blank

به گزارش خزرآنلاین، این روزها خیلی عادی شده که انتخابات شورا در پیش باشد و صحبت از نرخ خرید و فروش آرا نشود! تا دیروز کاندیداهای شورا از جیب خود و خانواده شان خرج میکردند و در همین اطراف ما ، با دادن لباس ورزشی و پول نقد و حتی یک نهار ساده برای خود […]

به گزارش خزرآنلاین، این روزها خیلی عادی شده که انتخابات شورا در پیش باشد و صحبت از نرخ خرید و فروش آرا نشود! تا دیروز کاندیداهای شورا از جیب خود و خانواده شان خرج میکردند و در همین اطراف ما ، با دادن لباس ورزشی و پول نقد و حتی یک نهار ساده برای خود رای میخریدند و به عرصه شورا میرفتند، امروز هم با وصل شدن به منابع قدرت و ثروت منابع مالی خود را برای شرکت در انتخابات و بدتر از آن خرید آرا تامین میکنند، نماینده ای که برای رفتن به شورا وامدار این و آن میشود در طول دوران تکیه اش بر کرسی شورا ، خود را خرج خواسته های چه کسانی میکند؟ و بر نظر و خواسته های چه گروهی تمکین میکند؟ اگر دیروز از جیب خود و امروز از منابع دیگر راه ورود به شورا  را می یافت دیری نخواهد پایید که این مرض خوش خیم تبدیل به یک غده سرطانی میشود و برای تامین این منابع حتی از خارج کشور و حتی گروههای بیگانه ، خود را برای انتخاب عرضه میکند! کجا رفت شعارهای آرمانی استقلال و آزادی؟ با پول و با تمکین به غیر، استقلال چه کسی حفظ میشود؟ البته این مشکل فقط مربوط به یک کاندیدای خاص نیست، فقط مربوط به این دوره هم نیست، فقط به لاهیجان و کوچصفهان و صومعه سرا  هم ختم نمیشود، بلکه به شکل یک غده سرطانی مدتی است در کل استان ریشه دوانده است.

اما به راستی رای خود را به چه میفروشیم؟ قیمت آبرو و شرف ما چقدر است؟ امروز رای خود را میفروشیم به بهایی کمتر از  دستمزد یک روز یک کارگر ساده و فردا طلب کاریم که چرا در این کشور کسی به فکر مردم نیست و از حق کارگر و کشاورز و محروم و درمانده دفاع نمیکند! انتظارمان از کیست؟ از کسی که همه چیزش را به این و آن بدهکار است، و تمام سعیش برآوردن خواسته های نا مشروع گروهی که او را تامین مالی کرده اند؟

از صبح روز انتخابات به وضوح در پایگاههای اخذ رای صندوق دیگری برپا بود که نرخ های مختلف خود فروشی انسانها در آن قیمت زده می شد،  از ۱۰ هزار تومان تا ۱۵۰ هزار تومان! به ندرت صندوق اخذ رایی پیدا میشد که دلالان رای در آنجا مستقر نباشند،  از بیسواد تا تحصیل کرده هم میشد در آنجا دید،  افراد نامعلومی که عقبه آنها مشخص نیست . اما آیا همه اینها و با همه این وضوح چیزی بود که از چشم مسئولان ، ناظران و نهادهای امنیتی به دور باشد؟ کم و بیش میدیدیم و میشنیدیم از کنار همین دلالان صدای انتقاد مردم از فروش آرا بلند میشد و حتی در صحبتشان این بود که با نهادهای ذیربط تماس داشته اند و موضوع را اطلاع داده اند، خود ما هم حضور ماموران امنیتی را در گوشه و کنار میدیدیم اما نتیجه چیزی بهتر از داغتر شدن بازار خرید و فروش رای در ساعات پایانی شب نبود.

در شرایطی که به دلیل حضور مختلف مردم، ساعات اخذ رای تمدید میشد، حضور دلالان هم پررنگ تر میشد و قیمتها بالا و پایین میرفت. حالا با توجه به اینکه این دکان از ساعت اولیه صبح تا  شب به طور مداوم و یکسره مشغول تجارت بود، حساب کنید این بازار چقدر میتواند بر نتیجه یک انتخابات در شهرستانی فقط با ۸۰ هزار رای تاثیر گزار باشد!

از حاشیه انتخابات که خارج شویم می بینیم که این مشکل فقط مربوط به محله ما و حوزه ما نیست ، شایعه هم نیست  بلکه خیلی جاها را آلوده کرده، یکی از دوستان از خرید ۴۵ هزارتومانی رای از ابتدای ساعات رای گیری در شهرستان لاهیجان حکایت کرد و یکی هم مشکل مشابهی را در جمعه بازار گزارش کرد، اما فقط این چند جا نبودند. مشکل دیگر، آوردن افرادی خارج از این شهرها برای اخذ رای در شهرستان بود که اگر گذرتان به مرکز شهر و حوزه های اطراف شهر افتاده باشد میدیدید که بسیاری از کسانی که در صفهای اخذ رای ایستاده اند و مشغول رای دادن هستند همشهری و هم شهرستانی شما نیستند، این مشکل هم در کنار خرید و فروش رای فقط در لاهیجان و کوچصفهان نبود ، میزان  مشارکت ۱۱۰ درصدی  و ۲۵۰ درصدی مردم هم در انتخابات شهرستان ها خود گواهی بر این مدعاست. در شرایطی که تعدادی از مردم به دلایل مختلف یا در انتخابات شرکت نکردند ویا نتوانستند شرکت کنند و در شرایطی که در چند شهر دیگر که مسافر پذیر هستند میزان مشارکت در حدود ۵۰ درصدی مشاهده شده است .

روی سخن ما با کاندیداهای شورای شهری است که می خواهند به هر قیمتی با خرید رای و  انواع ترفند ها وارد عرصه به قول خودشان خدمت به مردم و نظام مقدس جمهوری اسلامی شوند . عرصه شورا شخصی توانمند و خدمتگزار و بی ریا می طلبد ، پرداخت هزینه های خرج های سرسام آور این آقایان در صورت کسب رای بر عهده کیست ؟ آیا مردم خود را در قبال شورای آینده مسئول می دانند ؟   سخن ما با آن کسانی است که رای خود را به بهایی اندک می فروشند ، شاید رای اولی ها بنا به شرایط سنی و آگاهی نداشتن خود از اوضاع ، این امر را انجام دهند ، ولی بقیه اقشار جامعه چرا؟ حق کاندیدایی که با اخلاص پا به میدان می گذارد کجا می رود ؟

برای سلامت و بقای نظام مقدس  جمهوری اسلامی در شرایطی که دشمنان از هر راهی برای رخنه بر دست اندرکاران و گردانندگان آن وارد عمل می شوند بی شک  این قضیه مضر و زیان بار است .

شورای محترم نگهبان برای ورود این افراد شرایط سخت گیرانه ای در نظر گرفت و به سختی افراد مختلف توانستند از این فیلتر عبور کنند اما بازوی نظارتی دقیق و در خور توجهی برای رصد سلامت اخلاقی و رفتار آنها در طول برگزاری انتخابات در نظر نگرفته نمی شود  که امروز شاهد این مشکل همه گیر در استان باشیم، اما تا خیلی دیر نشده باید به فکر چاره بود …!!!

نویسنده: یک کاندید ناکام

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)