blank

به گزارش خزرآنلاین و به نقل از روزنامه معین، پنجـم مـاه مـی مصـادف بـا ۱۵ اردیبهشـت ماه، از سـوی سازمـان بهداشت جهانی و کنفدراسیون بین المللی مامایی به نام روز جهانی ماما نام گذاری شده است، در ایران نیز این رشته از سال ۱۳۰۸ شناخته شد و شروع به کار کرد، جامعه مامایی با نقش […]

به گزارش خزرآنلاین و به نقل از روزنامه معین، پنجـم مـاه مـی مصـادف بـا ۱۵ اردیبهشـت ماه، از سـوی سازمـان بهداشت جهانی و کنفدراسیون بین المللی مامایی به نام روز جهانی ماما نام گذاری شده است، در ایران نیز این رشته از سال ۱۳۰۸ شناخته شد و شروع به کار کرد، جامعه مامایی با نقش محوری خود در تأمین سلامت بانوان و کودکان، اصلی‌ترین حلقه این زنجیره را تشکیل می‌دهند، از این روست که اگر معتقدیم «سلامت خانواده، کلیدی است برای آینده»، باید توجه داشته باشیم که این کلید در دستان ماماست، ماما نقش اساسی در ارتقا شاخص توسعه یافتگی سلامت، خصوصا کاهش مرگ و میر مادران و کودکان را دارد، اما با این همه اهمیتی که این صنف برای شغل خود قائل هستند معضلاتی نیز پیش رو دارند، معضلاتی که فاطمه حقیقت شناس یکی از ماماهای این شهر، مهمترین ان را عدم حمایت بیمه از ماماها دانست و گفت: با اینکه مشاوره باعث پیشگیری و سلامت بانوان قبل از هر بیماری و مشکلی می شود اما بیمه برای درمان، بیشتر از مشاوره خدمات می دهد، ما محدودیت نوشتن نسخه داریم و بیمه هیچ هزینه ایی را برای مشاوره تقبل نمی کند.

این ماما با اشاره با اینکه شعار کنفدراسیون بین المللی مامایی “دنیای امروز بیش از هر زمان دیگر به ماما احتیاج دارد” است، افزود: در حال حاضر در ایران این رشته از جایگاه اصلی خودش دور شده است و خیلی ها از وظایف ماما بی اطلاع هستند و متاسفانه هر روز شاهد استقبال کمتر خانمهای باردار از این صنف هستیم که یکی از دلایلش ترس بانوان از درد زایمان طبیعی و افزایش میزان سزارین است.

حقیقت شناس خاطر نشان کرد: در حال حاضر تنها کار اصلی ماما آماده کردن و کمک به بیمار قبل و بعد از زایمان است درحالیکه وظیفه ی اصلی یک ماما در مشاوره و آموزش بهداشت، نه تنها برای زنان بلکه برای خانواده و جامعه است. کار ماما آموزش دوران بـارداری و آمـاده کـردن والدین برای پذیرش وظایف پدری و مادری است که می تواند به تنظیم خانواده و مراقبت های کودک و  بیماریهای زنان نیز گسترش یابد. به طورکلی یک ماما باید از زمان تولد یک نوزاد تا زمان مرگش همراه او باشد.

سمیه صادقی یکی دیگر از ماماهای رشت نیز از مشکلات این شغل، به نادیده گرفتن جایگاه اصلی ماما اشاره کرد و گفت: در خارج کشور این رشته، شناخته شده تر از ایران است، ما حق نوشتن نسخه دارویی را نداریم و بیمه هیچ یک از هزینه های مشاوره ما را قبول نمی کند، در واقع ما یکی از مشاغل فراموش شده ی جامعه هستیم.

او در پاسخ به این سوال که چرا یک ماما باید یک روانشناس خوب باشد گفت: وقتی کسی به ماما رجوع می کند در واقع او را وارد خصوصی ترین مسائل شخصی خود می کند، این وظیفه ی ماما است که به مراجعه کننده حس اعتماد و روحیه طلبی دهد  تا آن شخص بتواند دوران حاملگی یا هر چیزی که با آن مربوط می شود را به خوبی پشت سر بگذارد.

اما این مشکل ماماها که حق پذیرش بیماران بیمه شده را ندارند ما را بر ان داشت تا با معاون بیمه ای اداره کل تامین اجتماعی استان گیلان نیز به گفتگو بنشینیم، محمد علی سلطانپور ضمن نپذیرفتن وجود چنین مشکلی در قشر ماماها گفت: اگرچه ما مثل پزشکان با ماماها قرارداد نمی بندیم که از حق فرانشیز تامین اجتماعی استفاده کنند اما هیچ منعی برای ماماها وجود ندارد که بیماران بیمه شده ما را بپذیرند.

وی افزود: ماماها فقط حق ویزیت خود را به شکل آزاد از بیماران می گیرند اما در باقی موارد مثل نوشتن دارو و معرفی به ازمایشگاه و .. می توانند از دفترچه بیمار استفاده کنند.

اما دکتر انوش برزگر رییس شورای هماهنگی نظام پزشکی‌های گیلان و نایب رییس شورای‌عالی نظام پزشکی کشور، در دفاع از حقوق ماماها گفت: متاسفانه این مشکل برای ماماها وجود دارد که نمی توانند بیماران بیمه شده را بپذیرند و  وظیفه ما در این شورا دقیقا پی گیری چنین مطالباتی است.

وی ضمن اینکه اظهار امیدواری کرد این مهم در این دوره شورا مطرح و برطرف می گردد گفت: ماماها نه تنها حق ویزیت بلکه در نسخه نویسی هم هم اجازه ندارند هر چیزی را بنویسند و فقط می توانند برخی آزمایشها و داروها را در دفترچه بیمه ذکر کنند که ان شالله به زودی این مشکل را برطرف می کنیم.

در هر صورت اگر تعامل خوبی بین سازمان تامین اجتماعی و ماماها برقرار گردد سود این معامله را می توان در سلامت جسمی و روانی جامعه مشاهده کرد، چه بسا که دود بی اعتنایی به نیازمندی های این قشر در چشم فرد فرد محیط پیرامون ما می رود.

نویسنده: معین کپج

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)