blank

به گزارش خزرآنلاین انتخابات شورای شهر امسال فقط در رشت خبر ساز نبود ، بلکه کیلومترها دور تر و در غرب مرکز استان گیلان هم انتخابات پرماجرایی حاکم بود تا جایی که عزل بخشدار منطقه را هم با خود در پی داشت. تنیان کجاست ؟ تنیان روستایی از توابع بخش میرزا کوچک  شهرستان صومعه سرا […]

به گزارش خزرآنلاین انتخابات شورای شهر امسال فقط در رشت خبر ساز نبود ، بلکه کیلومترها دور تر و در غرب مرکز استان گیلان هم انتخابات پرماجرایی حاکم بود تا جایی که عزل بخشدار منطقه را هم با خود در پی داشت.

تنیان کجاست ؟

تنیان روستایی از توابع بخش میرزا کوچک  شهرستان صومعه سرا است که در بیست کیلومتری مرکز این شهرستان قرار دارد و در منطقه ای جنگلی و کوهستانی با طبیعت و مناظری دیدنی واقع شده است.

این روستا تا چند سال گذشته از نقاط محروم کشورمان به حساب می آمده و از سال ۸۵ با سفر رئیس جمهور به آنجا به عنوان یکی از مناطق گردشگری به ثبت رسیده است و از ان پس اعتبارات ویژه ای هم برای سامان گرفتن این خطه تخصیص داده شد.

این روستا به لحاظ موقعیت جغرافیایی و  جاذبه های طبیعی از پتانسیل بالایی برای جذب گردشگر برخوردار می باشد و به همین جهت در سطح ملی به عنوان یکی از مناطق نمونه گردشگری به ثبت رسیده است.

در دل این طبیعت بکر تنیان همواره اخبار و وقایع جالبی از مردمان آن روایت می شود که یکی از نمونه های آن در بحث انتخابات است ، جالب است بدانید انتخابات شوراهای اسلامی در این روستا با چنان حساسیتی برگزار می شود که تعجب خیلی ها را از بابت جدال برای تصاحب کرسی شورای تنیان بر می انگیزد.

انتخابات شورای اسلامی ۹۲ تنیان

انتخابات شورای اسلامی تنیان در ۲۴ خرداد ۹۲ همزمان با سایر نقاط کشور برگزار شد که بدون اغراق مشارکت تقریبا کامل مردم منطقه را به همراه داشت و کاندیداها برای تصاحب ۵ کرسی شورای این روستا با تمام وجود با هم به رقابت پرداختند و در نهایت پس از شمارش اولیه ۵ نفر به عنوان منتخبین این انتخابات معرفی شدند و این در حالی بود که از همان ابتدا حرف و حدیث های مختلف و اعتراضاتی در خصوص این انتخابات و حواشی مختلف آن در این روستا به گوش رسید و کم کم هم جدی تر شد.  

در نهایت هم بنا به دستور هیات اجرایی انتخابات استان دو صندوق به شماره ۱۰ و ۱۳  روستاهای قروقبون و سیاه  خانی از توابع تنیان صومعه سرا برای شورا باز خوانی شد.

طی این اقدام که با حضور هیات اجرایی مرکزی شهرستان، هیئت اجرایی بخش میرزاکوچک، اعضای هیات نظارت شهرستان و بخش میرزا کوچک و اعضای شورای تامین صورت گرفت تغییراتی در لیست منتخبین تنیان صورت گرفت. بطوری که یکی از اعضای انتخاب شده در لیست ۵ نفره اولیه حذف و یکی دیگر از اعضای علی البدل به عنوان یکی از ۵ عضو اصلی  به جمع شورای چهارم تنیان راه یافت.

البته بازشماری این دو صندوق حواشی جالب را هم با خود به همراه داشت که خواندن ان خالی از لطف نیست.

بخشدار از مخالفت برای باز شماری تا برکناری

داستان از این قرار است که از زمانی که بحث بازشماری این دو صندوق تنیان به میان می آید با مخالفت سرسخت ابراهیم چراغی بخشدار بخش میرزا کوچک مواجه می شود و وی  به هیچ عنوان زیر بار انجام آن نرفته و راوی خبر می دهد که حتی پس از آن وی تلفن همراه خود را خاموش می کند تا مخالفت خود با موضوع را نشان دهد، غافل از اینکه  سر همین موضوع  از سوی استانداری پرونده عزل وی از سمت بخشداری کلید خورده و جناب بخشدار تا روشن کردن مجدد گوشی تلفن همراهش از سمتش برکنار می شود و حتی به طور موقت سرپرستی بخشداری میرزا کوچک هم به معاون فرماندار شهرستان  صومعه سرا سپرده می شود.

بدین ترتیب انتخابات شورای اسلامی تنیان علاوه بر جابجایی نفرات اصلی و علی البدل ، تغییر بخشدار را هم با خود به همراه داشته تا به انتخاباتی پر سر و صدا تبدیل شود.

علل عزل بخشدار از زبان رئیس هیات عالی نظارت بر انتخابات شورای اسلامی استان

در همین رابطه جبار کوچکی نژاد رئیس هیات عالی نظارت بر انتخابات شورای اسلامی استان گیلان در سخنانی تمرد از دستور استاندار مبنی بر شمارش مجدد دو صندوق خبرساز تنیان را علت اصلی عزل بخشدار ذکر کرده و می گوید:  بخشدار   گوراب زرمیخ صومعه‌سرا به دلیل تمرد از دستور استاندار گیلان از مقام خود عزل شده است.

وی همچنین اضافه می کند : قبل از عزل بخشدار به وی دستور داده شده بود که با هیات عالی نظارت استان در بازشماری صندوق‌ها همکاری کند اما وی مقاومت کرد و ما با اخذ مجوز از تهران و تشکیل شورای تأمین، پس از عزل بخشدار صندوق‌ها را بازشماری کردیم.

کوچکی نژاد در ادامه یاد آور می شود که پس از عزل بخشدار بازشماری این دو صندوق مورد نظر بازشماری شده و پس از تغییر در تعدادآرای شمارش شده قبلی حتی موجب جابجایی تعدادی از اعضای اصلی با علی البدل اعلام شده در فهرست قبلی شده است.

نویسنده: بهنام – م

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)