blank

هفته گذشته شهر رشت میزبان  اردوی تدارکاتی و آماده سازی تیم ملی کاراته کشورمان بود که از پانزدهم تا بیستم تیرماه در محل آکادمی کاراته گیلان در مجموعه ورزشی شهید عضدی رشت به انجام رسید تا کاراته کاهای ملی پوش کشورمان خود را برای حضور در تورنمنتهای پیش روی ، آماده کنند. حضور در رقابتهای […]

هفته گذشته شهر رشت میزبان  اردوی تدارکاتی و آماده سازی تیم ملی کاراته کشورمان بود که از پانزدهم تا بیستم تیرماه در محل آکادمی کاراته گیلان در مجموعه ورزشی شهید عضدی رشت به انجام رسید تا کاراته کاهای ملی پوش کشورمان خود را برای حضور در تورنمنتهای پیش روی ، آماده کنند.

حضور در رقابتهای کاراته قهرمانی غرب آسیا در شهریور ماه آینده در اردن، پیکارهای  کاراته کشورهای اسلامی اندونزی در مهر ماه و مسابقات کاراته قهرمانی آسیا در امارات که در آذرماه امسال به انجام می رسد مهمترین عرصه هایی هستند که کاراته کاهای ملی پوش کشورمان به آنها اعزام خواهند شد.

اما آنچه که برگزاری اردوی تدارکاتی کاراته در رشت را پر رونق تر کرده بود حضور تیم ملی کاراته ماکائو در رشت و برپایی اردو و انجام تمرین در کنار ملی پوشان کاراته کشورمان بود و البته در کنار اینها یک دوره مسابقه تدارکاتی با حضور تیمهای ملی کاراته ایران و ماکائو و نیز تیم منتخب کاراته استان گیلان در محل آکادمی کاراته گیلان  برگزار شد که  حضور و  بازدید استاندار گیلان از این تورنمنت  تدارکاتی از مباحث قابل ذکر آن بود. اردوی رشت و حضور کاراته کاهای ملی پوش تیم کشورمان و تیم ملی ماکائو   و البته در کنار آن مبارزه  آنها در قالب تورنمنت گیلان،  می توانست یک دوره آموزشی سودمند برای فعالان مختلف این رشته ورزشی در کشورمان تلقی شده و با مانور رسانه ای پر رنگ تر و بازتاب بیشتری انجام شود اما در نهایت این اردو و مسابقات به صورت چراغ خاموش در رشت به انجام رسید تا در سایه هیاهوهای بسیار قصل نقل و انتقالات فوتبال قرار گیرد.

حضور پنج گیلانی در اردوی تیم ملی کاراته

حضور پنج عضو گیلانی در ترکیب تیم ملی کاراته جمهوری اسلامی ایران نشان از جایگاه مهم کاراته استان گیلان در سطح کشور دارد. مسعود رهنما که سرمربیگری تیم ملی کاراته کشورمان را برعهده دارد خود از کاراته کاهای گیلانی  پر افتخار کشورمان درگذشته محسوب می شود که اکنون هدایت کاراته کاهای ملی پوش کشورمان را برعهده دارد.

مازیار فرید خمامی هم از کاراته کاهای گیلانی اسبق و خوشنام  کشورمان می باشد که با حضور در جمع مربیان تیم ملی  با حضور در کنار مسعود رهنما از اعضای گیلانی کادر فنی تیم ملی می باشد. البته فرید خمامی سه روز پیش در حکمی از سوی فدراسیون کاراته کشورمان به عنوان سرمربی تیم ملی کاراته نوجوانان کشورمان منصوب گردید.

در جمع کاراته کاهای فعلی هم  حامد زیگساری و برادران سعید و وحید حسنی پور هم بازیکنان گیلانی تیم ملی محسوب می شوند تا جمع گیلانی ها در تیم ملی کاراته جمع باشد.

توانمندی های کاراته گیلان

سوای آنچه از بزرگسالان کاراته گیلان گفته شد ، چندی پیش کاراته کاهای نوجوان و جوان گیلانی در رقابتهای انتخابی تیمهای ملی کاراته نوجوانان و جوانان کشورمان موفق به کسب یازده سهمیه شدند که خود نشان از وجود استعدادها و توانایی های انسانی موجود در این استان دارد.

از طرفی ، اینکه هیات کاراته استان گیلان توانسته میزبان اردوی مشترک ملی پوشان کاراته ایران و ماکوئو باشد ، حکایت از بعد دیگری از توانایی های این استان سرسبز در رشته ورزشی کاراته دارد و صد البته اینکه با فراهم کردن بستری که کاراته کاهای گیلانی در آن ضمن مشاهده تمرینات ملی پوشان از نزدیک ، بتوانند در قالب رقابتی در مقابل آنها محکی جدی بخورند ، مهمترین ثمره برای کاراته گیلان و کاراته کاهای مستعد آن می باشد .

کاراته گیلان نشان داده که با انجام حمایت های لازم و برنامه ریزی صحیح حرفهای بسیاری در سطح کشور برای گفتن خواهد داشت.

کاراته کشورمان و رسیدن به جایگاه شایسته  در کشور

رشته ورزشی کاراته از رشته های افتخار آفرین ورزش کشورمان می باشد و همواره حضور کاراته کاهای کشورمان در رقابتهای مختلف بین المللی  با درخشش و کسب عنوان همراه بوده و در این میان چنانچه  این رشته در جمع رشته های ورزشی المپیکی جای  داشت په بسا تعداد مدالهای کاروان ورزشی ایران در رقابتهای المپیک افزایش می یافت.

اما این رشته ورزشی هم در کشورمان به مانند بسیاری از رشته های دیگر در سایه  مانور پر سر و صدای رشته ورزشی فوتبال قرار گرفته و اگرچه موفقیت های حاصله در این رشته کم نبوده اما توجه به این رشته  به تناسب آن نبوده است .

در حال حاضر کاراته ایران در قیاس با گذشته  پیشرفت قابل ملاحظه داشته  و از  جایگاه مطلوب تری بر خوردار و طرفدران پر و پا قرص خود را داشته اما شاید به جرات بتوان حق این رشته ورزشی و کاراته کاهای پرتوان کشورمان را بیشتر از این ها دانست. 

نویسنده: میثم محبوب

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)