blank

نقش رسانه ها در آستانه قرن ۲۱ بر کسی پوشیده نیست تا بخواهیم در خصوص آن مقدمه ای بنویسیم و یا به تبیین آن بپردازیم ، چرا که امروزه نمونه ای از آن را می توان در بیداری های اسلامی در خاورمیانه بر شمرد که همچنان ادامه دارد. پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران به رهبری […]

نقش رسانه ها در آستانه قرن ۲۱ بر کسی پوشیده نیست تا بخواهیم در خصوص آن مقدمه ای بنویسیم و یا به تبیین آن بپردازیم ، چرا که امروزه نمونه ای از آن را می توان در بیداری های اسلامی در خاورمیانه بر شمرد که همچنان ادامه دارد.

پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام راحل نیز در آیینه رسانه ها اتفاق افتاد و امروزه رهبری معظم انقلاب نیز با اشراف کامل بر نقش قلم و رسانه و اهمیت اطلاع رسانی در جامعه به مسئولان کشور خطاب می کند که هر مسئولی ، هر اندازه که مسئولیت دارد باید اطلاع رسانی کند.

اما اینجا شهرستان رامسر است ،شهری که بنا به یادداشت یکی از همکاران خبری مان در سال گذشته ، “اطلاع رسانی تعطیل است”.

مسئولین شهرمان از رسانه گریزانند و از مطبوعات فاصله می گیرند.

چرایی این امر را می توان در عدم توجه مسئولان شهرستان به رسالت مطبوعات و رسانه و نگاه به اصطلاح ویترینی شان به اصحاب رسانه  برشمرد که هر از چند گاهی به سان بچه یتیمی که گریه سر می دهد نوازش می کنند و در اولین فرصت به صورت کاملا هماهنگ به باد فراموشی سپرده می شود تا باز هم صدای ضجه بشنوند ، تصورمان این است که شاید تکرار این ضجه ها برایشان گوش نواز باشد!

۲۴ خرداد ۹۲ را هنوز در خاطر داریم که مردم وفادار به جمهوریت و اسلامیت کشورمان ایران عزیز چنان استوار در پای صندوق های رای حاضر شدند که دشمن زبون را بسان گذشته مایوس از تدابیر شیطانی خود کردند و برگ زرینی بر افتخارات این کشور افزودند .

در رامسر نیز بنا به مصاحبه فرماندار شهرستان ، مردمانش ۱۰۰ درصد پای صندوق های رای حاضر و رای خود را در سه صندوق شوراهای شهر و روستا ،میاندوره ای مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری انداختند.

اما این سوال مطرح می شود که در این حضور ۱۰۰ درصدی مردم  شهرستان رامسر اصحاب رسانه چه نقشی را ایفا کردند و در کجای تشویقات معمول جای گرفتند؟

متاسفانه باید گفت مسئولین ارشد شهرستان حتی با زبان ، از مسئولیت خطیر رسانه در امر هدایت  تشویق مردم به مشارکت در برهه انتخابات سپاسگزاری نکردند در حالیکه با علم بر اینکه که نقش بی بدیل رسانه در آن دوران حماسه آفرین قابل چشم پوشی نبود و در آینده نیز نخواهد بود و حماسه ۲۴ خرداد را به تنهایی تصاحب کرده و نقش رسانه را به کلی فراموش کردند و حتی در زمره داشتن یک لوح تقدیر ناقابل مجاز ندانستند ، امری که در دیگر شهرستان های استان مازندران در همان فردای انتخابات به صورت ویژه  انجام شد و در روز انتخابات و قبل از آن ، جایگاه رسانه به صورت شفاف مورد تبیین قرار گرفت  و از آن استفاده شد.

تودیع معارفه بی سرو صدای فرماندهی نیروی انتظامی شهرستان رامسر در روزهای اخیر نیز برگ دیگری از مظلومیت اصحاب رسانه می باشد که در کمال بی خبری ،مسئولی را جایگزین فرمانده بازنشسته کردند و  حضور تنها خبرنگار ، آنهم از صدا و سیمای ملی را نیز بر نتافتند و عذر وی را خواستند و به بیرون از جلسه هدایتش کردند.

مگر نه این است که اصحاب رسانه به عنوان بازوان اجتماعی نیروی انتظامی در کاهش جرائم ،معضل اعتیاد و… کمک کار خوبی است ؟

با نادیده انگاشتن وظایف اصحاب رسانه در سپردن مسئولیت های بازدارندگی جرائم در جامعه توسط نیروی انتظامی ،قطعا اولین آسیب آن را خود مردم می بینند و بعدها گریبانگیر خود سبزپوشان نیروی انتظامی نیز خواهد شد.

حال با عنایت به این موضوع افکار عمومی چگونه می تواند  ، بدون اطلاع و شناخت کافی از مسئولین نیروی انتظامی کمک حال آنها باشند و با آنها رابطه ای صمیمی برای بازگویی برخی از واقعیت ها و درد و دلهایی که منجر به کاهش جرائم و برخورد با سارق ،کشف جرم و … شوند.

در مورد آخر می توان اشاره به برخورد تامل بر انگیز و بازدارندگی خبرنگار شهرستان ، توسط  مسئول کمیته امداد امام خمینی هنگام بازدید از مددجویان به همراه مدیر کل متبوع و خیرین محترم بر شمرد که این نیز در جای خود قابل بررسی است.

در پایان از آنجاییکه که در آستانه ۱۷ مرداد روز شهادت شهید محمود صارمی و روز خبرنگار قرار داریم از مدیر کل ارشاد اسلامی استان مازندران ،روابط عمومی استانداری مازندران و در راس همه آنها از استاندار مازندران می خواهیم تا رویه فوق را مورد بررسی قرار داده و به مدیران ارشد شهرستان رامسر گوش زد نمایند که رهبر معظم انقلاب فرمودند “مطمئنا در این پاسخ گویی، حقایق شیرین و بسیاری برای مردم روشن خواهد شد و خدمات بزرگی که انجام گرفته است، به مردم گفته خواهد شد. در این پاسخ گویی، مسئولان به کمبودها و نواقصی در کار خود پی خواهند برد که آنها را برطرف خواهند کرد”.

نویسنده: محمدرضا بهرامی

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)