blank

در ۳۷ کیلومتری جنوب غربی شهر شاندرمن و در منطقه ای مرتفع و پوشیده از درختان  خودرو , غاری قرار دارد که در سال ۱۳۸۸ با نام غار (( آویشو ))  به همت جمعی از علاقه مندان به طبیعت  در فهرست آثار طبیعی و ملی کشور ثبت شده است. این غار شگفت انگیز و کم […]

در ۳۷ کیلومتری جنوب غربی شهر شاندرمن و در منطقه ای مرتفع و پوشیده از درختان  خودرو , غاری قرار دارد که در سال ۱۳۸۸ با نام غار (( آویشو ))  به همت جمعی از علاقه مندان به طبیعت  در فهرست آثار طبیعی و ملی کشور ثبت شده است.

این غار شگفت انگیز و کم نظیر آبی که تا کنون ۱۵۰۰ متر از مسیر آن توسط تعدادی از کوهنوردان و غارپیمایان پیمایش شده است , بعلت وجود چشمه های مختلف در اطراف آن جزء غارهای رودخانه ای محسوب می شود که شامل دو دهانه بزرگ و کوچک با ارتفاع بیست متر و شش متر به صورت کانالهایی در سنگ های آهکی اطراف خود توسعه یافته است.

آویشو  در واقع یک اصطلاح تالشی است که از دو کلمه آو (آب)  و ویشو (فرو می رود) و به معنای محل فرو رفتن آب می باشد  این غار دالانی در ارتفاعات سرسبز روستای سیاهمرد شاندرمن به سمت این شهر جریان دارد و هیچکس تاکنون به درستی نتوانسته است تمام مسیر آن را جهت کشف محل تخلیه آب پیمایش نماید اما در بخش های که پیموده شده است دالان وتالارهایی وجود دارد که کف آن بدون  شیب و کاملا بصورت افقی بوده و تنها چند مورد مسیر انحرافی در آن وجود دارد.

آویشو بعلت وجود چاههای بزرگ و کوچک تشابه زیادی به غار علی صدر در همدان دارد اما بعلت وجود مشکلاتی در مسیر دسترسی به آن متاسفانه تاکنون از دید بسیاری از علاقه مندان پنهان مانده است.

این غار کم نظیر بعلت قرار داشتن در ارتفاعات زیبا ودیدنی شهرستان ماسال و جود منطقه ای بکر وجنگلی و مناظر شگفت انگیزی که در اثر جریان آب ورسوب املاح آهکی در آن ایجاد شده است می تواند بسیاری از علاقه مندان به طبیعت را از نقاط مختلف ایران و جهان جهت بازدید وانجام کارهای علمی و تحقیقاتی  به خود جلب نماید اما متاسفانه تاکنون بعلت عدم معرفی و وجود مشکلاتی در مسیر دسترسی همچنان ناشناخته باقی مانده است.

تنها راه دسترسی به این اثر کم نظیر با استفاده از ماشین جاده ای خاکی با  طول بیش از ۳۰ کیلومتر است که آنهم در روزهای بارندگی چندان مناسب نمی باشد واز طرفی بعلت عدم ایجاد امکانات بهداشتی و رفاهی برای بازدیدکنندگان و عدم انجام کارهای تبلیغاتی  بسیاری از علاقه مندان از بازدید آن منصرف می شوند در حالیکه می توان با راه اندازی تورهای علمی و سیاحتی , احداث اماکن رفاهی در فاصله جاده اصلی و غار که  کمتر یکصد متر می باشد و اقدامات محدود دیگری پای گردشگران را به این منطقه باز و ویژگی هی کم نظیر آن را به دنیا معرفی نمود.

بنابراین لازم است شورای شهر شاندرمن ,بخشداری این بخش و مسئولین شهرستان جهت کمک به معرفی  این اثر شگرف طبیعی  که بدون تردید موجب رشد وشکوفایی اقتصاد منطقه خواهد شد اقدامی شایسته و درخور بعمل آورند.

نویسنده: جبار نوروزی

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)