blank

امسال یکی از سخت ترین سالهای زراعی شالیکاران گیلان است بعلت ناچیز بودن  بارش برف در فصل سرما و کافی نبودن  ذخیره یخچالهای طبیعی در ارتفاعات, ذخیره آب مورد نیاز حتی به نیمه های اردیبهشت هم نرسید. هرچند بارندگی مفصل آخرین روزهای بهار جانی تازه به شالیزارها داد اما باز هم بعلت عدم وجود سدها […]

امسال یکی از سخت ترین سالهای زراعی شالیکاران گیلان است بعلت ناچیز بودن  بارش برف در فصل سرما و کافی نبودن  ذخیره یخچالهای طبیعی در ارتفاعات, ذخیره آب مورد نیاز حتی به نیمه های اردیبهشت هم نرسید. هرچند بارندگی مفصل آخرین روزهای بهار جانی تازه به شالیزارها داد اما باز هم بعلت عدم وجود سدها و آب بندهای مناسب در مسیر رودخانه ها عملا ذخیره ای برای استفاده در زمان مورد نیاز باقی نماند.

اینک درصد زیادی از مزارع گیلان بویژه در ارتفاعت این استان در اثر خشکسالی گاه تا صددرصد آسیب دیده اند و اگر ظرف یک هفته آینده شاهد ریزش باران رحمت نباشیم بدون تردید بسیاری از اراضی گیلان به سرنوشتی مشابه دچار شده و امسال هیچ محصولی برداشت نخواهند نمود.

در اینگونه موارد کشاورزان زمین های هم سطح با دریا و غیر مرتفع, قادر به حفر چاه و استفاده از آبهای زیر زمینی اند اما در مناطق مرتفع این امکان بدلایل مختلف وجود ندارد و کشاورزان تنها باید نظاره گر نابودی دسترنج یک سال تلاش خود باشند.

اینک با طولانی شدن زمان خشکسالی تمام نگاهها به سمت مسئولین دوخته شده است که اگر در حال حاضر حتی قادر به استفاده از روش باروری مصنوعی  ابرها جهت نزول ریزش آسمانی نیستند شاید با اقدامی که از دستشان بر می آید قدری از آلام کشاورزان کاسته و مرهمی بر زخمهایشان بگذارند چرا که درصد زیادی از کشاورزان بعلت بی اطلاعی و شاید دست تنگی زمین های خود را بیمه نکرده اند و بنابراین امیدی به دریافت خسارت ندارند و از طرفی کشاورزی تنها را ه امرار معاش آنهاست.

در چنین مواردی به نظر می رسد عمق فاجعه گاه از وقوع بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله نیز بیشتر باشد چرا که نظاره تدریجی نابودی تمام امیدها و آرزوها برای گذران یک سال زندگی تاثیرات روانی فراوانی بر زحمت کش ترین قشرجامعه خواهد گذاشت، فاجعه ای که جز با دستان توانمند مسئولین بلند مرتبه کشور قابل جبران نیست و این عمل را می توان با پرداخت مبلغ پنج الی شش میلیون تومان کمک بلاعوض در هر هکتار به کشاورزان البته باتوجه به میزان خسارت از محل ذخیره حوادث غیر مترقبه انجام داد تا لااقل کشاورزان بتوانند امید و توان ادامه این شغل و گذران امور ضروری زندگی خود را در یک سال آینده داشته باشند و مسئولین نیز که سال ها برنج تولیدی آنها را خریده اند در این روز مبادا و برای یک سال هم که شده رنجشان را به جان بخرند و رضایت خدا و خلق خدا را  کسب نمایند!

نویسنده: جبار نوروزی

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)