blank

به گزارش خزرآنلاین و به نقل از روزنامه معین برای شروع گزارش بهتر دیدیم تماسی با یکی از این فروشندگان کلیه داشته باشیم، البته بیشتر این شماره‌ها از خطوط اعتباری بودند و خیلی‌ها جواب نمی‌دادند. شاید پشیمان شده بودند یا دیگر دیر شده بود و کلیه‌شان را فروخته بودند. بالاخره یکی جواب داد و نمایشنامه‌ای […]

به گزارش خزرآنلاین و به نقل از روزنامه معین برای شروع گزارش بهتر دیدیم تماسی با یکی از این فروشندگان کلیه داشته باشیم، البته بیشتر این شماره‌ها از خطوط اعتباری بودند و خیلی‌ها جواب نمی‌دادند. شاید پشیمان شده بودند یا دیگر دیر شده بود و کلیه‌شان را فروخته بودند. بالاخره یکی جواب داد و نمایشنامه‌ای که می‌خوانید زاییده صحبت تلفنی من و اوست:


خبرنگار: سلام، من در‌خصوص آگهی اهدای کلیه تماس گرفتم

فروشنده: اول بگویید شماره من را از کجا پیدا کردید؟ چون من چند جا آگهی زدم

خبرنگار: از جلوی بیمارستان رازی رشت

فروشنده: آها! خب، کلیه را برای چه کسی می‌خواهید؟

خبرنگار: راستش من کلیه را برای خواهرم می‌خواهم

فروشنده: به گروه خونی توجه کردید مشکلی نیست؟

خبرنگار: بله برای همین به شما زنگ زدیم

فروشنده: خوبه، شما تا حالا سراغ انجمن بیماری های خاص هم رفتید؟

خبرنگار: بله رفتم ( که نگذاشت حرفم تمام شود)

فروشنده: پس فهمیدی که از اون طریق کلی طول می کشه و دنگ و فنگ داره

خبرنگار: نمی دونم والله

فروشنده: نه خوبم می دونی برای همین به من زنگ زدی، من و شما از پیش با هم سر قیمت و چیزهای دیگر توافق می کنیم، بعدمی رویم آنجا و شما مشکلتان را عنوان می کنید و می گوید ما با هم آشنا هستیم. این‌جوری کار زودتر انجام می‌شود. بعد آنها یک معرفی‌نامه به ما می‌دهند که برویم آزمایشگاه و بقیه مراحل را انجام دهیم. فقط یادتان باشد اصلا نباید بگویید که ما را نمی‌شناسید و راجع به مبلغ توافقی هم به هیچ‌وجه نباید حرفی بزنید.

خبرنگار: خوبه، قیمت رو چقدر در نظر گرفتید؟

فروشنده: ۲۵ میلیون تومان، اگه سختته یا گرونه برو ثبت نام کن اونجا و منتظر بشین

البته قبل از این گفتگو خبرنگار ما در بیمارستان رازی حضور یافت و اگرچه موفق به مصاحبه با مسئولان بیمارستان نشد ولی همراهان نگران بیمار نظرش را جلب کرد. یکی از این همراهان بیمار در مورد علت نگرانیش به خبرنگار معین گفت: دیالیز که کار هر روز ما شده و به ان عادت کردیم ولی نگرانی ما از بابت خراب بودن دستگاه RO  بیمارستان است که باعث شده دیالیزی ها مشکل پیدا کنند.

یکی از پرستاران بخش وارد صحبت می شود و می گوید : خراب نیست فقط یک مدتی است خوب کار نمی کند.

این پرستار در مورد نحوه کار این دستگاه به خبرنگار معین گفت: ما ۴۰ دستگاه دیالیز در اینجا داریم که به آب تصفیه شده نیاز دارند، آب شهر برای این بیماران مناسب نیست از این رو دستگاه RO  تهیه شده که تمام آب مورد نیاز این دستگاه ها را تامین کند آن هم به صورت تصفیه شده.

حال اینکه چرا خراب است یا خوب کار نمی کند را باید از مدیران بخش دیالیز یا بیمارستان می پرسیدیم که این موفقیت به دلیل مشغله زیاد آنها حاصل نشد.

یکی دیگر از همراهان بیمار هم از ۱۴ ماهی یاد می کند که در نوبت اهدای کلیه است، وی به خبرنگار معین گفت: بعضی ها رابطه داشتند و خیلی زودتر دهنده برایشان پیدا شد ولی ما ۱۴ ماهه منتظریم البته هستند کسانیکه بیشتر از ما منتظرند.

وی افزود: خواستیم با این کاغذهایی که جلوی بیمارستان زده اند تماس بگیریم دیدیم بیمارستان گفته با آنها تماس نگیریم آنها دروغگو هستند و .. نمی دانم اگر اینطور است چطور جلوی بیمارستان اینهمه کاغذ چسباندند و حتی خیلی از این فروشندگان جلوی بیمارستان هم کارشان در اصل همین است. یکی از آنها ۲۰ میلیون قیمت داد تا ۱۴ میلیون هم راضی شد اما ترسیدم مشکل پیش بیاید.

در ادامه برای اینکه ببینیم آیا این اطلاعیه ها سرانجامی دارند یا نه سراغ انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان گیلان رفتیم؛ حسن فرساد مسئول واحد پیوند این انجمن به خبرنگار معین گفت: این فروشندگان برای ما ملاک نیستند اکثر آنها از بیماران اخاذی می کنند، اگر شرایط بیمار و دهنده مطابقت داشته باشد در کمتر از دو ماه این پیوند انجام می گیرد اگر طول کشید دلیلی بر کم کاری ما نیست  شرایط جسمی، روحی، پزشکی و …باید مهیا باشد.

وی تعداد بیماران دیالیزی استان را ۹۵۰ نفر عنوان کرد و گفت: حدود ۱۵۰ نفر از اینها اورژانسی هستند و باید هر چه سریعتر عمل پیوند برایشان انجام پذیرد.

وی افزود: سال گذشته حدود ۶۰ پیوند از سوی مرکز انجام شد امسال نیز تا کنون نه پیوند انجام شده است.

فرساد در خصوص هزینه های عمل پیوند اظهار داشت: کسانیکه اهدا می کنند اکثرا محتاج هستند و نیاز به پولش دارند از این رو ما سال گذشته کلیه اهدایی نداشتیم و همه فروخته شدند قیمت هم بین نه تا ده میلیون تومان متفاوت است، هزینه های بیمارستان هم طبق توافقی که انجام شده رایگان هست فقط هزینه دارو را باید بیماران دیالیزی بپردازند.

مسئول پیوند انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان گیلان تعداد دستگاه های دیالیز استان را ۵۰ عدد عنوان کرد و گفت: به غیر از ۴۰ دستگاه بیمارستان رازی، بیمارستان های گلسار و آریا هم هر کدام ۵ دستگاه دارند که قطعا این تعداد کفایت نمی کند و کسی هم به داد ما نمی رسد.

وی ادامه داد: اواخر سال گذشته مسئولان پزشکی استان نشستی با هم داشتند و قرار شد با توجه به اینکه امکانات مرگ مغزی در استان وجود دارد این بیماران را به تهران انتقال ندهند و با راضی کردن اولیای دم همینجا عمل اهدا انجام شود سال گذشته حدود ۱۴ نفر از پیوندی های ما از مرگ مغزی ها بود که از تهران اقدام شد.

به هر حال تلاش خبرنگار ما جهت برقراری ارتباط با مسئولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان بی نتیجه ماند تا همچنان پاسخی برای نگرانی همراه بیماری که دغدغه خراب بودن دستگاه RO  را داشت و یا همچنین پاسخی برای نگرانی انجمن از بابت اطلاعیه های غیر قانونی پیوند و انتقال ندادن مرگ مغزی ها به تهران نداشته باشیم.

نویسنده: صاحب مقصودی

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)