blank

به گزارش خزرانلاین و به نقل از روزنامه معین در ماه های گذشته چندین بار از طریق مجاری ارتباطی مختلف به دفتر روزنامه اطلاع داده شد که مجوز راه اندازی ۱۱۰ دفتر پیشخوان دولت الکترونیک به متقاضیان واجد شرایط داده شده ولی خبری از نتیجه ثبت نام برای واگذاری دفاتر پیشخوان دولت در استان نیست، […]

به گزارش خزرانلاین و به نقل از روزنامه معین در ماه های گذشته چندین بار از طریق مجاری ارتباطی مختلف به دفتر روزنامه اطلاع داده شد که مجوز راه اندازی ۱۱۰ دفتر پیشخوان دولت الکترونیک به متقاضیان واجد شرایط داده شده ولی خبری از نتیجه ثبت نام برای واگذاری دفاتر پیشخوان دولت در استان نیست، ما نیز هرچه سعه صدر به خرج دادیم که شاید در این هفته  و آن هفته اعلام شود ثمری نداشت از این رو بالاخره تصمیم گرفتیم به این موضوع بپردازیم.

آنچه که از این پیامکها و نامه ها و ای میلها بر می آمد این بود که؛ ابتدا قرار بود این دفاتر فقط در رشت واگذار شود اما در حالیکه چند ماه از زمان فراخوان می گذشت و مردم کلی استقبال کردند و ثبت نام نمودند ناگهان اعلام شد که این مهم در همه شهرستانهای گیلان نیز اتفاق می افتد و در انجا نیز تعدادی دفتر پیشخوان دولت به مردم واگذار می شود اما این خبر خوش برای شهرستانی ها برای مرکز نشینان گران تمام شد چرا که تمام ثبت نام آنها کان لم یکن تلقی شد و باید از زمان فراخوان جدید که شامل کل استان می شد اینبار به صورت آنلاین – و نه به صورت دستی و پستی مثل فراخوان قبلی –  ثبت نام می کردند و این یعنی این شش ماه انتظار براحتی هیچ انگاشته شد. در هر صورت ثبت نام در کل استان و به روش آنلاین هم انجام شد و اکنون شش ماه از ان تاریخ نیز می گذرد و هنوز هیچ خبری از استاداری مبنی بر واگذاری یا عدم واگذاری این دفاتر به مردم به بیرون درز پیدا نکرده است.

مدیر کل فنآوری و اطلاعات استانداری گیلان در این خصوص به خبرنگار معین گفت: متقاضیان حق دارند ناراضی باشند، روند واگذاری کمی طولانی شده است اما ما مقصر نیستیم.

سیده ربابه سیدی افزود: تیر ماه سال گذشته فراخوان دادیم اما در اسفند ماه تصمیم گرفته شد فراخوان را با روش بهتری تجدید کنیم و کل استان را هم در نظر بگیریم.

وی ادامه داد: حدود یکصد دفتر پیشخوان قرار است در استان به مردم واگذار شود و بیش از هزار متقاضی داشتیم که باید صلاحیت همه انها تک تک بررسی شود.

سیدی گفت: دو  سه ماهی است که کار بررسی مدارک متقاضیان را شروع کردیم و قرار بود یک ماهه تمام شود اما برخی تناقض هایی که در مدارک ارسالی وجود داشت باعث شد روند جهت تایید کمی طول بکشد و با انتخابات همزمان شود.

مدیر کل فنآوری و اطلاعات استانداری گیلان اظهار داشت: از انجاکه قسمت اعظم کار بررسی مدارک در شهرستانها با فرمانداری ها بود انها درگیر انتخابات شدند و ناچارا این کار برای مدتی با کندی پیش رفت.

وی تصریح کرد: متاسفانه متقاضیان نیز با ما صادق نبودند و در مدارک ارسالی تناقض هایی زیادی دیده می شود برای مثال شخصی خود را مالک معرفی می کرد اما در بازدید از مکان متوجه می شدیم مستاجر هست و یا اینکه یک متقاضی ادرس مکانش را در خیابان مورد تقاضای ما ذکر می کرد در حالیکه هنگام بازرسی متوجه می شدیم مغازه اش مثلا در خیابن مجاور قرار دارد و یا حتی متراژ مکانشان را کم یا زیاد می نوشتند اینگونه موارد باعث شد تا جهت تایید صحت مدارک ارسالی زمان زیادی از ما گرفته شود.

سیدی در پایان خاطرنشان کرد: همکاران ما به سختی مشغول به سرانجام رساندن این پرونده ها هستند ولی با این حال هیچ زمانی را جهت اعلام نتایج نمی توانم ذکر کنم.

البته برخی نامه های ارسالی به دفتر روزنامه حاکی از این بود که اشخاص وابسته به مدیران ارشد شهرستان و استان توانستند با لابی گری نام خود را در زمره تایید شدگان قرار دهند که این موضوع به شدت از سوی مدیر کل فنآوری و اطلاعات استانداری گیلان رد شد، وی گفت: درست است که نامه های زیادی از سوی مدیران رده های مختلف شهرستانها داریم اما به هیچ کدامشان ترتیب اثر ندادیم.

گفتنی است طبق برنامه پنجم توسعه کشور، دستگاه های اجرایی موظف هستند سالانه چهار درصد از خدمات تصدی گری خود را به بخش خصوصی و دفاتر پیشخوان دولت واگذار کنند از این رو تاکنون ۲۷۰ دفتر پیشخوان شهری و بیش از ۵۵۰ دفتر پیشخوان روستایی در گیلان راه اندازی شده است و بیش از ۳۰۰ خدمت از طریق این دفاتر به مردم ارائه می شود.

ایجاد رضایتمندی بیشتر مردم، در دسترس بودن خدمات، ایجاد رقابت بهتر و مطلوب تر بین دفاتر و افزایش کیفیت خدمات، صرفه جویی در وقت و هزینه  و همچنین اشتغالزایی از جمله ویژگی های مهم افزایش دفاتر پیشخوان دولت الکترونیک است.

نویسنده: معین کپج

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)