blank

به گزارش خزرآنلاین و به نقل از روزنامه معین این روزها اگر گرمای تابستان شما را به سمت سواحل خزر بخصوص شرق گیلان کشانده باشد قطعا صفوف طولانی وانت هایی که بار هندوانه دارند را دیده اید، بی دلیل نیست، چراکه فصل هندوانه است و چاف و چمخاله دو ایستگاه اصلی کاشت هندوانه در گیلان؛ […]

به گزارش خزرآنلاین و به نقل از روزنامه معین این روزها اگر گرمای تابستان شما را به سمت سواحل خزر بخصوص شرق گیلان کشانده باشد قطعا صفوف طولانی وانت هایی که بار هندوانه دارند را دیده اید، بی دلیل نیست، چراکه فصل هندوانه است و چاف و چمخاله دو ایستگاه اصلی کاشت هندوانه در گیلان؛

اگرچه این صفوف طولانی در میادین هندوانه چاف حاکی از افزایش محصول دارد و قاعدتا کشاورز و باغدار باید راضی باشند اما این رضایتمندی در چهره این هندوانه کاران دیده نمی شود، موسی نباتی یکی از این باغداران به خبرنگار معین گفت: هندوانه خطی ارزان تر و پر محصول تر است برای همین اکثر باغداران امسال خطی کاشتند از این رو الان با این حجم هندوانه زیاد در میادین هندوانه روبه رو هستیم.

وی افزود: بار یک وانت (وانت روسی) را می گوییم ۲۰۰ هزار تومان کسی نمی خرد، می خواهد ۱۰۰ هزار تومان بخرد، این طوری که صرف نمی کند، الان دیگر سراسر ایران هندوانه می کارند، فقط در چاف این پتانسیل وجود دارد اگر یکی از مرزها مثل عراق باز باشد چند هزار تن به آنجا صادر کنیم.

فضلی هدایتی دیگر باغدار این منطقه نیز تاکید کرد: پارسال هر کیلو را ۴۰۰ تا ۴۵۰ تومان فروختیم امسال باید لااقل ۵۰۰ تا ۵۵۰ بفروشیم اما مشتری نیست، قیمت پایین می خواهند.

وی ادامه داد:  ماندیم با این همه محصول چه کنیم صادرات هم که نمی شود کرد تا همین هفته گذشته مرز عراق باز بود الان که تصمیم به صادرات گرفتیم مرزها بسته شد.

رضا احمدپور دیگر باغدار این منطقه تاکید کرد: چاف است و هندوانه اش، بیش از هزار نفر رزق و روزی شان را از همین هندوانه در می آورند اما یکی دوسالی است که به بهانه ایجاد ترافیک بازار چاف را تعطیل کردند و به این گوشه از شهر آوردند میدان هندوانه جایی خوبی است ولی باعث شد شهر چاف سوت و کور شود.

اما حسن فاضلی رییس شورای اسلامی شهر چاف و چمخاله که خود نیز باغدار است نظر دیگری دارد، وی به خبرنگار معین گفت: افزایش محصول بود اما شرایط آب و هوایی باعث شد محصول مرغوبی نداشته باشیم که ارزش صادرات داشته باشد.

وی به عدم برگزاری جشنواره شکرگزاری هندوانه در چاف اشاره کرد و گفت: این جشنواره سال گذشته با هدف توجه مسئولان به بخش کشاورزی، جذب توریست و پرکردن اوقات فراغت و ایجاد انگیزه و نشاط در بین مردم برگزار شد که همزان با ان باران و سیل وحشتناکی آمد و خسارت زیادی به محصول زد بیمه هم تقبل نکرد چیزی پرداخت کند چون می گفت حادثه بعد از برداشت و در جشنواره اتفاق افتاد بهرحال با هر زحمتی بود توانستیم درصد کمی از این خسارت را از بیمه بگیریم اما این اتفاق باعث شد امسال دیگر بفکر برگزاری جشنواره نیفتیم.

در هر صورت آنچه که عیان است هندوانه فراوانی است که دارد در دست کشاورز باغدار می ماند و نه راه صادرات را بلد است و نه راه فروش آن را.

سراغ معاون بازرگانی سازمان صنعت معدن تجارت استان گیلان رفتیم تا ببینیم آیا راهی برای صادرات این محصول وجود ندارد تا چاف بین المللی شود؟

مجید زیرک به خبرنگار معین گفت: چرا وجود ندارد ما خوشحال هم می شویم چنین کاری کنیم و استقبال هم می کنیم. وی افزود: راهش این است که جهاد کشاورزی به معاون استاندار نامه بزند، استانداری هم از ما بخواهد و ما هم وزارت خانه را در جریان بگذاریم تا چنین امری تحقق یابد.

با شنیدن این مسیر بر ان شدیم تا از ابتدای مسیر یعنی جهاد کشاورزی پی گیر موضوع شویم، اما در همین ابتدای کار کلا ناامید شدیم چراکه مدیر جهاد کشاورزی شهرستان لنگرود خبر افزایش محصول هندوانه در باغات چاف و چمخاله را تایید نکرد .

رمضان بهشتی به خبرنگار معین گفت: بعید می دانم که محصول امسال بازار را اشباع کرده باشد یا لااقل بهتر بگویم چنین گزارشی تا کنون به ما نشده است.

وی افزود: ما ۱۲۰۰ هکتار باغ هندوانه در لنگرود داریم که از هر هکتار سال گذشته ۲۰ تا ۲۵ تن محصول برداشت می کردیم امسال باتوجه به شرایط جوی نامناسب این میزان قاعدتا باید به ۱۵ تا ۲۰ تن رسیده باشد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان لنگرود تصریح کرد: ممکن است باغداری به دلیل مراقبت زیاد حتی ۳۰ تن در هکتار هم برداشت کرده باشد اما میانگین امسال بعید می دانم از ۲۰ تن بیشتر باشد.

وی با اشاره به جشنواره شکرگزاری هندوانه گفت: این جشن را شهرداری بدون هماهنگی با ما برگزار کرد و آن مشکل را برای باغداران بوجود آورد امسال هم صلاح ندیدند برگزار کنند.

بهشتی در پایان در خصوص برداشت دوم هندوانه تصریح کرد: سال گذشته یک نفر این کار را کرده بود اما محصولش به مرغوبیت چینش اول نبود درحالیکه باید همان هزینه اولیه را انجام می داد از این رو مقرون به صرفه نیست که ادامه یابد.

به گفته مدیر جهاد کشاورزی شهرستان لنگرود باتوجه به قیمت هر کیلو ۵۰۰ تا ۷۰۰ تومان پیش بینی می شود امسال ۷۰ تا ۸۰ میلیارد ریال هندوانه در لنگرود برداشت شود.

در هر حال با توجه به اینکه در سالهای اخیر بیشتر مزارع برنج به علت کمبود آب تبدیل به باغ هندوانه شده و جالب است بدانید که زمزمه هایی در مورد منع صید دریای خزر هم شنیده می شود  از این رو چاف می ماند و هندوانه اش، بنابراین به نظر می رسد برای اینکه این محصول هم سرنوشتی شبیه چای در انتظارش نباشد همت مسئولین را می طلبد.

نویسنده: معین کپج

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)