blank

به گزارش خزرآنلاین و به نقل از روزنامه  معین احمد هدایتی یکی از اعضای کانون بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی رشت ضمن اعتراض به حاکمیت ده ساله رئیس و نائب رئیس این کانون به خبرنگار معین گفت: سازمان تامین اجتماعی در رشت حدود ۴۰ هزار بازنشسته دارد که ۳۲ هزار نفر ان عضو این کانون هستند، […]

به گزارش خزرآنلاین و به نقل از روزنامه  معین احمد هدایتی یکی از اعضای کانون بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی رشت ضمن اعتراض به حاکمیت ده ساله رئیس و نائب رئیس این کانون به خبرنگار معین گفت: سازمان تامین اجتماعی در رشت حدود ۴۰ هزار بازنشسته دارد که ۳۲ هزار نفر ان عضو این کانون هستند، اما در هر دوره رییس و نایب رییس فعلی با حداقل مشارکت یعنی عددی خیلی کمتر از نصف بعلاوه یک به عنوان رییس انتخاب می شوند.

وی که یکی از امضا کنندگان این طومار است ادامه داد: قاعدتا این انتخابات باید با حضور ۱۶ -۱۷ هزار نفر از اعضا برگزار شود تا رسمیت پیدا کند ولی بدلیل عدم اطلاع رسانی درست و به موقع از سوی کانون همیشه در مرحله اول به دلیل نرسیدن اعضا رای دهنده به حد نصاب با چالش قانونی مواجه می شود مثلا در همین انتخابات اخیر که فروردین ماه در مهدیه رشت برگزار شد تنها ۱۱۳ نفر حضور پیدا کردند که باعث شد انتخابات به مرحله دوم بکشد.

هدایتی افزود: در مرحله دوم هم قطعا آمار به بیش از عدد مرحله اول نخواهد رسید و طبق قانون با هر تعداد رای، انتخابات قانونی است.

وی گفت: این تعداد اندک هم از معدود کسانی هستند که مورد عنایت رییس و و نایب رییس کانون هستند و از تسهیلات بانکی و هزینه های سفر و اعزام به سوریه و مشهد و … برخوردارند و به نوعی همین تعداد را وام دار خود کرده اند تا در هر انتخاباتی حاضر باشند و به انها رای دهند.

وی ادامه داد : این عدم اقبال به شرکت در انتخابات به دلیل نارضایتی اعضا از عملکرد آنها و عدم فعالیت درست کانون است و در حقیقت یک شکست در عرصه مدیریتی است چراکه مدیران فعلی، کانون را فقط بر طبق منافع خود اداره می کنند.

هدایتی تصریح کرد: علاوه بر این، انتخابات قبلی ۲۸/۹/۸۹ برگزار شد و طبق قانون بعد از دو سال یعنی ۲۸/۹/۹۱ اعتبارش پایان می یافت ولی اکنون که نزدیک به شش ماه از آن تاریخ گذشته و این افراد به شکل غیر قانونی در کانون حضور دارند.

وی گفت:  این کانون در ماه چیزی حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان درآمد دارد، ماهی ۷۰ هزار تومان از حساب بازنشستگان کسر می کنند و به حساب کانون واریز می شود، از تمامی ۳۲ هزار عضو سالی ۲۵۰۰ تومان حق عضویت می گیرند و علاوه بر اینها پورسانتی که از کنار بیمه تکمیلی اعضا از بیمه دریافت می کنند سالیانه به ۳۰ – ۴۰ میلیون تومان می رسد اما با این همه درآمد هیچ خدماتی از جانب آنها نمی بینیم.

این عضو کانون افزود: در تهران یا سایر مراکز استانها می بینیم که کانون بازنشستگانشان تعاونی مسکن دارند یا تعاونی مصرف دارند تسهیلات بانکی و هزینه های سفر به اکثر اعضا اختصاص می یابد، نه فقط یک عده محدود.

وی در پایان از سازمان بازرسی درخواست کرد: از انجاییکه حق عضویت می دهیم و از حقوقمان هم کسر می کنند بنابراین خدمات می خواهیم ، تعاونی مسکن و مصرف را راه بیاندازند، هزینه های رفاهی پرداخت کنند، مشکل بیمه تکمیلی را حل کنند و … حال که خدمات را بدرستی انجام نمی دهند از سازمان بازرسی استان می خواهیم که حساب های مالی کانون در بخش درآمدها و هزینه ها و منابع و دارائی ها و ترازنامه ها و سایر موضوعات مرتبط را بررسی کند.

سعید مرتضوی یکی دیگر از اعضای کانون بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی رشت و از امضا کنندگان این طومار اضافه کرد: در برگزاری انتخابات شبهه ای وارد نیست ولی از انجا که بازنشستگان همه از افراد مسن هستند نباید انتظار داشت حضوری فعال داشته باشند، ولی مدیران فعلی هم نباید این موضوع را دست آویز قرار دهند و با این حربه هر دوره خودشان را مطرح کنند.

وی تاکید کرد: رییس کانون به علت ناتوان جسمی، از انجام امور عاجز است اما باز حاضر نیست صندلی مدیریت را به کس دیگری واگذار کند و اینجا هر ذهن سالمی هم شک می کند که مبادا خبری باشد که حاضر به دل کندن از ان نیستند.

وی افزود: ما که تهمتی نزدیم فقط گفتیم سازمان بازرسی ورود کند و حسابها را یک بررسی کند.

از سوی دیگر صمد وطن خواه رییس این کانون در گفتگو با خبرنگار معین تعداد اعضا را نه ۳۲ هزار بلکه ۲۵ هزار نفر اعلام کرد و گفت: بر اساس اساسنامه انتخابات اگر نصف به علاوه یک در انتخابات شرکت نکنند به مرحله دوم کشیده می شود و در این مرحله با هر تعداد شرکت کننده ای انتخابات قانونی است حال اگر استقبال نمی شود ما مقصریم؟

وی افزود: قبل از هر انتخاباتی ما اطلاع رسانی انجام می دهیم، چاپ آگهی در روزنامه می کنیم، تبلیغات انجام می دهیم،  پرده و بنر می زنیم دیگر چکار باید می کردیم؟

وی در پاسخ به این سئوال که آیا مکانی دارند که بتوانند همه ۲۵ هزار نفر را در روز انتخابات پوشش دهند؟ گفت: می دانیم که این همه ادم نمی ایند، با این حال مهدیه رشت را در نظر گرفتیم که گنجایش دو سه هزار نفر را دارد.

وطن خواه افزود: ما حاضریم هر کاری انجام دهیم که بیایند ولی مثلا در همین انتخابات اخیر که ۲۲ فروردین بود اصلا استقبال نشد و به مرحله بعد کشید الان در  مرحله دوم هم که ۲۶ خرداد ماه جاری است باز به همین منوال است ولی نتیجه انتخابات قانونی خواهد بود پس ما کار خلاف قانون انجام ندادیم.

وی در پاسخ به این سوال که چرا دیر به فکر برگزاری انتخابات در این دوره افتادند؟ گفت: معارض داشتیم، بیمه دانا شکایتی کرده بود و درگیر ان بودیم ولی به تهران اطلاع دادیم که شرایط برگزاری انتخابات به موقع فراهم نیست.

رییس کانون بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی رشت گفت: همین فراهم کردن بیمه تکمیلی، وام بانکی، سفر زیارتی مشهد و سوریه و حتی سفرهای سیاحتی از خدمات ماست البته وام محدود است و فقط به کسانیکه ثبت نام کرده اند و شرایطش را داشته باشند تعلق می گیرد.

وی منابع درآمدی خود را تنها ۲۰۰ تومان حق عضویتی دانست که ماهانه از اعضا می گیرد و البته حق الزحمه ایی که بیمه تکمیلی برایشان در نظر گرفته می شود که سالانه به ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان می رسد اعلام کرد.

وی در پاسخ به این سئول که چرا بعد از ده سال همچنان تمایل به ادامه فعالیت در این سمت را دارد؟ گفت: من که خودم نمی ایم، مرا انتخاب می کنند، لابد می بینند که به من نیاز دارند به تخصص و تجربه من نیاز دارند، کارایی من را دیدند و به من رای می دهند.

اما این نامه رونوشتی به مدیران تامین اجتماعی و تعاون کار و رفاه اجتماعی استان هم داشت، خسرو صادقی که به تازگی قبای ریاست اداره کل تعاون و کار و رفاه اجتماعی گیلان را بر تن کرده است در این خصوص به خبرنگار معین گفت: من هم این طومار را دیدم و دادم که قسمت تشکل های ما آن را بررسی کند ولی آنچه که به ما مربوط می شود نحوه برگزاری انتخابات است که ظاهرا قانونی بوده و در باقی مراحل مالی باید دستگاه های نظارتی ورود کنند.

وی افزود: البته خود بازنشسته ها هم باید اطلاع رسانی کنند و زمان مجمع را به همکاران خود بگوید تا انتخابات با شور بیشتری برگزار شود.

نویسنده: معین کپج

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)