى آغاز شده و دلگرمى شان کادر فنى بومى و بازیکنان وفادارشان است. رشتى ها امیدشان را در ساق هاى خسته بازیکنانى جستجو مى کنند که دغدغه هاى مالى یک لحظه رهایشان نمى کند و البته میل به جاه طلبى و اثبات نمودن مربى جوانى به نام افشین ناظمى. کافى است تا افشین و داماش از انزلى دست پر بازگردند، آن وقت تا مدتها نزد هواداران بیمه خواهند بود.
 
پیشگویى
از یک هوادار داماش پرسیدم اگر تیمت آخر لیگ پانزدهم شود چه احساسى خواهى داشت؟ بلادرنگ پاسخ داد اگر ملوان شانزدهم باشد، ما کار خودمان را درست انجام داده ایم! در این نوع بازیها پیشگویى دل شیر مى خواهد و پوستى کلفت!چرا که هیچ چیز سر جایش نیست و پرواز مگسى مى تواند همه ى معادلات را بر هم زند. باید دید پنج شنبه شب خوشبختى کدام تیم خواهد بود و در پایان پرچم هاى سپید در بلوار انزلى به رقص در مى آیند یا بیرق هاى داماش در کارناوال اتومبیل هاى در بازگشت از انزلى، جاده انزلى تا رشت را تسخیر خواهند کرد؟ پاسخ هر چه باشد، مطمئن باشید که این مسابقه فقط سه امتیاز نخواهد داشت!

نویسنده: رادنى دیدار

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)