blank

به گزارش خزرآنلاین  و به نقل از روزنامه معین وقتی خواستیم به فروش غیر رسمی سیگار در این دکه ها  به اداره کل ارشاد اعتراض کنیم در کمال تعجب شنیدیم که برخی ها بدنبال این هستند که این دکه ها را عامل فروش دخانیات در سطح شهر کنند، محمد حسن پور معاون فرهنگی اداره کل […]

به گزارش خزرآنلاین  و به نقل از روزنامه معین وقتی خواستیم به فروش غیر رسمی سیگار در این دکه ها  به اداره کل ارشاد اعتراض کنیم در کمال تعجب شنیدیم که برخی ها بدنبال این هستند که این دکه ها را عامل فروش دخانیات در سطح شهر کنند، محمد حسن پور معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان  در این خصوص گفت: حدود ۱۲۸ دکه مطبوعاتی در استان ( ۹۴ فقره از آنها در رشت فعال هستند ) از ما مجوز دارند که عامل فروش جراید چه محلی و چه سراسری باشند اما چون به لحاظ اقتصادی به صرفه نیست طی توافقی اعلام کردیم که مانع فروش اقلام خوراکی بسته بندی شده انها نمی شویم ولی آنها وسایل پخت و پز هم راه انداختند و چای و کباب و لوبیا و هندوانه و .. هم می فروشند و کم کم تبدیل به قهوه خانه شدند. وی افزود: طبق توافق حتی فروش سیگار را هم ممنوع کرده بودیم ولی برخی از آنها به صورت غیر رسمی به فروش سیگار هم پرداختند تا چرخه اقتصادیشان فعال باشد، نکته جالب اینجاست از سکوت ما استفاده کرده و اخیرا در حال رایزنی هستند تا مجوز عاملیت فروش دخانیات را هم بگیرند.

البته این مطلبی بود که دکه دارها نیز آن را تکذیب نکردند و اعلام نمودند که از طریق مجمع امور صنفی خود بدنبال دریافت مجوز برای فروش دخانیات هستند.

ولی سید مرتضی خوشحال رییس انجمن امور صنفی دکه های مطبوعاتی استان گیلان ضمن رد این موضوع گفت:  ما خودمان هم گله داریم که چرا اینها تغییر کاربری دادند حتی به شهرداری و ارشاد هم یادآور شدیم که چنین اتفاقی در حال رخ دادن است اما هنوز حرکتی از سوی آنها ندیدیم. وی تعداد دکه های مطبوعاتی سطح شهر رشت را ۳۵۰ باب  عنوان کرد و گفت: از این تعداد تنها ۸۰ تا ۹۰ باب  مجوز دارند و فعال هستند، در هر حال ما که مجوز ندادیم شاید از طریق شهرداری پیگیر باشند.

اما معاون خدمات شهری شهرداری رشت علیرغم اینکه کمتر از سه هفته است که در این مسند نشسته، قویا تاکید کرد: این موضوع صحت ندارد. رمضان موسی زاده گفت: دکه های مطبوعاتی می توانند زیبایی خاصی به دپارتمان شهری بدهند چرا که صفحات و جلدهای رنگارنگ انها فضای شادی را در ذهن عابر ایجاد می کنند ولی متاسفانه آنها رعایت نمی کنند. وی ادامه داد: اگر دست به چنین کارهایی بزنند مزاحمت شغلی تلقی شده و با آن برخورد می شود کما اینکه از ابتدای ورودم به خدمات شهری، بدنبال ساماندهی این دکه ها هستم و بزودی شاهد تغییراتی در این زمینه خواهید بود.

مجمع امور صنفی و شهرداری که عامل قرار دادن دکه ها مطبوعاتی به عنوان فروشنده و توزیع کننده مواد دخانی را تکذیب کردند، بهتر دیدیم از وزارت صنعت معدن و تجارت نیز موضوع را پیگیر شویم، زیرک معاون بازرگانی سازمان صنعت؛ معدن و تجارت استان گیلان گفت: این دکه ها مستقیما زیر نظر شهرداری هستند، از این رو از شهرداری خواستیم به این وضع سر و سامان دهد قرار شد آنها از طریق مجمع امور صنفی پیگیر این نقیصه باشند ما نیز به مجمع امور صنفی ماموریت دادیم تا همکاری های لازم را داشته باشند.

وی افزود: ما در مقطعی خواستیم مقابل این کار دکه داران بایستیم که متاسفانه چون صاحبان ذی نفوذی داشتند موفق نشدیم.

زیرک تاکید کرد : مجمع امور صنفی نمی تواند مجوز دهد تا دکه ها عامل فروش دخانیات شوند احتمالا در دخانیات کارگروهی برای دادن این مجوز تشکیل شده است.

این هم موضوعی بود که به شدت از سوی رییس شرکت پخش و توزیع دخانیات گیلان تکذیب شد. علی اکبر ملک گفت: فروش دخانیات برای خودش ضوابطی دارد ما نمی توانیم هرکسی را عامل فروش سیگار کنیم حتما باید مغازه داری باشد که پروانه کسب داشته باشد و از طریق مجمع امور صنفی خود درخواستی داده باشد تا بعد از تایید به عنوان عامل فروش دخانیات شناخته گردد.

وی افزود: اگر دکه داری عنوان کرد مجوزی در این خصوص دارد دروغ محض است و ما نیز به شدت پیگیر آن خواهیم بود، ما خودمان نیز در این پرونده شاکی هستیم که چرا کیوسکها اقدام به فروش غیر قانونی سیگار می کنند.

به هر حال پس از یک دور باطل زدن نفهمیدیم چه کسی یا کسانی از طریق چه مرجعی قرار است به این دکه دارها مجوز فروش دخانیات دهد اگر شما هم پرتغال فروش را پیدا کردید ما را هم بی خبر نگذارید.

البته یکی از دلایل اصلی این مشکل وجود مدیریت های متعدد در اداره دکه هاست زیرا بسیاری از دکه های موجود اداره انها دردستان صاحبان اصلی که به دلایل مختلف و با امتیازات ویژه مجوز فعالیت دریافت کرده اند ،نیست و افرادی اجاره دار این دکه ها هستند که برای امرار معاش و تامین هزینه های اجاره و نگهداری آنها باید دست به فروش اقلام مختلف بزنند که این امر چالش هایی را به همراه دارد.

نویسنده: معین کپج

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)