blank

به گزارش خزرآنلاین و به نقل از روزنامه معین این محله در نزدیکی تصفیه خانه ی فاضلاب قرار دارد اما نیمی از مردم این منطقه فاقد آب شرب هستند و از همسایگی با تصفیه خانه فقط عوارض فاضلاب هایی که در نهر گلزاران ریخته می شود، نصیبشان می شود، در واقع این نهر سالها به […]

به گزارش خزرآنلاین و به نقل از روزنامه معین این محله در نزدیکی تصفیه خانه ی فاضلاب قرار دارد اما نیمی از مردم این منطقه فاقد آب شرب هستند و از همسایگی با تصفیه خانه فقط عوارض فاضلاب هایی که در نهر گلزاران ریخته می شود، نصیبشان می شود، در واقع این نهر سالها به عنوان گذرگاه فاضلاب مورد استفاده قرار گرفته است و از فخب می گذرد؛ تلاش اهالی این منطقه برای برخورداری از آب شرب در سازمانهای آب و فاضلاب شهری و روستایی گیر کرده و بینشان پاسکاری می شود و پربیراه نیست اگر بگوییم فخب محله ای در برزخ!

احمد رضایی یکی از اعضای هیئت امنای مسجد فخب به خبرنگار معین گفت: ۷۰ درصد بومی های منطقه کشاورز هستند و برای امرار معاش مجبورند که از این آب آلوده برای امور کشاورزی خود استفاده کنند، ظاهرا به دلیل ورود این منطقه روستایی به مناطق شهری رشت، کانال های آب احداث شده در آن بلا استفاده مانده است، مردم فخب از چاه های آب خانگی برای نوشیدن و استحمام و سایر نیازهای خود استفاده می کنند که می توان حدس زد با وجود فاضلاب های وارد شده به این ناحیه بسیار آلوده هستند و آب شرب سالم در اختیار مردم این منطقه قرار ندارد.

رئیس تصفیه خانه ی فاضلاب فخب نیز در گفتگو با خبرنگار معین اظهار داشت: در اوایل امسال دبی (حجم آبی که در یک ثانیه از یک مقطع می گذرد) ورودی به تصفیه خانه زیاد شده است و فاضلاب از نهرگلزاران به حجم ۴۰ لیتر در ثانیه به سمت تصفیه خانه هدایت شده است.

حامد منصف افزود: فاضلاب از ایستگاه PSM میدان جهاد و قسمتی از گلسار، پل بوسار و رشتیان (بلوار شهید رجایی) جمع آوری می شود و این تصفیه خانه فعلا ظرفیت پوشش کل شهر را ندارد با این حال تا ۱۰ فروردین ماه امسال ۲۰ هزار متر مکعب فاضلاب به سمت تصفیه خانه هدایت کردیم و خروجی آن در ادامه ی نهر گلزاران قرارمی گیرد و بعد از آن، آب تصفیه شده در نهرقرار می گیرد. نهر گلزاران سال هاست که به عنوان گذرگاه فاضلاب استفاده می شود و با احداث تصفیه خانه ی جدید در منطقه ی فخب، وضعیت بهتری یافته است.

وی یادآور شد: احداث پمپاژ به لحاظ فنی نیاز به کارشناسی دارد و درهرجایی امکان احداث آن نیست. منصف در مورد فاضلابهایی که به رودخانه ی چمارسرا  ریخته می شود گفت: احداث ایستگاه پمپاژ درمنطقه ی سیاه اسطلخ برای جمع آوری فاضلاب درحال اجراست اما این پروژه ی بسیار بزرگی است و درآینده به بهره برداری می رسد. وی در پاسخ به این سوال که چرا نهر گلزاران مانند شبکه ی فاضلاب شهری تعبیه نمی شود؟ بیان داشت: فخب به تازگی وارد مجموعه ی شهری شده است و قبلا جز مناطق روستایی بود و جمعیت آن در حدی نبود که برای آن شبکه ی فاضلاب شهری پیش بینی شود.

اما مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان گیلان در این خصوص به خبرنگار معین گفت: اگر قرار باشد خدماتی به این نوع مناطق ارائه شود ابتدا باید در حوزه استحفاظی ما قرار داشته باشند از آنجاکه فخب تاکنون جزو مناطق روستایی بوده باید در خصوص اضافه شدن آن به منطقه شهری از فرمانداری استعلام شود تا در صورت تایید ما خدمات خود را در این منطقه نیز گسترش دهیم. با این حال حمید روشن روان تاکید کرد: ما خارج از وظیفه خود تاکنون بارها به ارائه سرویس به نظیر چنین مناطقی پرداختیم.

در این زمینه مدیر امور آبفای شهرستان رشت هم در خصوص فاضلاب هایی که وارد نهر گلزاران می شود گفت: بخش عظیمی از این فاضلابها وارد ایستگاه PSM قلی پور و تصفیه خانه ی فاضلاب فخب شده  است. ۲۰ در صد باقی مانده از این فاضلابها با برنامه ریزیهای انجام شده و لوله گذاری در سال جاری وارد ایستگاه و تصفیه خانه خواهد شد.

منصور تکجو با اشاره به اینکه تمامی فاضلابهای سنتی شهر رشت به دو رودخانه ی گهررود و زرجوب وصل هستند، اظهار داشت: فاضلابها، وارد گهررود و از آنجا وارد رودخانه ی حاشیه ی فخب می شود. این مسئله در انتهای سرشاخه های گهررود و در چند منطقه ی دیگر نیز حاکم است و ما منتظر اعتبارات لازم هستیم تا با نصب انشعابات فاضلاب و لوله گذاری، فاضلابهای وارد شده به این منطقه را وارد تصفیه خانه کنیم. وی اضافه کرد: ۳۵۰ لیتر برثانیه، حجم فاضلابی است که ما از رودخانه های گهررود و زرجوب خارج و وارد تصفیه خانه ی فاضلاب کردیم. هم اکنون تصفیه خانه از۳۰ درصد ظرفیت خود معادل ۲۵۰۰۰ متر مکعب استفاده می کند.

مدیر آبفای شهرستان رشت تاکید کرد: در صورت تامین اعتبار، انشعابات جدید فاضلاب های مناطق علی آباد، حسین آباد، رشتیان را نصب خواهیم کرد. وی مشکل اصلی نصب و تکمیل انشعابات فاضلاب را تامین اعتبارعنوان کرد و افزود: در این صورت شبکه های  فاضلاب بهداشتی وبخش های جدید انشعابات نصب می شود. تکجو بیان داشت: از اوایل سال جاری ۱۰۰۰متر لوله گذاری فاضلاب در منطقه ی فخب انجام شده است و با گرفتن پیمانکار لوله گذاری به طول  1000متر دیگر در حال انجام است وحداقل ۲۰۰ خانوار را تحت پوشش قرار می دهد که تا آخر این ماه تکمیل خواهد شد.

در حالیکه هنوز ورود محله ی فخب به مناطق شهری رشت کاملا مشخص نیست وهمسایه بودن با  تصفیه خانه ی فاضلاب هم  باعث نشده است مردم آن مانند بقیه ی مردم رشت از آب آشامیدنی سالم برخور دار شوند باید همتی از سوی مسئولین مربوطه شکل گیرد تا اهالی برزخ نشین فخب هم مثل سایر مردم گیلان حق برخورداری از آب شرب سالم را داشته باشند.

نویسنده: آسیه سهرابی پور

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)