blank

به گزارش خزرآنلاین و به نقل از روزنامه معین، در دیدار نهایی این دوره از رقابت ها، تیم های ملی کاراته ایران و ماکائو به مصاف هم رفتند که در نهایت تیم ملی کاراته ایران با برتری برابر حریف خود، عنوان قهرمانی را کسب کرد، در دیدار رده بندی نیز تیم کاراته منتخب گیلان حریف […]

به گزارش خزرآنلاین و به نقل از روزنامه معین، در دیدار نهایی این دوره از رقابت ها، تیم های ملی کاراته ایران و ماکائو به مصاف هم رفتند که در نهایت تیم ملی کاراته ایران با برتری برابر حریف خود، عنوان قهرمانی را کسب کرد، در دیدار رده بندی نیز تیم کاراته منتخب گیلان حریف خود منتخب تهران را شکست داد و مقام سوم را کسب کرد.

اما خارج از بحث فنی این رقابت بین المللی که در جای خود بسیار پر اهمیت است باید به حاشیه جالب تر از متن آن نیز اشاره کرد، کمتر پیش می آید که رقابتی در این سطح با حضور تیم های ملی دو کشور در گیلان برگزار شود و اکنون این مهم که با درایت هیئت کاراته و سرمربی گیلانی تیم ملی کاراته رخ داد و در چارچوب یک رقابت رقابت چهارجانبه تیم های ملی کاراته ایران و ماکائو جمعی ورزشی را گرد هم آوردند جای خالی مدیرکل ورزش و جوانان استان بدجوری احساس می شد این قضیه زمانی توی ذوق می زد که دریافتیم شخص اول ورزش استان حضور در مسابقه گل کوچک فوتبال محلات در شهرستان محل تولد خود را به این رقابت بین المللی ترجیح داده است.

اما خوشبختانه کاراته گیلان آنقدر هم یتیم نیست که بدون حضور مدیر کل آسیب ببیند، علاوه بر مسعود رهنما سرمربی گیلانی تیم ملی، باید به محمد حسین اصغریان در راس هیئت کاراته اشاره کرد که معاونت استانداری گیلان را هم برعهده دارد از این رو اگر دیدیم که کیهان هاشم نیا استاندار گیلان افتخار دادند و در این رقابت حضور یافتند نباید تعجب کرد و فقط باید تاسف خورد که جایی که شخص اول سیاسی اجرایی استان تشخیص دادند باید در چنین صحنه ای حضور داشته باشند اما مدیر کل ورزش و جوانان استان به چنین نتیجه ای نرسیده بود که اولویت با این رقابت مهم کاراته هست یا گل کوچک روستای نمی دانم چه شهرستان آستانه اشرفیه.

البته شاید هم پر بیراه نباشد که بگوییم بابایی صلاح کار را در این دیدند که عدم حضورشان بهتر است چرا که با حضورشان ممکن مهر تاییدی به عملکرد مسعود رهنما – کسی که شایعه شده بزودی جانشین بابایی در سمت مدیر کل ورزش و جوانان استان خواهد شد – می زند، پس بهر دلیلی که برایش کافی و وافی است به آکادمی کاراته نیامد تا این رقابت سرد و سردتر برگزار شود اما غافل از اینکه هاشم نیا آمد و این رقابت را گرم و گرم تر از آنچه پیش بینی می شد برگزار شد.

 

بهرحال ورزش کاراته از رشته‌های افتخارآفرین کشورمان است و همواره حضور کاراته‌کاهای کشورمان در رقابت‌های مختلف بین‌المللی با درخشش و کسب عنوان همراه بوده و در این بین اگر این رشته در جمع رشته‌های ورزشی المپیکی جای داشت تعداد مدال‌های کاروان ورزشی ایران در رقابت‌های المپیک افزایش می‌یافت.

حضور پنج عضو گیلانی در ترکیب تیم ملی کاراته هم نشان از جایگاه مهم کاراته استان در سطح کشور دارد. مسعود رهنما که سرمربیگری تیم ملی کاراته کشورمان را به‌عهده دارد خود از کاراته‌کاهای پر افتخار کشورمان در گذشته محسوب می‌شود که اکنون کاراته‌کاهای ملی‌پوش کشورمان را هدایت می‌کند.

مازیار فرید خمامی نیز از کاراته‌کاهای گیلانی خوشنام کشورمان است که همین هفته گذشته در حکمی از سوی فدراسیون کاراته کشورمان به عنوان سرمربی تیم ملی کاراته نوجوانان کشورمان منصوب شد.

در جمع کاراته‌کاهای فعلی حامد زیگساری و برادران سعید و وحید حسنی‌پور نیز بازیکنان گیلانی تیم ملی محسوب می‌شوند تا جمع گیلانی‌ها در تیم ملی کاراته قابل توجه باشد.

چندی پیش هم کاراته‌کاهای نوجوان و جوان گیلانی در رقابت‌های انتخابی تیم‌های ملی کاراته نوجوانان و جوانان کشورمان موفق به کسب ۱۱ سهمیه شدند که خود نشان از وجود استعدادها و توانایی‌های انسانی موجود در این استان دارد.

اینکه هیئت کاراته گیلان توانسته است میزبان اردوی مشترک ملی‌پوشان کاراته ایران و ماکائو باشد نشانه توانایی‌های این استان در رشته ورزشی کاراته است.

با فراهم کردن زمینه‌ای که کاراته‌کاهای گیلانی در آن ضمن مشاهده تمرینات ملی‌پوشان از نزدیک بتوانند در قالب رقابتی در مقابل آنها محکی جدی بخورند مهم‌ترین ثمره برای کاراته گیلان و کاراته‌کاهای مستعد آن است.

کاراته گیلان نشان داده است که با حمایت‌های لازم و برنامه‌ریزی صحیح حرف‌های بسیاری در سطح کشور برای گفتن دارد.

کیهان هاشم نیا که از نزدیک شاهد این رقابت بود اظهار داشت: با توجه به این که بیشتر اعضای تیم ملی بزرگسالان و همچنین  تیم ملی جوانان کاراته، گیلانی هستند و پشتوانه تیم ملی از گیلان است ، باید این ورزشکاران را مورد تشویق قرار دهیم . گیلان در رشته کاراته مربیان ، سرپرستان و پیشکسوتان خوبی در سطح ملی دارد وما به دنبال ایجاد یک دهکده المپیک در گیلان هستیم.

استاندار گیلان درباره سالن های ورزشی گیلان گفت:  ما در سطح استان به صورت پراکنده سالن های خوبی داریم ولی باید این مکان های ورزشی کیفی سازی شود تا ورزشکاران نهایت استفاده را از آن ببرند.

وی در مورد میزبانی از تیم های ملی در رشته های مختلف بیان نمود: هرکدام از تیمهای ملی رشته های مختلف ورزشی که افتخار میزبانی را به ما بدهند ما استقبال می کنیم . ما رسانه های فعال وخوبی در سطح استان داریم ، ما  مردم خونگرم و مهمانوازی داریم، همان طور که ملاحظه  نمودید از خرد سال تا میانسال آمده بودند واستقبال زیادی از این رشته ورزشی بعمل آمد.

مسعود رهنما سرمربی تیم ملی کاراته ایران نیز اظهار کرد: تعدادی از ورزشکاران گیلان در تیم ملی هستند اما به واسطه جایگاه فنی بالایی که هست ظرفیت و پتانسیل ویژه کاراته گیلان، ما پشت کنکوری زیادی در تیم ملی داریم  و گفتیم آنها هم بیایند با بچه های تیم ملی مسابقه بدهند و به تجربه هایشان افزوده شود.

وی افزود: دیدید برخی از همان پشت کنکوری ها توانستند تعدادی از  بازیکنان تیم ملی را شکست دهند و این عمل در حوزه منطقه ای مایه افتخار است. اما در حوزه ملی آن دسته از بچه هایی که شکست خوردند باید تنبیه شوند.

نویسنده: صاحب مقصودی

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)