blank

به گزارش خزرآنلاین، روستای چایجان به دلیل موقعیت جغرافیایی بی نظیرش یعنی نزدیکی به کوه و دریا از جمله روستاهای منحصر به فرد شرق گیلان محسوب و از جمله معدود روستاهایی است که از ۳ طرف به ۳ امامزاده ختم می شود که همچون چراغی روستای چایجان را روشن نگه می دارند و بر منحصر […]

به گزارش خزرآنلاین، روستای چایجان به دلیل موقعیت جغرافیایی بی نظیرش یعنی نزدیکی به کوه و دریا از جمله روستاهای منحصر به فرد شرق گیلان محسوب و از جمله معدود روستاهایی است که از ۳ طرف به ۳ امامزاده ختم می شود که همچون چراغی روستای چایجان را روشن نگه می دارند و بر منحصر به فرد بودن آن می افزایند . به واسطه حضور این ۳ سید بزرگوار هر ساله در این روستا مراسم شیلان کشی برگزار می گردد.

فلسفه اصلی این مراسم شکرگذاری از خداوند متعال می باشد و اینکه افراد در جوار امامزاده ها جشن خود را بر پا می کنند ، شاید مهمترین دلیلش این باشد که به اعتقاد اهالی ، این سه سید به همراه خود به این روستا برکت و روزی آورده اند . همانگونه که در شجره نامه این سه امامزاده آورده شده ، که بعد از آمدنشان به این منطقه چشمه های این روستا جوشان و تا مدتها رنگ بی آبی به خود ندیدند خود شاهدی است بر این ادعای اهالی .

این مراسم به این نحو می باشد که اهالی روستا در یک روز مشخص از سال بر اساس نزدیکی خانه هایشان به هر یک از این ۳ مکان مقدس در آنجا گرد هم جمع می شوند و بر اساس نیتی که دارند غذایی ترتیب داده و از مهمانانی که از نقاط دیگر به این مراسم می آیند پذیرایی می کنند . این جشن از دیرباز در این روستا برگزار می شده و قدمتی دیرینه دارد و نسل به نسل به ارث رسیده و تا به امروز نه تنها بعد از گذشت سالها این آداب و رسوم کم رنگ نشده بلکه هر سال بر شکوهش افزوده تر می شود .

ما امیدواریم که مسئولین حمایتهای بی دریغ خود را از چنین آداب و رسومی همچنان حفظ کنند ،  تا اینگونه سنت های با شکوه به دیده فراموشی سپرده نشود و یادگاری باشد برای نسلهای بعد از ما .

نویسنده: سحر مهدی پور

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)