blank

·         سال ۲۰۰۹ – سئوال بزرگ هواداران نیوکاسل؛ محجوب این ایرانی ثروتمند کیست که خواهان خریدن باشگاه است؟ ·         سال ۲۰۱۰- سیروس محجوب تاجر متمول ایرانی که در امارات زندگی می کند با پیشنهادی شش میلیاردی برای اسپانسری پرسپولیس باز هم نام خود را مطرح کرد. ·         سال ۲۰۱۱- در مشهد غلغله ای برپا شد […]

·         سال ۲۰۰۹ – سئوال بزرگ هواداران نیوکاسل؛ محجوب این ایرانی ثروتمند کیست که خواهان خریدن باشگاه است؟

·         سال ۲۰۱۰- سیروس محجوب تاجر متمول ایرانی که در امارات زندگی می کند با پیشنهادی شش میلیاردی برای اسپانسری پرسپولیس باز هم نام خود را مطرح کرد.

·         سال ۲۰۱۱- در مشهد غلغله ای برپا شد که بالاخره تیره روزی های ابومسلم به سر امد و خریداری پولدار به نام محجوب جهت خرید پا پیش گذاشته است.

·         سال ۲۰۱۲- کفاشیان پرده از اسپانسر ۱۸۰ میلیاردتومانی برای تیم ملی برداشت و بعدها از لابه لای تلاش عابدینی برای به کرسی نشاندن کفاشیان و ارتباطش با محجوب این اسپانسر غول پیکر لو رفت.

·         و اکنون سال ۲۰۱۳ – داماش تیمی که نگون بختی از رویش کنار زده نمی شود این بار با پیشنهاد محجوب قصد قرار گرفتن زیر چتر این مرد پیدای پنهان دنیای تجارت و ورزش را دارد.

او که طی چند ماه گذشته برای خرید باشگاه داماش ابراز تمایل کرده حالا با حضور در رشت تصمیم دارد قصد دارد نام خود را بیش از پیش مطرح کند. زمانی که محجوب اسم خود را به عنوان یک مولتی میلیاردر به نیوکاسل معرفی کرد در اینترنت هیچ مطلبی پیدا نمیکنیم و اتفاقا بخشی از ابهامات درباره وی به همین دلیل است که این سرمایه دار ایرانی چگونه ردی از خود در هیچ شرکتی یا بیزنسی باقی نگذاشته است. در این بین اما مطلبی شبیه طنز در بخش فروم سایت Chronicle live روی صفحه های گوگل وجود دارد که تقریبا یک اتو بیوگرافی است. مطلبی که در ابتدا جدی به نظر می رسد اما این احتمال وجود دارد که طنز باشد.

در این مطلب که از قول سیروس محجوب نوشته شده چنین آمده است : اسم من سیروس محجوب است و فکر می کنم  زمان آن فرا رسیده است که خودم را معرفی کنم من یک تاجر ایرانی ساکن دوبی هستم. در طول سال های گذشته تجارت و صادرات شتر برایم درآمد خوبی داشته ویکی از علایق من است از زمان جوانی به شترها علاقه داشتم و وقتی بزرگ شدم بیشتر وقتم را در بیابان ها و در کنار آنها می گزراندم. خیلی زود یک کاروان از آنها را پیدا کردم که دوستی نزدیکی با من داشتند و همه جا دنبال من می آمدند. در دوران نوجوانی بیشتر اوقات آنها در کنار من بودند و کم کم شروع به غذا دادن به آنها کردم یک روز تعدادی از آنها را به یک مزرعه محلی بردم و این آغاز کار من به عنوان یک تاجر حرفه ای و صادر کننده بود. مزرعه داری دو نفر از آنها را از من خرید اما هدف های من بلند پروازانه بود و می خواستم آنهارا به نقاط دوردست ببرم. در این راه مشکلاتی وجود داشت و فرودگاه یا یک محلی برای این کار در نزدیکی آنجا نبود. نخستین فروش خارجی من به خانواده ای در ساندرلند بود که یک شتر برای باغ خود می خواستند. آنها اسب های زیادی داشتند و می خواستند تغییری در این وضعیت ایجاد کنند. همان زمان بود که به نیوکاسل رفتم و متوجه شدم که چه شهر زیبایی است و ناگفته نماند که تنها مسیر برای رفتن به ساندرلند از طریق نیوکاسل بود. من از فرودگاه با اتومبیل به سمت ساندرلند حرکت کردم و ساختمان عظیمی را مشاهده کردم. آنجا مرا تحت تاثیر قرار داد و سپس متوجه شدم که آنجا سنت جیمز پارک (ورزشگاه زیبای تیم نیوکاسل) است. ساختمانی باشکوه و خاطره انگیز من عاشق آن مجموعه شدم پش از آن به ساندرلند رفتم تا آن خانواده را ملاقات کنم و آنها یک شتر از من خریدند و گفتند که دوستانشان هم تشویق می کنند که این کار را بکنند. ماه بعد دوباره به آنجا رفتم تا یک شتر دیگر هم بفروشم و در آنجا دو سفارش دیگر هم گرفتم. هر بار که به آنجا می رفتم سنت جیمز پارک را می دیدم و یک روز تسمیم گرفتم پولی را که از فروش شتر بدست می آورم برای تصاحب این ورزشگاه شگفت انگیز و جادویی هزینه کنم . مردم ساندرلند شترهای زیادی از من خریدند و زود من وارد دنیای تجارت شدم و میلیونها شتر را به نقاط مختلف دنیا صادر کردم  و حالا تبدیل به یک مولتی میلیاردر شده ام اما این روزها شتر دیگر خریدار چندانی ندارد و همه به دنبال لاما هستند و من چون علاقه زیادی به آنها ندارم تجارت را کنار گذاشتم و پولی که این سال ها به دست آورده ام را برای خرید سنت جیمز پارک زیبا هزینه کنم. فکر می کنم تصمیم بسیار خوبی گرفتم و قصد دارم بازیکنان جدیدی را به باشگاه بیاورم وآگهی را از سطح استادیوم جمع کنم و می خواهم شورو هیجان را به جمع هواداران باشگاه بیاورم. من قبلا یک تاجر شتر بودم ممکن است در گوگل مشخسات زیادی از من پیدا نکنید ولی من فکر میکنم الان وقت آن است که خودم را معرفی کنم و بدانید دوباره بر میگردم.

اما سیروس محجوب اخیرا در گفت و گو با فارس در مورد دلیل خرید امتیاز باشگاه داماش گیلان گفت: هنوز قراردادمان نهایی نشده، اما من برای ادای دین خود به مردم گیلان و جوانان این استان که زادگاهم است، امتیاز باشگاه داماش را می خواهم بخرم. و این یعنی وی گیلانی است.

ولی از هر چه بگذریم سخن دوست خوش تر است، اکنون که پا پیش گذاشته تا قلقلکی به حس ناسیونالیستی خود چه نتیجه ایی گرفت؛ مدیر روابط داماش در این خصوص گفت:  جلسه ی واگذاری باشگاه داماش گیلان به مالک جدید صبح روز شنبه برگزار شد . علاوه بر سیروس محجوب خریدار جدید و امیر عابدینی مدیرعامل و مسوول واگذاری باشگاه نفرات دیگری همچون توکلی نماینده ی قوه‌ ی قضاییه و قربانعلی الماسخاله رییس هیات‌ فوتبال استان گیلان هم در این جلسه حضور داشتند . بنا بر اعلام علی سراوانی ، محجوب توافقنامه ی این انتقال را امضا کرد تا این انتقال وارد مرحله ی نهایی خود شود : « در این جلسه توافقنامه ی نوشته شده از سوی سیروس محجوب خریدار باشگاه امضا شد . قرار است پس از تایید توکلی و توری نمایندگان قوه‌ ی قضاییه امیر عابدینی هم این توافقنامه را امضا کند . » این مقام مسوول در باشگاه از رسانه‌یی کردن جزییات و مفاد توافقنامه خودداری و زمان آن را به روزهای آینده و قطعی شدن این انتقال موکول کرد : « توافق‌های کلی در این جلسه صورت گرفت اما کم و کیف این معامله و اجرایی شدن این قرارداد بعد از تایید مقامات قضایی است و در آن زمان این قرارداد اجرایی می‌شود . »

پرداخت بدهی‌ها با شرط

اما در مورد برخی از جزییات این توافقنامه مواردی شنیده می‌شود که از جمله آن می‌توان به رقم پیشنهادی اشاره کرد . امیر عابدینی اعلام کرده بود ، این انتقال هفت و نیم میلیارد تومان برای محجوب خرج برمی‌دارد که پنج میلیارد آن برای خود باشگاه و برند آن است و دو نیم میلیارد تومان هم شامل بدهی ما از جمله پول قرارداد بازیکنان می‌شود . اما گفته می‌شود خریدار جدید این موضوع را نپذیرفته است که بدهی‌های گذشته ی داماش را پرداخت کند . استدلال محجوب هم این است که مسوولیت باشگاه در لیگ دوازدهم حرفه‌یی با شخص دیگری بوده و هیچ ارتباطی به مالک جدید پیدا نمی‌کند . او به شرطی حاضر به پرداخت بدهی‌های این فصل داماش است که پول پرداخت شده از مبلغ اصلی یعنی پنج میلیارد تومان کم شود . به عبارت بهتر محجوب حاضر نیست بیش از پنج میلیارد تومان برای خرید باشگاه داماش پرداخت کند . اما قرار شده با همکاری قوه‌ ی قضاییه در قبال پرداخت بدهی‌های این فصل داماش کمی از مبلغ اصلی کاسته شده و به محجوب تخفیف داده شود . چون این بدهی از مالک قبلی به جا مانده و پرداخت آن وظیفه ی هیچ‌کدام از دو طرف فروشنده و خریدار نیست . به این ترتیب قرار شده ، هرکدام بخشی از این بدهی دو نیم میلیاردی را پرداخت کنند . بنابراین باید در ازای پرداخت بدهی از مبلغ پنج میلیارد به محجوب تخفیف داده شود . از طرف دیگر چون خریدار جدید همزمان با فصل نقل و انتقالات تیم را تحویل می‌گیرد ، برای حضور پرقدرت در این بخش باید پول قابل توجه و چند میلیاردی کنار بگذارد .

درخواست برای عدم‌تغییر نام«داماش» پذیرفته شد

از دیگر موارد به نام باشگاه داماش به مواردی چون رنگ پیراهن تیم برمی‌گردد . خریدار جدید برای این که این شایبه به وجود نیاید که باشگاه متعلق به گروه امیرمنصور آریا است ، قصد داشت نام باشگاه را تغییر دهد ، اما از آن جا که متوجه شد هواداران و مردم رشت علاقه دارند باشگاه با نام داماش به کارش ادامه دهد و این درخواست هم به گوش او رسیده است ، حاضر شده نسبت به این خواست خود تجدیدنظر کند . الماسخاله ، رییس هیات فوتبال استان گیلان هم بر این موضوع تاکید کرد که مردم خواستار حفظ باشگاه و تیم داماش به شکل فعلی هستند تا نظر محجوب را هم جلب کنند .

تعارف عابدینی برای رفتن پذیرفته شد

در واگذاری قبلی باشگاه داماش ، عابدینی همچنان مدیرعامل و مرد همه‌کاره باقی ماند . این‌بار قرار است ، عابدینی سمتی در باشگاه داماش نداشته باشد . خودش هم این موضوع را تایید می‌کند : « بعد از این که باشگاه را تحویل دادم ، دیگر به عنوان مدیرعامل باشگاه فعالیت نخواهم کرد . خسته‌ام و می‌خواهم به کارهای دیگر برسم . در فدراسیون فوتبال هم مسوولیتی گرفته‌ام و می‌خواهم در آن پست کار کنم . البته الماسخاله و محجوب از من خواستند بمانم و خودم را به طور کامل کنار نکشم ، اما من دیگر مدیرعامل نخواهم بود و فقط به عنوان مشاور با باشگاه همکاری خواهم کرد . » البته شنیده می‌شود ، خریدار جدید داماش هم چندان به ماندن عابدینی پافشاری نکرده و قصد دارد ، تغییراتی را در ساختار و مدیریت باشگاه ایجاد کند .

نویسنده: صاحب مقصودی

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)