blank

به گزارش خزرآنلاین و به نقل از روزنامه معین در راستای اصل ۴۴ قانون اساسی که خصوصی سازی سازمانها و نهادهای دولتی را مطرح می کند، مرکز راهنمای تلفن یا همان ۱۱۸ نیز بیش از یک دهه است که به بخش خصوصی واگذار شده، این مهم در استان گیلان بر عهده شرکت تعاونی ندای سبز […]

به گزارش خزرآنلاین و به نقل از روزنامه معین در راستای اصل ۴۴ قانون اساسی که خصوصی سازی سازمانها و نهادهای دولتی را مطرح می کند، مرکز راهنمای تلفن یا همان ۱۱۸ نیز بیش از یک دهه است که به بخش خصوصی واگذار شده، این مهم در استان گیلان بر عهده شرکت تعاونی ندای سبز برنا می باشد؛ زهره سعیدی مدیرعامل این شرکت و در حقیقت رییس ۱۱۸ گیلان ضمن پذیرش وجود این معضل در پاسخ به اینکه چرا ۱۱۸ به روز نیست؟ به خبرنگار معین گفت: درصد زیادی از این مشکل از جانب ما نیست، ما فقط آن شماره هایی که مالکین اصلی خطوط به ما می دهند را در اختیار داریم و به مخاطبین می دهیم، از این رو اگر واگذاری صورت گیرد یا جابه جایی انجام شود و یا ملکی استیجاری بوده و مالکش تغییر یابد، تا از طریق مالک اصلی خط، کتبا به ما انتقال داده نشود – حتی اگر ده سال هم طول بکشد – ما همان اطلاعات اولیه را در اختیار تماس گیرندگان قرار می دهیم.

وی افزود: در خصوص نهادهای دولتی که از نظر زمانی، ماندگاری بیشتری در یک مکان دارند داستان کمی متفاوت است، در اندک مدتی وقتی یک سازمان با هجمه ایی از ارتباطات مردمی مواجه می شود شماره مورد نظر را اشغال نگه می دارد یا روی نمابر می گذارد پس اینجا هم ما مقصر نیستیم.

سعیدی در پاسخ به اینکه چرا جهت به روز شدن لااقل شماره هایی که صاحبانشان تغییر یافت را حذف نمی کنند تا پاسخ اشتباه به مردم ندهند را اینگونه پاسخ داد: ما این اختیار را نداریم که دخل و تصرفی در شماره ها داشته باشیم، خود صاحب خط باید به مراکز پیشخوان دولت مراجعه کند و کتبا به ما اطلاع دهد که شماره جابه جا، تغییر یا واگذار شده است، اضافه نمودن شماره جدید نیز از همین روش تبعیت می کند.

رییس ۱۱۸ گیلان تاکید کرد: البته ما نیز همصدا با مردم گله مند بودیم و صدای اعتراض مان را به گوش مسئولین مخابرات رسانده ایم، برای بروز شدن، یک سیستم جامع برای مخابرات تعریف شده که در صورت اجرا درصد قابل توجهی از مشکلات ما و مردم حل خواهد شد.

سعیدی در پایان از مردم، نهادهای دولتی و سایر سازمانها درخواست کرد: جهت ثبت شماره های خود حتما اقدام کنند تا سهولت دسترسی به افراد از بار ترافیکی و ذهنی جامعه بکاهد.

البته مدیرعامل شرکت مخابرات استان گیلان هم مثل رییس ۱۱۸ مشکل به روز نبودن سیستم راهنمای تلفن را پذیرفت وعامل اصلی آن را مشترکینی دانست که بعد از واگذاری یا تغییر خط، موضوع را به مخابرات اطلاع نمی دهند.

علی نعمتی به خبرنگار معین گفت: نمی توان مشترکین را مجبور به این کار کرد، من یا دوست دارم شماره تلفنم در اختیار ۱۱۸ باشد یا دوست ندارم، برخی ها هم که علیرغم تمایل بعد از واگذاری یا جابه جایی فرصت اطلاع رسانی به مخابرات را برای خود فراهم نمی کنند از این رو بخش اعظمی از این مشکل از سوی مشترکین هست.

وی با اشاره به طرح جامع، برخلاف گفته های بخش خصوصی اظهار داشت: این طرح یکی دو سالی است که اجرا شده و هم اکنون نیز به کمک انها امده است و آخرین تغییرات در اختیار آنان قرار می گیرد.

اما  نکته جالب این داستان پیش از شروع گزارش زمانی اتفاق افتاد که قصد داشتیم شماره تلفن مدیریت ۱۱۸ را از همین مرکز بگیریم که متاسفانه شاهد بودیم شماره تلفن داده شده از سوی متصدی ۱۱۸، مسدود بوده و شاهدی از غیب برای اثبات ادعای مان پیدا شد، رییس ۱۱۸ گیلان در این خصوص گفت: متاسفانه به علت دیر پرداخت کردن فیش تلفن، مخابرات آن را مسدود کرده است .

و وقتی پرسیدیم چرا شما که در بطن این کار هستید متصدی یا سیستم خود را از مسدود بودن شماره آگاه نکردید که مخاطب به دردسر نیفتد پاسخی درخور نشنیدیم.

البته زهره سعیدی خیلی زود مچ ما را هم رو کرد و شماره ایی که از روزنامه با وی تماس گرفته شد را متعلق به یک شخص حقوقی دیگر دانست و کم کاری ما را هم نمایان کرد،

پس از ماست که بر ماست.

نویسنده: گفتگو با رییس ۱۱۸ گیلان

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)