blank

به گزارش خزرآنلاین در سالهای گذشته پس از انقلاب اسلامی و به دلایل گوناگون تعدادی از  نهادها کشور مانند کمیته امداد امام خمینی (ره) هلال احمر, سازمان بهزیستی  و تعداد زیادی از انجمن های حمایتی بیماریهای خاص با برپایی چادر و پایگاه در سطح شهرهای کشور اقدام به جمع آوری کمک های خیر خواهانه و […]

به گزارش خزرآنلاین در سالهای گذشته پس از انقلاب اسلامی و به دلایل گوناگون تعدادی از  نهادها کشور مانند کمیته امداد امام خمینی (ره) هلال احمر, سازمان بهزیستی  و تعداد زیادی از انجمن های حمایتی بیماریهای خاص با برپایی چادر و پایگاه در سطح شهرهای کشور اقدام به جمع آوری کمک های خیر خواهانه و انسان دوستانه مردم مسلمان و نوع دوست کشور نموده اند.

این اقدامات گاه توسط کمیته امداد در زمان شروع سال تحصیلی جدید صورت گرفته است, که همه ساله در پایان شهریور ماه با عنوان جشن شکوفه ها برای تهیه مایحتاج مورد نیاز دانش آموزان تحت پوشش این نهاد در بدو ورود به مدارس و مکانهای آموزشی  و همچنین در اواخر اسفند و در آستانه عید نوروز  اقدام به این کار خداپسندانه می نمایند  و گاه توسط بهزیستی و سازمان هلال احمر بانیت کمک به آسیب دیدگان بلایای طبیعی وغیر طبیعی انجام می گیرد.

اما آنچه این روزها در سطح شهرستان ماسال و شاندرمن توجه بسیاری از مردم منطقه را به خود جلب نموده و موجب تعجب و شگفتی شده است بر پایی چادر هایی با عنوان  ((محل جمع آوری صدقه برای سلامتی و ظهور امام زمان (عج) است.

هرچند دعا و انجام اعمال نیکو به نیت تعجیل در فرج امری پسندیده و سفارش شده است اما  چند نکته مهم در این امر حائز اهمیت فراوان است:

۱- آیا تمام کمک های جمع آوری شده  از این روش در نهاد متولی جمع آوری آن  به نوعی مصرف  خواهد شد  که با  عنوان جلب این کمک ها مغایرتی نداشته باشد.

۲- با توجه به اینکه حتی   بسیاری از خیرین از استفاده از عنوان صدقه- بعلت باز خورد نه چندان خوشایند این اصطلاح در جامعه- استفاده نمی نمایند آیا  به کار بردن عنوان جمع آوری صدقه برای سلامتی و تعجیل در ظهور امام زمان (عج)  امری درست و کارشناسی شده است.

۳- آیا این امکان وجود نداشت که  در ایام نیمه شعبان برای جلب و جمع آوری کمک های مردمی دلیل دیگری برای جمع آوری کمک های مردمی اعلام می نمودند و یا حتی با توجه به آنکه مردم مسلمان ایران خود دنبال بهانه برای خیرات هستند فقط با عنوان محل جمع آوری کمک های مردمی اقام به این امر نمود.

با توجه به این موارد به نظر می رسد شایسته است مسئولین و متولیان امر به منظور جلوگیری از کاهش اعتماد مردم به پایگاههای جمع آوری  کمک های مردمی نسبت به ساماندهی آن و نظارت بیشتر بر این اقدامات بیش از پیش توجه نمایند.

نویسنده: جبار نوروزی

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)